728 x 90

شورش در چهار بند زندان ارومیه و حمله گارد وحشی به زندانیان شورشی

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

شورش در چهار بند زندان ارومیه و حمله گارد وحشی به زندانیان شورشی

فراخوان به اقدام فوری بین‌المللی برای نجات زندانیان ارومیه و اعزام هیات تحقیق برای بازدید از زندانها

بر اساس گزارشات رسیده از زندان ارومیه، صدها تن از زندانیان از صبح چهارشنبه پنجم آذر ماه در بندهای ۱، ۲، ۳ و۴ این زندان دست به شورش زده و کلیه شیشه‌های بند را شکسته‌اند. آنان هم‌چنین پتوها را داخل سالن مقابل اتاق افسر نگهبان به آتش کشیدند، میز افسر نگهبان نیز به آتش کشیده شد.

این شورش در اعتراض به ضرب و شتم یکی از زندانیان به‌نام حجت کاظم نژاد و هم‌چنین فقدان حداقل امکانات بهداشتی در شرایط کرونا، گرانی اجناس در داخل زندان و خودداری از آزادی زندانیان تا پایان پاندمی کرونا و نگه‌داشتن زندانیان پس از تمام شدن دوران زندانشان می‌باشد.

حجت کاظم‌نژاد، که به‌رغم گذشت ۲۵روز از زمان آزادیش هم‌چنان در زندان است، صبح چهارشنبه در اعتراض به بلاتکلیفی خود در مقابل اتاق افسر نگهبان زندان دست به خودسوزی زد، اما گارد زندان با همان حالت سوختگی وی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. وی هفته گذشته نیز اعتصاب غذا کرده بود که با قول آزادی، به اعتصاب خود پایان داد.

به‌دنبال شورش زندانیان به‌جان آمده، گارد زندان درهای سایر بندها را بست و رفت و آمد درون بندها را ممنوع کردند. آنها سپس وارد بندهای شورشی شده و زندانیان معترض را وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار دادند. در میان کسانی که زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند اسامی دژخیمان کرامت، حیدری و بابایی به چشم می‌خورد.

در اثر این حمله تاکنون حداقل۱۵زندانی به‌دلیل شدت ضربات و وخامت حالشان به بیمارستان منتقل شده‌اند. زندانبانان همه تلفنهای عمومی زندان را قطع کرده‌اند تا اخبار این شورش به خارج از زندان درز پیدا نکند.

مقاومت ایران خواهان مداخله بلادرنگ ملل متحد، و کلیه ارگانهای مدافع حقوق‌بشر برای نجات جان زندانیان شورشی در زندان ارومیه می‌باشد و بار دیگر بر لزوم آزادی موقت زندانیان تا پایان پاندمی کرونا و اعزام فوری یک هیأت تحقیق بین‌المللی جهت بازدید از زندانها و دیدار با زندانیان، تأکید می‌کند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۶ آذر ۱۳۹۹ (۲۶ نوامبر ۲۰۲۰)