728 x 90

سناتور جیم ریش: اگر دولت تصمیم بگیرد که مستقیم به برجام بازگردد عمرش کوتاه خواهد بود

سناتور جیم ریش
سناتور جیم ریش

سناتور جیم ریش در کمیته خارجی سنا روز ۲۶فروردین در جلسه استماع سنا برای ویکتوریا نولند کاندیدای مقام سوم وزارت‌خارجه آمریکا درباره برجام و مذاکرات در وین برای احیای برجام گفت: «منافع امنیت ملی ما این است که این توافقها فرادولتی باشند. اگر دولت تصمیم بگیرد که مستقیم به برجام بازگردد عمرش کوتاه خواهد بود، زیرا که دولت جمهوریخواه بعدی چنین توافقی را پاره خواهد کرد، یا این‌که کشور ما دست به اقدام یکجانبه می‌زند که پایان خوبی نخواهد داشت. برای اجتناب از چنین نتیجه‌یی دولت بایستی به‌دنبال حمایت از هر دو حزب در کنگره برای حمایت از هر توافقی با رژیم ایران باشد»...

جیم ریش افزود: مایلم تلاش جاری دولت برای ورود به مجدد به برنامه شکست‌خورده برجام را مورد بحث قرار دهم. خیلی از ما در هر دو حزب از نزدیک مذاکرات با ۱+۵ در وین را دنبال می‌کنیم... متأسفانه این موضوع مانند ورود مستقیم در ۲۰۱۵ به برجام شده است که برای من قابل‌قبول نیست و فکر می‌کنم مورد قبول عمده این کمیته هم از هر دو حزب نیست.

گفتگوها با هر دو حزب باعث شده من به این نتیجه برسم و امیدوارم اشتباه کرده باشم که مذاکره‌کنندگان کارگروه تشکیل داده‌اند تا به متابعت و لغو تحریم‌ها بپردازند، اما کارگروهی در رابطه با تروریزم منطقه‌یی رژیم ایران مشکلی که بسیاری از ما مکررا گفته‌ایم باید در هر گونه توافق با رژیم ایران مورد بررسی قرار گیرد تشکیل نشده است.

سناتور جیم ریش در این جلسه درباره برجام گفت: سالهای زیادی است که ما درگیر موضوع برجام بوده‌ایم. کلمات به تنهایی نمی‌توانند توضیح دهند که تا چه میزان ما در گذشته از این مذاکره‌کنندگان که با رژیم ایران گفتگو می‌کردند دلسرد شدیم.

هر چه ما از آنها خواستیم انجام بدهند کلاً نادیده گرفتند. به ما آنچه را که به توافق رسیده بودند توضیح دادند.

سناتور جمهوریخواه در ادامه گفت: یکی از موضوعاتی که من درگیرش بودم و طی سال‌ها نسبت به آن به بیزاری رسیدم این است که من درباره چیزی که به‌طور کامل به جاه‌طلبیهای هسته‌یی رژیم ایران مربوط می‌شود، مطلع نشدم. حرف رژیم ایران کامل روشن است. آنها می‌گویند فرق نمی‌کند که به چه توافقی برسیم، آنها کار خودشان را می‌کنند.

لذا ما به هر شیوه‌یی که پیش برویم، باید آنها را به متابعت بکشانیم، زیرا آنها قبول ندارند که محدودیتی دارند. آنها بر این اعتقاد هستند که رژیم ایران باید سلاح اتمی داشته باشد و فرقی نمی‌کند که توافق چه باشد. این موضوعی است که باید به آن پرداخته شود.