728 x 90

شروع تزریق گاز به سانتریفوژهای نسل جدید توسط رژیم ایران

سایت اتمی نطنز
سایت اتمی نطنز

به گزارش خبرگزاری رویترز (۲۸آبان۹۹) به‌نقل از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت، رژیم ایران ۱۷۴ سانتریفوژ پیشرفته IR-۲m را که اخیراً در تأسیسات زیرزمینی «نطنز» نصب کرده، راه‌اندازی کرده است. این گزارش می‌افزاید رژیم ایران تزریق گاز هگزافلورید اورانیوم (یو.اف.۶) به این سانتریفیوژها را آغاز کرده است.

این اقدام رژیم ایران نقض تازه توافق هسته‌یی برجام است. بر اساس مفاد این توافقنامه رژیم ایران تنها مجاز به غنی‌سازی اورانیوم توسط سانتریفوژهای نسل اول IR-۱ بوده است.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته گذشته نشان داد که رژیم ایران یک آبشار از ماشینهای پیشرفته آی‌ار-۲ام را که با تخطی از برجام در کارخانه‌یی بر روی زمین مشغول فعالیت شده‌اند، به کارخانه زیرزمینی خود در نطنز منتقل کرده است.

خبرگزاری فرانسه نیز ضمن اشاره به بازرسی از دو سایت هسته‌یی که پیش‌تر تهران زمینه دسترسی را برای آژانس فراهم کرده، از وجود سومین سایت مشکوک خبر داده که بر پایه این گزارش رژیم ایران پیش‌تر آن را گزارش نکرده بوده است.
مطابق این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات ارائه شده توسط رژیم ایران درباره این سایت «مشکوک» هسته‌یی را از نظر فنی غیرمعتبر دانسته و خواستار شفاف‌سازی بیشتر رژیم ایران در این زمینه شده است.

سایت نطنز در زیر کوه و مقاوم در برابر حملات هوایی معمول است.