728 x 90

شرکتهای مرتبط با هواپیمایی رژیم ایران هدف تحریمهای جدید خزانه‌داری آمریکا

ماهان ایر
ماهان ایر

وزارت خزانه‌داری آمریکا نام 9فرد و شرکت مرتبط با رژیم ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد. به گزارش خبرگزاری رویتر این تحریم‌ها شرکتهایی را در ترکیه و ایران که با هواپیمایی ماهان ایر و معراج در ارتباط هستند، مورد تحریم قرار می‌دهد.

استیون منو چین، وزیر خزانه‌داری آمریکا امروز 3خرداد 97 در بیانیه‌یی اعلام کرد نام ۹فرد و شرکت را به‌دلیل تأمین کالاهای آمریکایی برای شرکتهای هواپیمایی تحت تحریم رژیم ایران در لیست سیاه خود قرار داده‌ایم.... افراد تحریم شده عبارتند از ایرج رونقی، تورج زنگنه و گولنهال یگانه تبعه ترکیه.

شرکتهای تحریم شده توسط خزانه‌داری آمریکا

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا همچنین نام مؤسسات زیر را به فهرست تحریمی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری اضافه کرد:

شرکت «لجستیک و خدماتی هاواچیلیک»، ثبت‌شده در ترکیه، به‌دلیل ارتباط با شرکت هواپیمایی ماهان ایر

شرکت هواپیمایی «بلوایر»، به‌دلیل ارتباط با شرکت هواپیمایی ماهان ایر

شرکت هواپیمایی «دنا»، به‌دلیل ارتباط با هواپیمایی معراج، ایرج رونقی و تورج زنگنه

هواپیمایی «اوتیک»، به‌دلیل ارتباط با هواپیمایی ماهان ایر

شرکت هواپیمایی هاواچیلیک، ثبت‌شده در ترکیه، به‌دلیل ارتباط با هواپیمایی ماهان ایر

شرکت «تریگرون»، ثبت‌شده در ترکیه به‌دلیل ارتباط با ماهان ایر و گولنهال یگانه

خزانه‌داری آمریکا همچنین ۳۱فروند هواپیمای متعلق به شرکتهای هواپیمایی ماهان، معراج، کاسپین و پویا ایر را به فهرست تحریم‌های خود وارد کرد.

 

گسترش تحریمهای آمریکا به برنامه موشکی رژیم ایران در یمن

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه اول خرداد، پنج تن از سرکردگان و عوامل وابسته به سپاه پاسداران رژیم ولایت فقیه را به‌خاطر نقششان در ارسال موشک و تسلیحات برای شبه‌نظامیان وابسته به رژیم در یمن، تحریم و لیست‌گذاری کرد.

سرکردگان و عوامل سپاه پاسداران که روز سه‌شنبه تحریم و لیست‌گذاری شدند عبارتند از:

محمود باقری کاظم‌آباد سرکرده ارگان موسوم به «فرماندهی موشکی الغدیر» هوا فضای سپاه

محمد آقا جعفری از سرکردگان ارشد همین ارگان سپاه

جواد بردبار شیرامین از سرکردگان نیروی هوا فضای سپاه

مهدی آذرپیشه

و سید محمدعلی حدادنژاد تهرانی

خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد: «روز سه‌شنبه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری... پنج شخص (رژیم) ایران را که به نیابت از نیروی قدس سپاه پاسداران، تخصص تکنیکی مرتبط با موشک بالستیک را برای حوثی‌های یمن فراهم کرده و تسلیحاتی را به این کشور منتقل کرده‌اند که هرگز قبل از جنگ در این کشور دیده نشده بود، لیست‌گذاری کرد. این تحریم‌ها به‌دنبال اعلام هیأت کارشناسان ملل‌متحد در اواخر ژانویه اوایل بهمن ماه 96صورت گرفت مبنی بر این‌که منشأء موشکها و سایر تجهیزات نظامی استفاده‌شده توسط حوثی‌ها علیه عربستان، (رژیم) ایران بوده است. حوثی‌ها در تازه‌ترین مورد، در روز 9ماه می‌(19اردیبهشت) موشکهایی را به ریاض پرتاب کردند؛ اهداف قبلی آنها شامل فرودگاه بین‌المللی ریاض و یک کشتی نیروی دریایی آمریکا در آب‌های بین‌المللی بود.

وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: «خزانه‌داری پنج تن از مقامهای (رژیم) ایران را که به نیروی قدس سپاه پاسداران و برنامهٔ موشک بالستیک (رژیم) ایران مرتبطند، هدف قرار می‌دهد. اقدامات آنها حوثی‌ها را قادر ساخت که موشکهایی را به شهرها و تأسیسات نفتی عربستان پرتاب کنند. آنها همچنین تلاش‌های مربوط به کمک انسان‌دوستانه در یمن را مختل ساخته و آزادی ناوبری در آب‌راه‌های کلیدی منطقه‌یی را تهدید کرده‌اند».