728 x 90

سازمان امنیت آلمان: رژیم ایران به‌دنبال تولید و گسترش سلاحهای کشتار جمعی است

موشک بالستیک - عکس از ارشیو
موشک بالستیک - عکس از ارشیو

سازمان امنیت دولت آلمان در گزارش اطلاعاتی جدیدی اعلام کرد رژیم ایران در سال۲۰۲۰ به‌دنبال تولید و گسترش سلاحهای کشتار جمعی بوده و این تلاش هم‌چنان ادامه دارد.

در گزارش سازمان امنیت داخلی آلمان آمده رژیم ایران به‌طور دائم می‌کوشد از طریق تولید و نوسازی تسلیحات کشتار جمعی، زرادخانه تسلیحاتی خود را تقویت کند و برای تحقق این هدف و دستیابی به دانش مورد نیاز و ساخت قطعات لازم، کوشیده با برخی شرکتها در کشورهای دارای فناوریهای مدرن، مانند آلمان ارتباط برقرار کند.

در این گزارش امنیتی که سال۲۰۲۰ را پوشش می‌دهد و به‌طور مستقل در اختیار «واشنگتن فری بیکن» قرار داده شده، شواهدی ارائه می‌شود که «رژیم ایران، جهان را در مورد ماهیت برنامه هسته‌یی خود گمراه می‌کند».

بر اساس این گزارش، سوریه، کره شمالی و پاکستان نیز به فعالیت‌های مشابهی در زمینه گسترش سلاحهای کشتار جمعی روی آورده‌اند.

قوانین سختگیرانه و نظارت دقیق بر صادرات در آلمان، موانع مناسب و کارآیی در مقابل این اقدامات ایران و کشورهای مذکور ایجاد کرده است. با این حال این کشورها به‌طور دائم در حال تلاش برای دور زدن این موانع هستند تا شرکتها و مراکز علمی آلمان را فریب دهند. آنها شرکت‌های جعلی تأسیس کرده، محصولات را به کشورهای واسطه فرستاده و یا اطلاعات غیرواقعی به شرکت‌های سازنده ارائه می‌کنند، تا احتمال لو رفتن خود را کاهش دهند.

یافته‌های موجود در گزارش اطلاعاتی آلمان به‌طور مستقیم ادعاهای سران رژیم ایران در این مورد که رژیم ایران هیچ علاقه‌یی به ساخت بمب هسته‌یی ندارد، را رد می‌کند. مشخص نیست که چگونه این گزارش می‌تواند بر مذاکرات با ایران، از جمله آمریکا و آلمان تاثیر بگذارد.

این گزارش علاوه بر این نشان داد که رژیم ایران فعالیت‌های جاسوسی پیچیده‌ای را در آلمان انجام می‌دهد. آلمان یکی از چندین کشور اروپایی است که جاسوس‌های رژیم ایران در آن به فعالیت می‌پردازند.

این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که «آلمان هم‌چنان بر این فعالیت‌های اطلاعاتی تمرکز می‌کند». این شامل اطلاعاتی از سیاست خارجی، امنیتی و هم‌چنین کسب و کار و علم است.

طبق این گزارش، سرویس‌های اطلاعاتی رژیم ایران نیز درگیر «نظارت و مبارزه با گروه‌های مخالف، در داخل و خارج از کشور» هستند، که نشانگر این مسأله است که هم‌چنان رژیم ایران به نظارت بر مخالفان رژیم که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، اولویت می‌دهد (العربیه ۷ اردیبهشت).