728 x 90

شمار کشته‌شدگان عراق به بیش از ۱۸۰تن و شمار مجروحان به بیش از ۷هزار تن رسید

اعتراضات در عراق
اعتراضات در عراق

منابع خبری هر روز ابعاد و شواهد بیشتری را از جنایات وحشیانه بسیجیان حشدالشعبی و شبه‌نظامیان رژیم آخوندی در سرکوب قیام جوانان شورشی و مردم به ستوه آمده عراق، گزارش می‌کنند. شبه‌نظامیان عصائب و کتائب حزب‌الشیطان رژیم آخوندی که شعبات نیروی تروریستی قدس در عراق هستند در کشتار قیام‌کنندگان عراقی به هر جنایتی دست می‌زنند. از شلیک مستقیم به تظاهر کنندگان تا به کارگیری تک‌تیراندازان تا قتل رهبران محلی تظاهرات شهرهای عراق، تا حمله به دفاتر تلویزیونها و ضرب ‌و شتم خبرنگاران بخشی از این جنایات علیه مردم عراق است. این نیروها همان مزدوران ولایت‌فقیه در عراق هستند که در جنایات متعدد وحملات وحشیانه علیه مجاهدان در اشرف و لیبرتی در عراق دست داشتند.

 

عرب نیوز نوشت:‌ مقامات ارشد امنیتی عراق و سیاستمداران به عرب نیوز گفتند دولت عراق گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران را فرستاد که تظاهراتها را سرکوب کرده و معترضان را بکشند.

گفته می‌شود که این گروهها مستقیماً به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه پاسداران ایران گزارش می‌دهند.

یک مقام ارشد امنیتی در بغداد گفت، ”سلیمانی چند روز پیش شخصاً به بغداد آمد تا بحران را مدیریت کند. وی دستوراتی داد که با تظاهر کنندگان بی‌رحمانه رفتار شود و حتی آنها را بکشند تا رعب و وحشت در دل بقیه ایجاد کنند.“

منابع امنیتی گفتند در هشت روز گذشته، بیش از ۱۸۰نفر کشته شدند و ۷۰۰۰نفر مجروح شدند شامل پرسنل امنیتی و دهها ساختمان دولتی، مقرهای احزاب سیاسی و خودروهای نظامی به آتش کشیده شدند.

 

عرب نیوز افزود: کلیپ ویدیویی ضبط شده توسط تظاهر کنندگان و فعالان فاش می‌کند که بسیاری از تظاهر کنندگان که کشته شدند غیرمسلح بودند و اصلاً به هیچ سرویس امنیتی یا ساختمان دولت نزدیک نبودند که تهدیدی ایجاد کنند.

گفته می‌شود که گروههایی که به خیابان‌ها آمدند سپاه بدر، عصائب و سرایا الخراسانی هستند. مقام‌های امنیتی، سیاستمداران و فعالان گفتند که این گروهها یک نقش تعیین‌کننده در سرکوب تظاهراتها و کشتن تظاهر کنندگان ایفا کردند.

اکثر خبرنگاران عراقی و خارجی و فعالان که در مورد اعتراضات گزارش می‌کردند یا آنها را مانیتور می‌کردند طی هفته گذشته بغداد را ترک کردند بعد از این‌که اخطارهایی دریافت کردند که حکم دستگیری دهها نفر از آنها بر اساس قانون تروریسم صادر شده است.

یک مقام ارشد شورای امنیت ملی گفت، ”هیچ‌کدام از این اقدامات هیچ ربطی به ما ندارد. همه موارد مربوط به تظاهرات هم‌اکنون توسط اداره امنیت حشدالشعبی مدیریت می‌شود.

یکی از سازمان دهندگان کلیدی تظاهراتها به عرب نیوز گفت، ”آن چه عبدالمهدی و متحدان وی با معترضان انجام داده‌اند به‌شدت بی‌رحمانه است. آنها شاید الآن با استفاده از زور تظاهراتها را ساکت کنند ولی ما به‌زودی قویتر بر خواهیم گشت.“ روزهای اخیر به ما اثبات کرده است که ما تنها هستیم و این‌که همه نیروهای سیاسی ما را رها کردند بنابراین گام بعدی ما دست بردن به سلاح است. آنها برای ما هیچ انتخاب دیگری باقی نگذاشته‌اند.“

 

پاسدار سرتیپ حسن کرمی سرکرده نیروهای یگان ویژه رژیم از اعزام نیرویی مرکب از ۷۵۰۰نیرو به عراق خبر داد. این اقدام به بهانه حفاظت از نمایشهای اربعین رژیم صورت می‌گیرد.

وی به خبرگزاری حکومتی مهر گفت:‌بیش از ۱۰هزار تن از نیروهای ویژه به‌طور مستقیم مسئولیت حفاظت از مراسم اربعین را برعهده می‌گیرند. ۷۵۰۰تن از آنها به‌صورت مستقیم حضور دارند و ۴هزار نفر به‌عنوان نیروی احتیاط می‌باشند.

وی تأکید کرد سخت‌ترین بخش کنترل زائرین به عهده یگان ویژه است، چون در محدوده ۱۵-۱۰کیلومتری مرز متراکم می‌شوند.

 

امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس ارتجاع در امور بین‌الملل گفت: در تحولاتی که ما در روزهای اخیر در عراق شاهد بودیم چندلایه در واقع عوامل را می‌شود شناسایی کرد.

لایه اول سطح منطقی از مطالبات مدنی و اجتماعی مردم عراق هست مثل خیلی از کشورهای دیگر ممکن است انتقاداتی داشته باشند به دولت حاکم و مطالباتی داشته باشند این حد طبیعی است که نیاز به آتش زدن بیت‌المال و نیاز به درگیری فیزیکی با نیروهای انتظامی در شهرهای مختلف عراق که سه یا چهار شهر اصلی‌اش درگیر این تحولات بود در این روزها نیاز به این حد از تنش و در واقع تزاحم را نداشت.

امیر عبداللهیان در ادامه گفت: ما امنیت عراق را امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم ناامنی عراق تماماً به ضرر جمهوری اسلامی ایران است ما هیچ نفعی در بی‌ثبات سازی عراق و در ناامن کردن عراق نخواهیم داشت امنیت عراق می‌تواند یک‌هزار و ۶۰۰کیلومتر مرز مشترک ایران و عراق را امن بکنند.

 

االشرق‌الأوسط با درج کاریکاتوری جنایات رژیم آخوندی در عراق را به تصویر کشید

این کاریکاتور با این عنوان درج شده است:‌ رژیم ایران از عراق خون ارتزاق می‌کند

 

ایندیپندنت نوشت: گروه‌های شبه‌نظامی عراقی نزدیک به رژیم ایران در حملات علیه تظاهر کنندگان و سایر شهرها شرکت داشتند که منجر به کشته شدن شمار زیادی از تظاهر کنندگان شده است. پزشکان بیمارستانها می‌گویند دولت شمار تلفات را کمتر از آنچه هست اعلام کرده است. شبه‌نظامیان، تظاهر کنندگان مجروح در بیمارستان را مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند.پزشکی که در مجتمع مدیکال سیتی Medical City در بغداد کار می‌کرد گفت اعضای گروه عصائب که هم‌سو بودنش با رژیم ایران امری شناخته شده است، به‌زور وارد بیمارستان شده که مملو از تظاهر کنندگان مجروح بود و شروع به زدن آنها کردند. وقتی پزشک اعتراض کرد، به وی گفتند ” سرت تو کار خودت باشد “ و با باتون او را هم مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند

 

همین منبع فاش کرد: گروه شبه‌نظامی موسوم به کتائب حزب‌الله که قویاً حامی رژیم ایران است حداقل ۱۰ایستگاه تلویزیونی را که گزارش کاملی یا در پوشش خبری به تظاهر کنندگان همدردی نشان داده‌اند غارت کرده است. یک مفسر عراقی گفت، ” رژیم ایران می‌خواهد با این حملات از توده‌یی شدن جنبش جلوگیری کند “. به این دلیل است این میزان به تظاهر کنندگان شلیک می‌کند. اما از طرف دیگر، واکنش بیش از حد شدید دولت و رژیم ایران علیه تظاهر کنندگان ممکن است موجب تحریک وضعیتی شود که از آن پرهیز داشتند.

 

تظاهرات و شورش جوانان و مردم عراق علیه شبه‌نظامیان و عوامل وابسته به رژیم آخوندی در این کشور، بحران درون رژیم را در این رابطه تشدید کرده است.

روزنامه آرمان از باند روحانی با نگرانی از پیامدهای قیام عراق و دخالت‌های رژیم نوشت: هرگز بعید نیست که پشت این اعتراضات محرکین مشکوک با اهداف گوناگون باشند ولی وقتی نخست‌وزیر این کشور قول مساعد می‌دهد چگونه عده‌یی (در ایران) همراهی با ملت عراق را مورد غفلت قرار می‌دهند؟ اگر ما برحق آنها تأکید نکنیم، این احتمال که تبلیغات وسیع ضد نظام اثر کند زیاد است و اغیار و غول‌های رسانه‌یی به مردم آدرس غلط بدهند.

 

روزنامه ابتکار نیز هشدار داده که تظاهرات این ‌بار مردم با اعتراضهای گذشته فرق می‌کند، با نگرانی نوشت: استقرار آرامش‌های نسبی، فریبنده خواهد بود اگر همانند تجربه اعتراضهای گذشته، تصور شود؛

 

از سوی دیگر، کیهان خامنه‌ای در عین‌حال که مدعی شد، «نفوذی‌ها دستگیر و توطئه خیلی زود خنثی شده» با وحشت نوشت: هر چند خیابانهای عراق به آرامش رسیده و اعتراضها تمام شده اما این به‌معنای پایان تنش در عراق نیست. ساده‌لوحی است اگر تصور کنیم، آنها آرام خواهند نشست