728 x 90

سوریه: شبه‌‌نظامیان رژیم ایران در لباس سربازان اسد

شبه نظامیان رژیم ایران در لباس سربازان اسد
شبه نظامیان رژیم ایران در لباس سربازان اسد

 

 

به گزارش العربیه و به‌نقل از روزنامه وال استریت ژورنال فریب جدیدی که رژیم اسد برای باقی نگاه داشتن شبه‌‌نظامیان ایران در خاک خود بکار می‌گیرد پوشاندن لباس رسمی سربازان ارتش سوریه به آنهاست تا مورد تهاجم هوایی نیروهای اسراییلی قرار نگیرند.

اسرائیل گفته است به‌خاطر احتمال تهاجم نظامی نیروهای رژیم اسد و هم‌پیمانانش به این کشور، به نیروهای وابسته به رژیم ایران اجازه نخواهد داد تا در نزدیکی مرزهایش در جنوب غرب سوریه حضور داشته باشند. این کشور در گزارشی که عنوان فوری دارد نوشته است کاروانهای نظامی عناصر مسلح حزب‌الله لبنان و شبه‌‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران به استانهای درعا و قنیطره در جنوب غرب سوریه به نزدیکی بلندیهای جولان باز گشته‌اند. این شبه‌‌نظامیان یونیفورم های رسمی سوریه پوشیده به این منطقه بازگشته‌اند. یکی از رهبران اپوزیسیون نیز فاش ساخته است که این کاروانها مجهز به موشک و سلاحهای موشک‌انداز بوده‌اند.

 

کارت هویت سربازان کشته شده در جنگ

احمد عزام یک فرمانده نظامی که از رژیم اسد جدا شده گفت شبه‌‌نظامیان یاد شده که با لباس نظامی حزب‌الله منطقه را ترک کرده بودند با خودروهای رژیم اسد باز گشته‌اند و یونیفورم های نظامی ارتش اسد را به تن دارند. او اضافه کرده بسیاری از عناصر مسلح خارجی شامل شبه‌‌نظامیان لبنانی، ایرانی، عراقی و افغانی کارتهای شناسایی سوری دریافت کرده‌اند. یکی از فرماندهان گفت کارت شناسایی که به این شبه‌‌نظامیان داده شده متعلق به آن دسته از عناصری است که طی سالهای گذشته در جنگ کشته شده‌اند.

ضیا‌ء الحریری یکی از فعالان مخالف رژیم اسد در استان درعا نیز گفت حزب‌الله و رژیم ایران سالها برای جا انداختن خود در جنوب سوریه کار کرده‌اند. او اضافه کرد فکر نمی‌کند رژیم ایران بعد از این میزان تلاشی که در داخل خاک سوریه کرده آماده باشد تا این کشور را بدون جنگ ترک کند.

 

فریب برای باقی ماندن در سوریه

وال استریت ژورنال در انعکاس این خبر می‌نویسد: رزمندگان سوری می‌گویند شبه‌‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران برای اجتناب از حملات اسراییل یونیفرم مبدل سوری می‌پوشند.

بنا‌به‌گفته رزمندگان، رژیم سوریه به شبه‌‌نظامیان متحد ایران مثل سربازان خود لباس (مبدل) می‌پوشاند امری که به‌نظر می‌رسد به‌منظور اجتناب از حملات هوایی بیشتر اسرائیل علیه اهداف ایرانی در سوریه یک فریب جنگی باشد.

بنا‌به‌گفته چندین فرمانده رزمندگان، بعد از آن که در ابتدا به‌نظر می‌رسید که افراد مسلح حزب‌الله و دیگر شبه‌‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران عقب کشیده‌اند، ستونهای نظامی آنها به استانهای درعا و قنیطره در جنوب‌شرقی سوریه در نزدیکی اسراییل بازگشته‌اند در حالیکه یونیفرم ارتش سوریه را به تن داشته و پرچم سوریه را حمل می‌کردند.

این روزنامه ادامه می‌دهد: به‌گفته یکی از فرماندهان رزمندگان، ستونهایی که بازگشته‌اند مجهز به راکت و موشک بودند...

اسرائیل حضور رژیم ایران در مرزهایش را یک تهدید برای موجودیت خود تلقی می‌کند....

 

مخفی‌کاری رژیم ایران

وال استریت ادامه می‌دهد: این تاکتیک مخفی‌کارانه نشانه‌ای از میزان اتکای رژیم سوریه به نیروهای مورد حمایت رژیم ایران و پوشش هوایی روسیه برای پیشروی‌های زمینی‌اش است...

بنا‌به‌گفته نیکلای کوژنوف، یک تحلیلگر در دانشگاه اروپایی سنت پترزبورگ و دیپلومات سابق روسیه در ایران، « گزارشاتی وجود دارد که ایران با عقب‌نشینی نیروهایش از مرز جنوبی سوریه به‌منظور اجتناب از خشونت‌ بیشتر، موافقت کرده است.»

کوژنوف گفت که این توافق در گفتگوهای غیرمستقیم بین مقامات اسراییلی و ایرانی در اردن به‌دست آمد اما متذکر شد روشن نیست رژیم ایران چه میزان موافقت کرده تا سربازانش و نیروهای وفادار به تهران را از مرزهای اسراییل عقب بکشد.

مقامات اسراییلی گفتند که هیچ توافق حاصل نشده است.

لازم به ذکر است که عمده شبه‌‌نظامیان رژیم ایران در سوریه را حزب‌الله لبنان تشکیل می‌دهند که به‌گفته سرکردگان رژیم آمارشان به ۱۰۰هزار نفر می‌رسد. از این تعداد حدود یک‌سوم برای جنگ علیه مردم سوریه اعزام شده‌اند. سایر شبه‌‌نظامیان غیرلبنانی وابسته به نیروی تروریستی قدس که در سوریه بکار گرفته شده‌اند عراقی، افغانی، پاکستانی و سایر ملیتها هستند که با اسامی مختلف سازماندهی شده‌اند.

مطالب مرتبط:

سوریه: بالا گرفتن اختلاف میان رژیم ایران و روسیه

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b073c20e-b07b-4a4b-adf1-e83800854183"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات