728 x 90

شاهدان عینی جنایت تکان دهنده پاسداران علیه مهاجران افغان و انداختن آنها به هریرود

مهاجران افغان - عکس از آرشیو
مهاجران افغان - عکس از آرشیو

شاهدان عینی جنایت تکان دهندهٔ پاسداران علیه مهاجران افغانی و انداختن آنها به دریا را فاش کردند:

تلویزیون طلوع افغانستان ۱۵اردیبهشت ۹۹: «این جسدها مربوط به کارگرانی است که به‌گفته گواهان سه روز پیش برای کار به گونه‌یی قاچاق قصد وارد شدن به ایران داشتند. اما در دره ذوالفقار که مرز میان افغانستان و ایران است از سوی نیروهای مرزی ایران دستگیر شدند و سپس به دریا انداخته شدند».

شاهد جنایت: «ما را لت و کوف کرد. ما را زد. ما را شکنجه کرد. اذیت کرد. باز صبح ما را بیرون کرد. تمام علفها و کار و داشت کلی کارها را به ما انجام داد. بعد دوباره ما را برد داخل اردوگاه ساعت ۱ ما را بیرون کرد از اونجا. بعد ما را به مینی‌بوس سوار کرد آورد به چیز. به دریا. اونجا که خونه هست. کسی هست. اونجا را ما را نگذاشت ما برویم. ما را برد بالا هیچ‌کس آنجا نبود. ما را انداخت تو دریا».

برادر یکی از قربانیان:‌ «او به ایران رفته بود. به خاک ایران. ایرانیان آنها را آورده بود به کنج دریا اونها را انداخته بودند تو آب. یکی پسر عمه من بود یکی برادر من بود».

سایت انگلیسی وزارت‌خارجه آمریکا روز ۱۵اردیبهشت نوشت: به‌دنبال کشتار فجیع مهاجرانی افغانی و انداختن آنها به رودخانه توسط پاسداران خامنه‌ای، دفتر امور آسیای مرکزی و جنوبی در وزارت‌خارجه آمریکا اعلام کرد: رفتار بیرحمانهٔ رژیم ایران و بدرفتاری با مهاجران افغانی که در گزارشات آمده وحشتناک است. ما از تحقیقاتی کامل در این رابطه حمایت می‌کنیم. کسانی که مسبب این بدرفتاری هستند بایستی مورد حسابرسی قرار بگیرند.

سازمان ملل متحد کشتار مهاجران افغان توسط رژیم آخوندی را بسیار نگران کننده و آزار دهنده دانست و خواستار تحقیق در این باره شد. استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل ملل متحد گفت: همکاران ما در کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد نسبت به آن چه اتفاق افتاده و کشته های گزارش شده بسیار نگران هستند و ما امیدواریم که پیرامون این گزارشهای بسیار آزار‌دهنده تحقیقات صورت گیرد.

بیشتر بدانید: