728 x 90

با سفر رافائل گروسی، رژیم ایران در انتخاب گزینه‌های پیش‌رو، کدام مسیر را انتخاب می‌کند؟

سفر رافائل گروسی به ایران
سفر رافائل گروسی به ایران

به‌دنبال سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، واشنگتن پست روز ۴شهریور نوشت: «رافائل گروسی رابطه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رژیم ایران را تنش‌آلود خواند و گفت: ما به مواردی برخورده‌ایم که کماکان نیاز به یافتن راه‌حل دارد. او گفت: ما از رژیم ایران سؤالات زیادی داریم که حول آنها در حال کار با همدیگر هستیم. این کار ادامه خواهد یافت».

مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت مجلس آخوندی گفت: «اگر جمهوری اسلامی به ۲نقطه مورد نظر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اجازه بازدید نداده به ۲ دلیل است: یکی این‌که برجام یک توافقنامه دو‌طرفه است، دلیل دوم این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابهامات خود را بر اساس گزارشهای (مجاهدین) مطرح می‌کند».

سفر گروسی به تهران موضوع مشترک امروز روزنامه‌های حکومتی است. روزنامه‌های وابسته به باند روحانی از این سفر استقبال کرده و در وحشت از فشارهای بعدی شورای امنیت ملل متحد به رژیم خواهان پیگیری گفتگو با مجامع جهانی شده‌اند.

ایران ارگان دولت روحانی نوشته است: «طرح موضوع اختلافی جدید علیه ایران در قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس و تهدید شورا به ارجاع این پرونده به شورای امنیت سازمان ملل در صورت حل نشدن آن و عدم همکاری ایران این ضرورت را ایجاب می‌کرد تا ایران هم در قالب تفاهم‌نامه جدیدی مانع از ساختن پرونده تازه‌یی مشابه مطالعات ادعایی در شورای امنیت شده و بهانه به دست دشمنان دهد تا فشارهای خود علیه جمهوری اسلامی را به نتیجه برسانند».

روزنامه‌های باند دلواپسان با حمله به دولت روحانی از تمکین نظام به خواسته‌های آژانس خبر داده‌اند.

تیتر روزانمه جوان: «پرونده بسته شده ایران در آژانس را دوباره باز کردند!»

این روزنامه نوشته است: «دبیرکل آژانس از همکاری با تهران برای رسیدن به توافقی درباره فعالیت‌های راستی‌آزمایی پادمانهای آژانس در ایران خبر می‌دهد توافقی که علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی هم آن را تأیید کرد».

جوان وابسته به سپاه پاسداران در ادامه افزوده است: «از محتوای توافق جدیدی که آژانس و ایران در حال کار برای توافق روی آن هستند چیزی به بیرون درز نکرده، اما از صحبت‌های گروسی مبنی بر این‌که «در حال همکاری با ایران برای رسیدن به توافقات پادمانی هستیم» چنین برمی‌آید که دو طرف در حال توافق بر سر پرونده‌هایی هستند که پیش از این بر سر آنها اختلاف وجود داشت و در واپسین روز‌های خرداد، منجر به صدور قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس شد».

وطن امروز از باندهای دلواپس نظام با تیتر «آجان کشی ترامپ در تهران» نوشته است: «هر چند روز گذشته علی‌اکبر صالحی، گفت ما بر اساس حاکمیت و منافع ملی حرکت می‌کنیم و الآن هم در چارچوب مقررات و تکالیف مذاکره و عمل می‌کنیم» اما اظهارات سخنگوی او در سازمان انرژی اتمی نشان می‌دهد دولت روحانی قرار است بار دیگر در برابر درخواست خارج از قاعده آژانس کوتاه بیاید».

این روزنامه حکومتی در ادامه با حمله به دولت روحانی نوشته است: «بنابراین با توجه به رویه سیاست‌های دولت روحانی، نتیجه سفر گروسی مشخص است؛ صدور مجوز برای بازرسان آژانس به‌منظور بازرسی از اماکنی که بر مبنای اطلاعات سرویس‌های جاسوسی و تحت فشار آمریکا در دستور کار آژانس قرار گرفته است. بازی آژانس علیه ایران در نتیجه انفعال بی‌سابقه دولت روحانی در برابر آژانس و بازرسان آژانس است. آژانس در حالی در مسیر تقابل و بهانه‌گیری در موضوع ایران است که ۹۲درصد بازرسی‌های آژانس درباره برنامه هسته‌یی ایران است».

کیهان خامنه‌ای در این مورد به ضد و نقیض‌گویی افتاده. از یک‌سو با تیتر بزرگ نوشته «صالحی در دیدار رافائل گروسی: زیر بار خواسته‌های غیرقانونی آژانس نمی‌رویم». در متن زیر این تیتر می‌خوانیم: «علی‌اکبر صالحی در نشست خبری بعد از دیدار با رافائل گروسی خاطرنشان کرد: فصل نوینی با این سفر آغاز شده است و همکاریهای ما بیش‌از‌پیش خواهد شد... مذاکره با مدیرکل آژانس سازنده بود... ما بر اساس حاکمیت و منافع ملی حرکت می‌کنیم و در حال حاضر در چارچوب مقررات و تکالیف مذاکره و عمل می‌کنیم».

روز گذشته روزنامه حکومتی آرمان نیز با نگرانی از سفر مدیرکل آژانس نوشت: اگر گروسی گزارشی علیه جمهوری اسلامی به شورای حکام ارسال کند و آنها نیز عدم پایبندی یا نقض تعهدات ما را به شورای امنیت گزارش دهند، آنگاه شرایط تغییر خواهد کرد و می‌تواند این نهاد، بسیار مؤثر بر مکانیسم ماشه باشد.

این روزنامه حکومتی می‌افزاید گزارش منفی آژانس می‌تواند کمک‌کننده آمریکا برای راه‌اندازی مکانیسم ماشه باشد. حتی احتمال می‌رود یک کشور اروپایی نیز دست به سوءاستفاده زده و بهره‌برداریهایی انجام دهند. امروزه شرایط بسیار حساس است و باید به‌گونه‌یی عمل کرد تا بهانه‌یی به آژانس و ایالات متحده داده نشود.