728 x 90

عادل الجبیر: ما با وزیر خارجه آمریکا هم نظریم که رژیم ایران در حمله دو نفتکش نقش دارد

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی
عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی تأکید کرد عربستان سعودی با آمریکا اتفاق‌نظر دارد که رژیم ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان نقش دارد.
وی گفت: «دلیلی وجود ندارد که با مایک پمپئو، مخالف باشیم. ما با او اتفاق‌نظر داریم. رژیم ایران در این مورد سابقه‌دار است. رفتارهای رژیم ایران منطقی نیست.

وزیر انرژی عربستان سعودی، بر اتخاذ تدابیر لازم جهت محافظت از آبهای سرزمینی کشورش تأکید کرد
خالد الفالح، وزیر انرژی، عربستان سعودی ضمن محکوم کردن حمله به دو نفتکش در دریای عمان، بر اتخاذ تدابیر لازم جهت محافظت از آبهای سرزمینی کشورش تأکید کرد.
وی گفت: این حمله با «هدف تهدید آزادی کشتیرانی و ایجاد ناامنی در روند صادرات نفت به مصرف‌کنندگان آن در سرتاسر جهان» انجام شده است. وزیر انرژی سعودی از جامعه بین‌المللی خواست تا به تعهداتش در محافظت از کشتیرانی بین‌المللی عمل کند.

 

شب گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره حمله به  نفتکشها در دریای  عمان  گفت

«ارزیابی دولت آمریکا این است که رژیم ایران مسئول حملاتی است که امروز در دریای عمان اتفاق افتاده است.

این ارزیابی بر اساس اطلاعات و تسلیحات استفاده شده و سطح کارشناسی لازم برای اجرای این عملیات بوده است.

عملیات مشابه اخیر رژیم ایران علیه کشتیرانی و این واقعیت که هیچ گروه نیابتی در این منطقه این میزان امکانات و حرفه‌یی بودن با این میزان بالا از پیچیدگی را دارا نیست قابل‌ توجه می‌باشد.

این تنها جدیدترین مورد از یک سلسله حملات است که با تحریک رژیم ایران و نوچه‌هایش علیه منافع آمریکا و متحدانش انجام می‌شوند.

اینها باید در زمینه‌یی از ۴۰سال تجاوزات علیه کشورهای آزادیخواه دیده و بررسی شوند.

-در ۲۲آوریل رژیم ایران به جهان وعده داد که جریان نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و حالا تلاش می‌کند تا همین وعده را محقق کند.

-در اوایل ماه مه سپاه پاسداران اقدام به ارسال مخفیانه سلاحی که قادر به پرتاب موشک کرد نمود

-در ۱۲ماه مه رژیم ایران به ۴کشتی تجاری در نزدیک تنگه هرمز حمله کرد

-در ۱۴ماه مه مزدوران تحت حمایت رژیم ایران با پهپادهای مسلح، دو لوله مهم و استراتژیک نفت در خاک عربستان را مورد حمله قرار دادند

-در ۱۹ماه مه یک موشک در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد فرود آمد

-در ۲۴مه یک خودرو بمب‌گذاری شده در افغانستان باعث مجروح شدن ۴سرباز آمریکایی شد و ۴شهروند افغانی کشته و عابران پیاده مجروح شدند.

-روز گذشته مزدوران ایران موشکی را به خاک عربستان پرتاب کردند که به ترمینال ورودی فرودگاه بین‌المللی اصابت کرده و ۲۶نفر را مجروح ساخت.(جزئیات بیشتر)

 

مطالب مرتبط:

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات