728 x 90

زندان مرکزی ارومیه – ابتلای ۱۰۰زندانی به کرونا و جان‌باختن ۷تن

کرونا در زندان مرکزای ارومیه
کرونا در زندان مرکزای ارومیه

بیش از ١٠٠تن از زندانیان زندان ارومیه به کرونا مبتلا شده‌اند. حال ۴تن از این زندانیان وخیم است که در بخش آی.سی.یو بستری هستند. اسامی این زندانیان عبارتند از اکبر نوذری، سیاوش موسی زاده، رامین حسین‌زاده و سعید.

تاکنون حداقل ٧زندانی در زندان مرکزی ارومیه در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند. اسامی چهار تن از این جان‌ باختگان عبارتند از: انور قربان زاده، فریق محمدی، حسین جوادی و فاطمه علیزاده.

دژخیمان ناگزیر شده‌اند که روز یکشنبه۲۴ فروردین چهار تن از زندانیان مبتلا به‌کرونا را به‌دلیل وخامت وضعشان به بیمارستانی خارج از زندان و قسمت بیماران حاد و بحرانی منتقل کنند، اما برای تشخیص مبتلایان دیگری که وجود دارند، یا تدابیر پیشگیری از ابتلای زندانیان هیچ عملی انجام نمی‌دهند و هم‌چنان از آزادی زندانیان خودداری می‌کنند.

 

روز شنبه ۲۳فروردین، ۴زندانی از جمله یک زندانی به نام «انور باقرزاده» در زندان مرکزی ارومیه به‌علت ابتلا به کرونا جان باختند. این زندانیان از بندهای ٣و ٤زندان مرکزی ارومیه بودند که بیش از ٥٠٠زندانی در آنها محبوس هستند. با وجودی که کرونا به‌نحوی فزاینده در زندان ارومیه شیوع پیدا کرده اما دژخیمان خامنه‌ای مستمراً گسترش این بیماری در زندان را انکار می‌کنند.

 

زندان مرکزی زاهدان، شیوع کرونا در میان زندانیان و جان باختن چند زندانی

همزمان با شروع کرونا در زندان مرکزی زاهدان، آب این زندان بیش از یک هفته است قطع است و زندانیان در شرایط بسیار حاد بهداشتی به‌سر می‌برند. قطعی آب در حالی صورت می‌گیرد که ویروس کرونا در بندهای مختلف این زندانی شیوع یافته و تا به‌حال منجر به مرگ چندین زندانی شده است.

تعداد زندانیان در بندها چندین برابر ظرفیت است و زندانیان از سوء‌تغذیه رنج می‌برند. این شرایط با وجود شیوع کرونا جان زندانیان را در معرض خطر قرار داده است.

رژیم آخوندی که سیاست زنده به گور کردن زندانیان را در پیش گرفته است از حل مشکل قطعی آب و تأمین حداقلهای بهداشتی و رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا خودداری می‌کند.

 

کرونا در زندان قزلحصار

در زندان قزلحصار تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا افزایش یافته و دست کم ۲زندانی از بند ۲که در هفته اخیر به بیمارستان خمینی ملعون منتقل شده بودند، جان خود را از دست دادند.

دژخیمان خامنه‌ای به‌علت فوت این دو زندانی را سکته قلبی عنوان کرده‌اند.

گزارشها از قزلحصار هم‌چنین حاکیست که چند تن از سربازانی که با بیماران مبتلا به کرونا در زندان سروکار داشتند به این بیماری مبتلا شده‌اند.

در این زندان وضعیت بهداشتی بندها بسیار اسفناک است. هیچ‌گونه مواد پاک کننده حتی صابون معمولی یافت نمی‌شود. زندانیان هیچ موادی برای ضد عفونی ندارند.

موضع‌گیری خانم مریم رجوی از اطلاعیه ۲۴فروردین کمیسیون امنیت شورای ملی مقاومت:

خانم مریم رجوی بارها خواهان اعزام هیأت تحقیق بین‌المللی به زندانهای رژیم و اطلاع از وضعیت زندانیان به‌ویژه ناپدیدشدگان و مجروحان و بیماران شده است. خانم رجوی هم‌چنین از خانواده‌ها و بستگان و دوستان زندانیان خواست از پیگیری وضع و حال این اسیران غافل نشوند و تا آزادی بی‌قید و شرط آنها از پا ننشینند. رژیم باید همه آنها را آزاد کند و این تنها راه نجات آنها از کرونا است.

آماده باش به ارگانهای سرکوبگر برای سرکوب زندانیان

شورای ملی مقاومت با انتشار یک سند محرمانه نشان داد از تاریخ ۱۶فروردین به کلیه ارگانهای سرکوبگر، برای سرکوب زندانیان آماده‌باش داده و از این تاریخ مسیر جدیدی علیه زندانیان باز شد.

این سند گواه روشن جنایت و در عین‌حال نشان‌دهنده منتهای وحشت رژیم از شورش زندانیان است.

رهبر مقاومت ایران ضمن تأکید بر ضرورت آزادی زندانیان گفت: «حق گرفتنی است باید برشورید و آن را از حلقوم آخوندهای ضدبشر بیرون کشید».