728 x 90

در مجلس ارتجاع مطرح شد: نامشخص بودن سرنوشت ۱۴میلیارد دلار یارانه کالاهای اساسی

تهران - عکس از آرشیو
تهران - عکس از آرشیو

جلسه‌های علنی مجلس ارتجاع طی روزها دوشنبه و سه‌شنبه (۲۰و ۲۱خرداد) صحنه ابراز وحشت و نگرانی اعضای وحشت‌زده باندهای رقیب از گرانی سرسام‌آور کالاها و وضعیت انفجاری جامعه ناشی از این گرانی بود.

اعضای باندهای رقیب در این دو روز روحانی را به‌خاطر نامشخص بودن سرنوشت ۱۴میلیارد دلاری که قرار بود صرف خرید کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰تومانی بشود اما هنوز سرنوشت آن معلوم نیست مورد حمله قرار دادند و این سؤال را تکرار کردند چرا با وجود اختصاص ۱۴میلیارد دلار یارانه برای خرید کالاهای اساسی قیمت این کالاها روزبه‌روز در حال بالارفتن است و این ۱۴میلیارد دلار به چه کسانی داده شده و در کجا هزینه شده است؟

 

لاهوتی عضو مجلس ارتجاع در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۲۱خرداد گفت: «امسال چه درست چه غلط ۱۴میلیارد دلار تصویب کردیم که دولت با ارز ۴۲۰۰تومنی در اختیار ۲۵قلم کالا بگذارد. اولاً ما می‌خواهیم بدانیم افرادی که این ۱۴میلیارد دلار را دریافت می‌کنند چه کسانی هستند. دوم:‌ صرف چه کالاهایی دارد می‌شود؟ سه: ۱۴میلیارد دلار می‌شود ۵۰هزار میلیارد تومان یارانه. کل یارانه ‌یی که ما الآن داریم به مردم می‌دهیم ۴۱هزار میلیار تومان است. ولی در اینجا ۵۰هزار میلیارد تومان داریم می‌دهیم. تأثیر این ۵۰هزار میلیارد تومان در زندگی مردم چیست؟ هیچ تأثیری نداشته است! مردم این را فقط از دید روحانی نمی‌بینند. از دید ماهایی که اینجا این را تصویب می‌کنیم می‌بینند و فحش را و ناسزایش را ما باید در بین مردم بخوریم.

 

کرم پور عضو دیگر مجلس ارتجاع نیز از روحانی خواست که توضیح شفاف در مورد سرنوشت ۱۴میلیارد دلار یارانه بدهد و خطاب به روحانی گفت:‌ «آقای رئیس‌جمهور توجه نموده و سپس پاسخ دهید! ۱۴میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاهای اساسی اختصاص دادیم. تفاوت آن با ارز "نیما" بیش از ۵۰هزار میلیارد تومان می‌باشد. مجلس و مردم حق دارند بدانند و شما وظیفه دارید پاسخی شفاف ارائه دهید. این مبلغ به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ برای چه کالاهایی اختصاص می‌یابد؟ تأثیر آن در کاهش قیمتها و در زندگی مردم چیست؟ آن چه امروز ما شاهد آن هستیم فشار بی‌حد و اندازه اقتصادی بر زندگی مردم است».

دلخوش یکی دیگر از اعضای مجلس ارتجاع در جلسه علنی دوشنبه به افزایش افسار گسیخته قیمت کالاها به‌رغم اختصاص مبالغ کلان برای یارانه‌ها پرداخت و گفت:‌ «۲۰۰هزار میلیارد تومان ما یارانه برای کالاها گذاشتیم. همکاران من از شما سؤال می‌کنم کدام یک از کالاها مثل گوشت و روغن و دارو و امثال اینها در شهرهای شما و یا در روستاهای شما توزیع شده است؟ به داد مردم برسید. بخواهید آقایان بیایند در صحن مجلس گزارش بدهند. برخورد بکنیم. سازمان بازرسی و دیوان محاسبات در خوابند. بررسی بکنند ببینند چه بلایی دارد سر مردم می‌آید.

فاطمه حسینی عضو مجلس ارتجاع از تهران گفت: «همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد اختصاص ارز ۴۲۰۰تومانی نه تنها توأم با توزیع رانت است. بلکه از هدف بسیار دور می‌شود. در مهار قیمت کالاهای اساسی که مورد نیاز طبقات متوسط و ضعیف جامعه است ناموفق بوده‌ایم. ما ارز ارزان می‌دهیم و مردم کالای گران می‌خرند. اقشار ضعیف جامعه که ماهها بر سر سفره‌هایشان گوشت، مرغ و برنج نیست هیچ بهره‌یی از این سیاست نبرده‌اند. تداوم این سیاست منجر به فاجعه خواهد شد».

 

علی اسماعیلی عضو مجلس ارتجاع با نگرانی از بحرانهای گریبانگیر رژیم گفت:‌

نظام جمهوری اسلامی در شرایط بسیار حساسی از تاریخ قرار گرفته است از یک‌سو دشمنان خارجی و استکبار جهانی به هزاران شیوه نظام، مردم و سپاه ما را تحت فشارهای مختلف سیاسی اقتصادی و امنیتی قرار داده‌اند و از سوی دیگر در داخل کشور نیز چالشهای فراوان زیست محیطی بیکاری و عدم اشتغال مناسب جوانان و دانش آموختگان فقر و نابرابریهای اقتصادی و اجتماعی و همچنین فساد های گسترده اداری سیاسی بروکراسی زائد اداری بر شانه‌های مردم عزیز ما بسی سنگینی می‌کند...