728 x 90

شمار بهت‌انگیز و جانگداز قربانیان کرونا در ۲۶۳شهر کشور از مرز ۲۵۰۰۰نفر عبور کرد

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

سازمان مجاهدین خلق ایران بعدازظهر امروز، شنبه ۲۳فروردین ۱۳۹۹اعلام کرد آمار جان‌باختگان فاجعه کرونا در ۲۶۳شهر ایران از مرز ۲۵۰۰۰نفر گذشته است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۶۱۰نفر، در البرز به ۹۷۰نفر، در اصفهان به ۱۹۱۰نفر، در تهران به ۳۲۰۰نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۰۴نفر، در خراسان رضوی به ۲۲۷۰نفر، در خراسان شمالی به ۲۵۰نفر، در خوزستان به ۱۰۵۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۲۵۵نفر، در فارس به ۵۱۵نفر، در قزوین به ۳۷۵نفر، در قم به ۲۴۸۰نفر، در کردستان به ۴۰۵نفر، در کرمان به ۳۸۰نفر، در کرمانشاه به ۶۹۵نفر، در گیلان به ۲۱۵۰نفر، در لرستان به ۵۹۰نفر، در مرکزی به ۳۴۵نفر، در هرمزگان به ۵۵نفر و در همدان به ۶۵۰نفر رسیده است. آمار سایر استانها به این ارقام اضافه می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از بستری بودن ۳۰۰بیمار به‌دلیل مشکلات حاد تنفسی و مشکوک به کرونا خبر داد که ۱۹نفر از آنها کودک هستند (خبرگزاری رسمی رژیم ۲۲فروردین).

شهریاری نماینده مجلس ارتجاع از زاهدان شب گذشته گفت: «اگر زودتر از موعد مقرر قرنطینه‌ها را برداریم، پیک بزرگ‌تری را تجربه می‌کنیم.. در سیستان و بلوچستان آزمایش‌های مثبت زیاد می‌شود و حتی در این چند روز این‌طور بود و ما نگران هستیم پیک بیشتری را در سیستان و بلوچستان شاهد باشیم. تعداد شهدای حوزه بهداشت و درمان در مبارزه با کرونا بیشتر از پزشکان ما در جبهه و جنگ است» (تلویزیون شبکه ۵رژیم ۲۲فروردین).

به‌رغم روند فزاینده جان‌باختگان، خامنه‌ای و روحانی از امروز بخشهای وسیعی از مردم را به سرکار بازگرداندند. روحانی در توجیه این وضعیت گفت: «آنچه در مرحله جدید فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی دارای اهمیت است این است که طرح مذکور با مطالعه سبک زندگی ایرانی و با مدلی بومی و در عین‌حال منطبق بر اصول مصوب بهداشت جهانی انجام می‌شود». این مدل چیزی جز قربانی کردن توده‌های مردم برای حفظ حاکمیت ننگین آخوندی نیست. ۴۰سال است که این رژیم در مراجع بین‌المللی می‌گوید ما به حقوق‌بشر اما از مدل «اسلامی» و « ایرانی» آن احترام می‌گذاریم. منظور همان قتل‌عام زندانیان سیاسی و به رگبار بستن تظاهر کنندگان بی‌سلاح و بی‌دفاع است.

 

دژخیم علی ربیعی سخنگوی روحانی در مقاله‌یی با عنوان «حفظ جان، زندگی و معیشت سلامت محور» در مورد علت بازگرداندن مردم به‌سر کار نوشت: «حفظ جان و تأمین نان برای اجتناب از مرگ و فقر کرونایی رویکرد اصلی دولت است».

 

ربیعی افزود: «بیش از ۱،۵میلیون کارگاه رسمی و غیررسمی دچار توقف شدند. ۴میلیون شاغل غیررسمی در کشور در معرض توقف یا کاهش فعالیت کاهش دستمزد و اخراج هستند... در صورت تعطیلی درازمدت... بیکار شدگان به بیش از ۴میلیون نفر خواهد رسید که برای جبران دستمزد آنها با حداکثر ۲میلیون تومان در ماه برای ۳ماه، به ۲۴هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز خواهد بود» (ایرنا ۲۳فروردین).

 

از سوی دیگر یک نماینده مجلس رژیم خاطرنشان کرد: «اگر تعطیلی مانند سایر کشورها اجرایی نشود، سلامتی قشر عظیمی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و مسائل اجتماعی و امنیتی به‌دنبال خواهد داشت.... اجرای طرح تعطیلی همگانی برای دولت هزینه دارد که می‌توان از منابع ستاد اجرایی فرمان امام، آستان قدس، بنیاد مستضعفان، صندوق توسعه ملی و حتی حقوق ماهانه نماینده‌ها استفاده کرد... اگر تعطیلی را جدی نگیریم اقتصاد بیش از این ضربه خواهد خورد» (شهاب الدین بی‌مقدار -ایسنا ۲۳فروردین).

 

هم‌چنین نمازی نایب‌رئیس مجمع نمایندگان ادوار مجلس نوشت: « مسئولان در این ۳۰سال چه کرده‌اند که به‌رغم هزینه ۳۰۰۰میلیارد دلار درآمد نفتی، آن‌قدر خزانه خالی باشد که دولت نتواند حدود سه الی چهار ماه به دارندگان مشاغل غیر‌دولتی غیر‌برخوردار، کمک‌هزینه پرداخت نماید؟ » (روزنامه آرمان ۲۳فروردین).

 

آل اسحاق وزیر بازرگانی پیشین و رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق نیز گفت: «بنا‌ به‌گفته مسئولان دولتی، ۱۸هزار هزار میلیارد تومان دارایی داریم در اختیار دولت است که منجمدشده است....مجموعه دارایی‌های منجمد را باید تبدیل به دارایی‌های روان و جاری کرد تا بتوان مشکلات را حل کرد» (خبر آن لاین ۲۲فروردین).

در همین حال کابوس خیزش و قیام هم‌چنان سراپای رژیم را فراگرفته است. روزنامه حکومتی آرمان نوشت: «ورشکستگی اقتصادی کشور را به زانو در خواهد آورد....به‌گونه‌ای که ممکن است مشکلات اقتصادی منجر به شورشهای اجتماعی شود... شاید کشور تا یک سال دیگر درگیر کرونا باشد اما تبعات اقتصادی آن تا سال‌ها گریبان کشور را خواهد گرفت». یک روزنامه حکومتی دیگر به نام مستقل با تشریح شرایط ناشی از کرونا هشدار داد: «قیچی دو لبه تیز تحریم و تبلیغات سوء می‌رود که زمینه سرخ شدن زغال‌های زیر خاکستر اعتراضات معیشتی و اجتماعی را دوباره شعله‌ور سازد». هم‌چنین روزنامه جهان صنعت با ابراز نگرانی از «سقوط مملکت» می‌پرسد که چگونه «بعد از کابوس مرگبار کرونا به سونامی ویرانگر کرونای اقتصادی با پیامدهای هولناک اجتماعی، سیاسی آن دچار نشویم؟».

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۳فروردین ۱۳۹۹(۱۱آوریل ۲۰۲۰)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات