728 x 90

سخنرانی ولید فارس در کنفرانس بین‌المللی ایران: چشم‌انداز تغییر

ولید فارس
ولید فارس

عصر به‌خیر خانم‌ها و آقایان،

از همه شما متشکرم به‌خاطر حضورتان در این پنل فوق‌العاده درباره نقش سپاه پاسداران و حضورش در منطقه.

پنل امروز بسیار عالی است چون به عصب مرکزی و هسته گسترش رژیم در منطقه ربط دارد.

خوب است بدانیم کسانی که در این پنل هستند به‌دلیل تخصصشان به ما کمک خواهند کرد تا فهم بهتری در مورد موضوعاتی که ارائه خواهند کرد پیدا کنیم.

من در حال حاضر در آمریکا زندگی می‌کنم اما در بیروت لبنان به دنیا آمده‌ام. اولین آشنایی من با مطالعه ایران به سال ۱۹۸۷ برمی‌گردد، زمانی که یک کتاب به زبان عربی در مورد ظهور جمهوری اسلامی در ایران منتشر کردم. من پیش‌بینی کردم که سرانجام به‌خاطر این ایدئولوژی به‌عنوان منشأء(این رژیم)، چیزی که اپوزیسیون ایران قبل از همه ما از آن اطلاع داشت، ولی ما رفته‌رفته درک کردیم که رژیم ایران به‌خاطر همان ایدئولوژی اولیه‌اش که شامل جاه‌طلبی‌های ژئوپلیتیک و اقتصادی است، تلاش خواهد کرد در منطقه خود را گسترش بدهد. این دی.ان.ای آن است. در تمام منطقه، رژیم ایران همیشه این جاه‌طلبی‌ منطقه‌یی را داشت که در مرکز آن سپاه پاسداران بود.

در آخر و مهم‌تر این‌که در سال ۲۰۱۰ ما درباره حوادثی در صنعا در شمال یمن شنیدیم، در حالی‌که رسانه‌های آمریکایی و رسانه‌های بین‌المللی حتی نمی‌دانستند صنعا کجاست. ما متوجه شدیم که این پروژهٔ رژیم ایران بوده که سال‌ها بعد با حوثی‌ها به همکاری پرداختند و بقیهٔ داستان را خودتان می‌دانید. بنابراین، این پنل با به‌کارگیری زوایای مختلف تجارب فوق‌العادهٔ خود به توسعه سپاه پاسداران در منطقه خواهد پرداخت، آن هم به‌عنوان نیروی مرکزی رژیم ایران در تلاش برای ایجاد یک محدوده نفوذ بسا گسترده‌تر. می‌توانم به شما بگویم، البته این بحث پنل ما نیست که سپاه پاسداران در سراسر جهان پروژه‌هایی دارد، همان‌طور که استماع‌های کنگره و تحلیل‌های آژانس‌های ما نشان داده است، (اقدامات سپاه) در آفریقا و آمریکای لاتین و شرق آسیا نیز جریان دارد.