728 x 90

سخنگوی اتحادیه اروپا: اگر ضروری باشد گفتگوها در مورد اعمال تحریم‌ها علیه لبنان دوباره روی میز خواهد آمد

پتر استانو
پتر استانو

پتر استانو سخنگوی اتحادیه اروپا روز ۲۲مهر در بریفینگ مطبوعاتی کمیسیون اروپا در پاسخ به سؤالی درباره درگیریهای روز پنجشنبه در لبنان گفت: اگر ضروری باشد گفتگوها در مورد اعمال تحریم‌ها علیه لبنان دوباره روی میز خواهد آمد.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ما تحولاتی که همین الآن در خیابانهای بیروت در جریان است را زیر نظر داریم. ما طبعاً نسبت به این موضوع بسیار نگرانیم به‌دلیل این‌که این چیزی است که مردم لبنان اصلاً به آن نیاز ندارد.

ما از نزدیک زیر نظر داریم و اگر ضروری باشد گفتگوها در مورد اعمال تحریم‌ها دوباره روی میز خواهد آمد. همه چیز امکان‌پذیر است در صورتی که کشورهای عضو توافق کنند.

وی افزود: روز دوشنبه در لوگزامبورگ اجلاس وزیران خارجه برگزار خواهد شد و اگر کشورها عضو این احساس را داشته باشند که وضعیت در لبنان رو به وخامت گذاشته است که ما باید دوباره این موضوع را در دستور کار قرار دهیم آنها این کار را خواهند کرد و گامهای ضروری را بر خواهند داشت... .

پتر استانو درباره تحقیقات پیرامون انفجار بندر بیروت گفت: طبقه سیاسی و رهبران سیاسی وظیفه و مسئولیت آن چه در جریان است را برعهده دارند. به همین ترتیب آنها مسئولیت دارند که تضمین کنند که تحقیقات بتواند پیش برود. تحقیقات پیرامون انفجار بندر بیروت به مدت بیش از یک سال به درازا کشیده شده است. مردم لبنان انتظار پاسخهای مشروع به سؤالات مشروع شان را دارند. من فقط می‌توانم از طرف اتحادیه اروپا بر ضرورت پیشبرد سریع این تحقیقات به‌نحوی شفاف، بی‌طرفانه و مستقل بدون هیچ‌گونه دخالتی تأکید کنم. و مقامات لبنان وظیفه و مسئولیت تأمین همه منابع انسانی و مالی را دارند تا این تحقیقات بتواند پیش برود و پاسخهایی که فوراً مورد نیاز است را بیاورند.(سایت کمیسیون اروپا ۲۲مهر)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات