728 x 90

عجز و درماندگی حکومت آخوندی در تنگنای تحریم‌ها و تن‌دادن به اف.ای.تی.اف

اف ای تی اف ( سازمان مبارزه  با پولشویی)
اف ای تی اف ( سازمان مبارزه با پولشویی)

روز دوشنبه ۲۹بهمن۹۷قیمت دلار در بازار ارز تهران از مرز ۱۳هزار تومان فراتر رفت و به ۱۳۴۰۰تومان رسید.

به گفته کارشناسان اقتصادی حکومتی، آغاز اجلاس اف.ای.تی.اف و احتمال بازگرداندن رژیم به فهرست سیاه این ارگان بین‌المللی و همچنین نامشخص بودن وضعیت لوایح مربوط به اف.ای.تی اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله دلایل افزایش قیمت دلار هستند.

گزارشی در رابطه با عجز و درماندگی حکومت آخوندی در تنگنای تحریم‌ها و تن‌دادن به اف.ای.تی.اف:

در پی متوقف شدن بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، و شکست ظریف برای دریوزگی برجام در سفر مونیخ، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم پریشان‌حال و سراسیمه در روز ۲۹بهمن به صحنه آمد و از اتحادیه اروپا و مجمع تشخیص مصلحت خواست شرایط نظام را درک کنند.

بهرام قاسمی – ۲۹بهمن:

مهم و گامهای بعدی اجرایی شدن آن است که نگاه ما، خواست ما و توقع ما از اروپا اجرایی کردن و اجرایی شدن این سازوکار است.

بهرام قاسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام را مخاطب قرار داد و گفت:

تکرار می‌کنیم که تصویب این لوایح بدون در نظر داشتن سازوکار مالی و بدون هیچگونه ارتباطی با بحث برجام در واقع به نفع کشور و به نفع مصالح مردم و به نفع اقتصاد و اقتصاد خارجی جمهوری اسلامی ایرانی هست و امیدوار هستیم که مجمع تشخیص مصلحت امروز باید در این مورد تصمیم بگیره و به هر دلیلی به‌رغم همه دلسوزیها تعهدات و افراد متعهدی که در آنجا هستند و علاقه‌مند به سرنوشت کشور هستند نتوانستند تاکنون به جمع‌بندی لازم دست پیدا کنند نهایتاً تشخیص درستی را در این مجمع تشخیص داشته باشند و هر آنچه که مصلحت مردم و کشور هست را سریع‌تر تصویب کنند. ما نیازمند هستیم که برخی از چرخه‌های در واقع ارتباطات بین‌المللی خودمون را در واقع روانتر بکنیم.

ابراز امیدواری قاسمی برای تصویب لوایح در حالی است که میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در روز ۲۹بهمن گفته که: « با بررسی سوابق و اسناد FATF که پالرمو و CFT هم جزء آن است به این یقین رسیدم که استکبار و در رأس آن آمریکا، آن معاهدات بین‌المللی را و سیله و ابزار سیاسی تسلط بر انقلاب اسلامی قرارداده است».

و بادامچیان سرکردهٔ باند مؤتلفه هم گفته « INSTEX» استقلال اقتصادی کشور را نشانه گرفته است. کسانی‌ که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به لایحه الحاق نظام به پالرمو خوشبین بودند، اکنون به این نتیجه رسیدند که برای پاسخ درست و منطقی به اروپا و حفظ استقلال کشور، پالرمو را رد کنند و نظام را بیش از این به دالان تعهدات تودرتو وارد نکنند».

روزنامهٔ جهان صنعت ۲۹بهمن هم با اشاره به این وضعیت نوشته: « بحران اقتصادی افزایش یافته است؛ دیپلماسی ما در موضعی تدافعی است و با وجود تلاش‌های بسیار کاری از پیش نمی‌برد». و سپس به بن‌بست باندهای حاکم اذعان کرده و اضافه کرده که:« سپهر سیاسی نظام اما در چنین موقعیتی اساساً فاقد ایده یا برنامه معنادار و مشخص وجودی است. دو جریان سیاسی که در این سال‌ها تشکیل‌دهنده بلوک قدرت در نظام بوده‌اند، عملاً هیچ ایده‌ای برای برون‌رفت از این وضعیت ندارند. هر دو در نوعی بحران گفتمانی فرو رفته‌اند».و در ادامه نتیجه گرفته است: « نتیجه این وضعیت تعمیق بی‌اعتمادی میان شهروندان و ساکنان در بلوک قدرت است، در چنین شرایطی... مردم...مستعد همراهی با جریانهای پوپولیستی و حتی خطرناک‌تر می‌شوند. به‌خصوص اگر آَفت‌زدگی‌های اقتصادی ادامه پیدا کند. تجربیات تاریخی نشان می‌دهند که از دل این وضعیت، چه وضعیت‌های خطرناکی ممکن است ظهور یابند».