728 x 90

سعد حریری، حزب‌الله را مانع تشکیل دولت جدید لبنان دانست

سعد حریری نخست وزیر  لبنان
سعد حریری نخست وزیر لبنان

سعد حریری نخست‌وزیر لبنان گروه شبه‌نظامی حزب‌الله وابسته به رژیم ایران را مانع بزرگ برای تشکیل دولت جدید معرفی کرد و گفت اگر حزب‌الله از مواضع خود عقب‌نشینی نکند هیچ راه‌حلی برای این بن‌بست وجود ندارد. وی تأکید کرد دولت را بر پایه «سر خم کردن» تشکیل نخواهد داد.

 

نخست وزیر لبنان در کنفرانسی خبری در بیروت تأکید کرد سیاست «عمل انجام شده» که حزب‌الله آن را در پیش می‌گیرد، به فروپاشی لبنان خواهد انجامید.

 

حزب‌الله لبنان می‌خواهد یکی از شش عضو سنی پارلمان لبنان که متحد این گروه است را به‌عنوان وزیر در کابینه جدید معرفی کند.  سعد حریری حاضر نیست یکی از مقامهای وزارت را که به حزب عمدتاً سنی مذهب او اختصاص داده شده به متحدان حزب‌الله واگذار کند.

 

طبق توافق و سنت‌های سیاسی در لبنان کابینه این کشور باید انعکاسی از نتایج آراء احزاب سیاسی در انتخابات پارلمانی و تنوع مذهبی کشور باشد.

 

سعد حریری وضعیت اقتصادی کشور واقعاً شرم‌آور توصیف کرد.

قبل از اجرای اصلاحات مالی که صندوق بین‌المللی پول آن را برای بهبود وضعیت بدهی‌های خارجی لبنان حیاتی می‌داند، دولت جدید این کشور باید شکل بگیرد.

اجرای این اصلاحات در عین‌حال شرط مهمی برای پرداخت حدود ۱۱میلیارد دلار کمکهای خارجی به لبنان است که در حال حاضر مسدود شده است.

لبنان در عین‌حال از نظر حجم بدهی عمومی به نسبت ابعاد اقتصاد کشور در رتبه سوم جهانی است و علاوه بر توقف رشد اقتصادی، به‌گفته صندوق بین‌المللی پول، نظام مالی این کشور به‌شدت آسیب‌پذیر است.

 

سعد حریری، دولتی که دنباله‌رو رژیم سوریه باشد را تشکیل نخواهم داد

سعد  حریری نخست‌وزیر لبنان ۲۴ مرداد۹۷ تهدید کرد چنان‌چه برخی احزاب این کشور «بر احیای روابط بیروت- دمشق اصرار ورزند»، دولت جدید لبنان تشکیل نخواهد شد.

«سعد حریری» نخست‌وزیر لبنان که مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور است، روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به بازپس‌گیری یک معبر مهم مرزی در مرز سوریه- اردن توسط نظامیان اسد، تهدید کرد چنان‌چه برخی احزاب «بر احیای روابط بیروت- دمشق اصرار ورزند»، دولت جدید لبنان تشکیل نخواهد شد.

 

تأخیر چند ماهه در معرفی کابینه

حریری که از سوم خرداد ماه سال جاری مأمور تشکیل دولت جدید لبنان شده بود، تأکید کرد: «من با احیای روابط لبنان- سوریه موافق نیستم و این غیرقابل مذاکره است».

سایت لبنانی اللواء به‌نقل از سعد حریری نوشت: دولتی که دنباله‌رو رژیم سوریه باشد را تشکیل نخواهم داد.

اللواء نوشت، بار دیگر طی مدتی کمتر از ده روز سعد الحریری دلایل بحران در تشکیل دولت را روشن می‌کند، حریری قبول دارد که عدم تشکیل دولت تا این تاریخ یعنی شکست قطعی لبنان.

سعد حریری پیش از این‌که ریاست جلسه فراکسیون المستقبل را به‌عهده بگیرد در توییتی نوشت: مشکلات اقتصادی در لبنان و بحرانهای منطقه باعث می‌شوند که در تشکیل دولت سرعت بخرج دهیم ولی بعضی طرفها هنوز بر شروط خود اصرار دارند.

حریری ضمن این‌که خواهان دست‌یابی به راه‌حلی در این رابطه شد گفت: اگر یکی از طرفها فکر می‌کند که با هدف کنار گذاشتن طرفی دیگر وارد دولت می‌شود، مرتکب اشتباه بزرگی شده است. حریری همچنین گفت که «ما هنوز برای تشکیل هیأت نهایی دولت به زمان احتیاج داریم.

 

اللواء اضافه کرده است: برجسته‌ترین مواضع نخست‌وزیر این است که بازنگری روابط با رژیم اسد شرط تشکیل دولت است و تا اجرای این خواسته دولت تشکیل نخواهد شد.

 

پیگیری تحریمهای آمریکا علیه حزب‌الله و رژیم ایران

سایت لبنانی اللواء در بخش دیگری از مطلب خود نوشت: یک هیأت آمریکایی برای پیگیری اقدامات مربوط به تحریمها علیه رژیم ایران قرار است برای بررسی داراییهای حزب‌الله، روند اجرایی قطعنامه ۱۷۰۱و همکاری میان ارتش آمریکا و لبنان به لبنان سفر کند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات