728 x 90

سخنرانیهای کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ روز جهانی زن در پاریس: «زنان نیروی تغییر، قیام ایران و نقش زنان» + فیلم (قسمت دوم)

سخنرانیهای کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ روز جهانی زن در پاریس
سخنرانیهای کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ روز جهانی زن در پاریس

در کنفرانس بین‌المللی «زنان نیروی تغییر، قیام ایران و نقش زنان» که روز شنبه 28بهمن 96 (17فوریه 2018) با شرکت شخصیت‌های برجسته از پنج قارهٴ جهان در آستانه روز جهانی زن در پاریس برگزار شد،

 

سروناز چیت‌ساز – مسئول کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران

سروناز چیت‌ساز مسئول کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ضمن خیرمقدم به شرکت‌کنندگان به زنان و دختران قیام‌آفرین ایران درود فرستاد، و گفت:                                                                                 اجازه بدهید پیشاپیش روز جهانی زن را به همه زنان ایران و  جهان و به‌ویژه  شما مهمانان عزیز که از کشورهای مختلف در ۵قاره در این جلسه حضور دارید   تبریک بگویم.

همچنین درود می‌فرستم به همه زنان و دختران قهرمان ایران، که دنیا شاهد صحنه‌های شجاعت آنها در قیام ایران بود. به تک‌تک آنها افتخار می‌کنیم.

دوستان عزیز

با توجه به مسئولیتم که روزانه از یکطرف در جریان درد و رنج و سرکوب زنان هموطنم، و از طرفی مقاومت آنها هستم لازم است تأکید کنم که فعالیت شما زنان در جنبش برابری در سراسر جهان، نیروی عظیمی برای مبارزه زنان ایران علیه ارتجاع و بنیادگرایی است پس از حضور و حمایت شما بسیار سپاسگزارم.

 

رامش سپهراداستاد دانشگاه جورج میسون

رامش سپهراد استاد دانشگاه جوج میسون آمریکا که مدیریت این کنفرانس را برعهده داشت به‌نمایندگی از کمیته برگزار کننده این مراسم به حاضران خوش‌آمد گفت و افزود:

سالیان است که به‌مناسبت روز جهانی زن ما گردهم آمده‌ایم، اما  سال 2018 یک سال متفاوت است. ما در این سالن بجز قدرت و انرژی قیام اخیر مردم ایران را احساس نمی‌کنیم.

قیامی که نه تنها  مضمونی سیاسی یا اجتماعی یا اقتصادی دارد  بلکه توسط زنان شجاع  وجوانانی  هدایت می‌شود که در خیابانها و  شهرها و شهرستانهای مختلف  در سراسر ایران  شعار  مرگ بر خامنه‌ای وروحانی را فریاد می‌زنند  و همچنین  شعار ”اصلاح طلب اصول‌گرا دیگه تمومه ماجرا”  را سر می‌دهند.

رامش سپهرراد در سخنان خود افزود:

هیچ رژیم دیگری در جهان به اندازه این رژیم در ایران  زنان را اعدام  نکرده است. که اغلب آنها زنان مسلمان بوده‌اند.

هیچ رژیمی در دنیا به اندازه رژیم ایران زنان را در ملأعام بدار نیاویخته  و یا سنگسار نکرده است

هیچ رژیمی در جهان مانند رژیم ایران به زنان زندانی سیاسی شب قبل از اعدام  تجاوز نکرده است

هیچ رژیمی در جهان مانند رژیم ایران زنان باردار را  اعدام نکرده است.

اینها فقط چند نمونه از ماهیت زن‌ستیز رژیم ایران  است.

 شما ممکن است سؤال کنید که چرا یک رژیم به چنین اقدامات شدید و نابود کننده و خشونت‌باری متوسل می‌شود؟

جواب این سؤال در یک حقیقت ساده است: زنان نیروی تغییر هستند. و این زنان ایران هستند که این رژیم را ساقط خواهند کرد.

 

سوزانا مدینا

رئیس فدراسیون جهان قضات زن

با بیش از 5000عضو در حدود 100کشور

 

سوزانا مدینا - رئیس فدراسیون جهانی قضات زن

در کنفرانس بین‌المللی پاریس سوزانا مدینا رئیس فدراسیون جهانی قضات زن شامل بیش ار ۵۰۰۰عضو در حدود یکصد کشور جهان در سخنرانی خود گفت:

برای من افتخاری است که امروز اینجا در برابر این تعداد زن متعهد به مردم خود و متعهد به زمانهٴ خود در ایران ایستاده‌ام.

به‌عنوان رئیس فدراسیون جهانی قضات زن، می‌خواهم همبستگی عمیق خود را با تمامی زنان ایرانی ابراز کنم که بسیار شجاعانه برای آزادی، دموکراسی و حقوق‌بشر مبارزه می‌کنند.

سازمانی که من افتخار ریاست آن‌را بر عهده‌دارم، یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی است که بیش از ۵۰۰۰عضو در حدود یکصد کشور را گردهم می‌آورد

 

سوزانا مدینا سپس به اقدامات سرکوبگرانه و نقض حقوق‌بشر و ستم و تبعیض رژیم آخوندی علیه زنان ایران، اشاره کرد و گفت:

ما در دفاع و ارتقاء حقوق‌بشر همه تلاش می‌کنیم. ولی به‌طور خاص برای زنان. زنانی که بیشتر رنج می‌برند. آنهایی که فقیر تر هستند. آنهایی که خیلی اوقات چیزی بیشتر از وجود خودشان را ندارند. جان خودشان را. و کم و بیش هر چه دارند را در دستان ما گذاشته‌اند که در مورد زندگی آنها تصمیم بگیریم. در مورد حال آنها، آینده آنها، شغل آنها و خانواده آنها.

ما قضات زن جهان در حمایت از این جنبش متعهد هستیم، حمایت از زنان مقاومت ایران که توسط این زن بسیار والاقدر یعنی خانم رجوی رهبری می‌شود.

خیلی متشکرم.

 

اود دو توئن - بنیانگذار فوروم زنان برای اقتصاد و جامعه

اود دو توئن بنیان‌گذار فوروم زنان برای اقتصاد و جامعه در سخنان خود دربارهٴ نقش پیشتاز زنان در قیام بزرگ مردم ایران، گفت:

تعداد زنانی که قیام می‌کنند و کوتاه نمی‌آیند بیش‌از‌پیش در حال افزایش است، آن هم با ریسک و خطرپذیری توسط خودشان و این‌را می‌دانند. آنها به خطراتی که به جان می‌خرند مشرفند. ولی از آنجایی که جویای آزادی برای خودشان و کشورشان هستند، از همه موانع عبور می‌کنند. آنها شگفتی‌آور هستند. زنان ایرانی شگفتی‌آورند.

اود دوتوئن افزو‌د:

زنان یک عامل ضروری جنبش برای تغییرات عمیق هستند که هم به زندگی آنها و هم به کشورشان مربوط میشود. آنها نقش عمدهیی با بهخطر انداختن همهچیز ایفا میکنند و زمان آن است که جهان بداند، زنان ایرانی، بازیگران عمدهیی برای آزادی هستند. باید بهخاطر شجاعتشان تقدیرشان کرد، باید از آنها حمایت کرد و به آنها گوش فرا داد.

به همین دلیل من امروز اینجا هستم، برای آزادی زنان ایرانی، برای آزادی بیان، برای آزادی حق آنها؛ حقشان برای داشتن یک زندگی معمول، حق آزادانه زیستن و الگوی آنها باید در خدمت سایر زنان در جهان قرار گیرد. زنان ایرانی شجاع هستند، باید از آنها تقدیر کنیم، حمایتشان کنیم و آنها را بشنویم و مطبوعات باید نقش اساسی آنها برای یک ایران آزاد را فهم کند. ما نباید آنها را در مبارزةشان تنها بگذاریم.

اود دوتوئن در ادامه سخنان خود در کنفرانس بین‌المللی زنان نیروی تغییر،   قیام ایران و نقش زنان  افزود:

من ازجمله زنانی هستم که معتقدند جهانی بدون زنان آزاد و برابر با مردان، جهان خوبی نیست. می‌خواهم سخنانم را چنین به پایان ببرم: هرگز نباید فراموش کنیم که ما 50درصد جمعیت هستیم، بیایید هر کاری را که از دستمان بر می‌آید انجام بدهیم تا این قرن، قرنی برای زنان و برای زنان ایرانی باشد. از شما متشکرم.

 

راما یاد وزیر پیشین حقوق‌بشر فرانسه

راما یاد وزیر پیشین حقوق‌بشر فرانسه در سخنرانی خود در کنفرانس بین‌المللی پاریس، قیام بزرگ مردم ایران را شروع یک انقلاب دانست، و گفت:

جهان به‌خاطر خواهد سپرد که در شروع سال 2018 همه چیز در ایران شروع شد. جهان به‌خاطر خواهد سپرد که این اصلاً قیامی بی‌دنباله نبود، بلکه روزهای سرخ تهران، کرمانشاه، ایزه، تویسرکان، مشهد و تبریز، اعلام یک انقلاب است. جهان به‌خاطر خواهد سپرد که این نه آتشی بر خرمن، بلکه انقلابی عمیق است. جهان به‌خاطر خواهد سپرد که این انقلاب توسط زنان رهبری شد جهان به‌خاطر خواهد سپرد که این زنان، پیشتاز، منبع انگیزش، هدایت‌کننده و موتور بیداری ایرانی‌ها بودند. جهان به‌خاطر خواهد سپرد که قهرمانی آنها در فدا کردن، بیهوده نخواهد بود. شما وجدانهای بشری را بیدار کردید. شما سکوتها را در هم شکستید. شما بی‌تفاوتی بزدلان را شکست دادید. شما کلمه عدالت را ارتقا دادید. شما مفهوم تعهد را به اوج رساندید. شما جبرهای حاکم بر خودتان را پشت سر گذاشتید و خود را به قهرمانی مبارزان آزادی ارتقا دادید. شما یک عمل اعتقادی با قدرتی باورنکردنی انجام دادید. شما برگی از تاریخ ایران را نوشتید. شما جنبش حیاتی یک خلق کهن، اما مصمم را بیدار کردید.

بله، آنچه در ایران قد علم کرده دوباره متوقف نخواهد شد. ما به‌دقت آن‌را نظاره خواهیم کرد و همبسته خواهیم بود. اجازه نخواهیم داد که سرکوب و یا تبلیغات دروغین، ما را بترساند. خیر! تبلیغات دروغین نخواهد توانست خوشه‌های خشم مردمی را به فراموشی بسپارد. ایرانی‌ها برای آزادی بپاخاسته‌اند، برای حقوق بنیادینشان بپاخاسته‌اند. علیه اعدام‌های جمعی بپاخاسته‌اند، علیه شکنجه و خودکامگی جانشان را به خطر انداخته‌اند. برای برابری حقوق زنان فریاد سر دادند. آنها خواهان تغییر رژیم هستند. دیگر هیچ‌چیز مانند قبل نخواهد بود.

با این حال یک شرط، یک وظیفه و یک مسئولیت هم وجود دارد: باید بیش‌از‌پیش در کنار مردم ایران بایستیم و کاری کنیم که حمایتمان را احساس کنند.

البته این رژیم مثل مار زخم‌خورده است و در وضعیت آسیب‌پذیرش، از همیشه خطرناک‌تر است. می‌داند که موضوع بقای آن در میان است. در خیابانها ندای «مرگ بر دیکتاتور» ‌را شنیده و از این‌رو می‌داند که روزهایش به شمارش افتاده است.

اشتباه نکنیم: ‌این مبارزه به ایران محدود نخواهد شد. این مبارزه‌یی است برای تاریخ، برای جهان، برای زندگی، برای آزادی.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات