728 x 90

رویترز: ویروس کرونا و تحریم‌ها به حمایت رژیم ایران از نیروهای نیابتی در عراق ضربه می‌زنند

تخریب تصاویر خامنه‌ای و قاسم سلیمانی در بغداد - عکس از آرشیو
تخریب تصاویر خامنه‌ای و قاسم سلیمانی در بغداد - عکس از آرشیو

خبرگزاری رویترز ۱۲تیرماه نوشت: «پشتیبانی مالی و نظامی رژیم ایران از گروه‌های نیابتی شبه‌نظامی شیعه در عراق، که بخشی از سیاست خارجی منطقه‌ای این کشور است، به واسطه تحریم‌های ایالات متحده و پاندمی ویروس کرونا، به‌طور چشمگیری مختل شده است».

رویترز افزود: «سه تن از فرماندهان گروه شبه‌نظامی عراق و یک مقام منطقه‌یی که با فعالیت‌های ایران در عراق آشنا است گفت: وقفه‌های ناشی از ویروس، از جمله بسته شدن مرزها برای جلوگیری از شیوع این بیماری، تأمین وجه نقد تهران به گروه‌های شبه‌نظامی را به‌طور چشمگیری در ماههای اخیر کاهش داده است. آنها گفتند پشتیبانی مالی از ایران به‌طور معمول برای عملیات نظامی مربوط به فعالیت‌های گروه‌های شبه‌نظامی مانند مبارزه با مخالفان ایران، از جمله حمله به اهداف ایالات متحده اختصاص می‌یابد.

یکی از فرماندهان که متعلق به یک گروه شبه‌نظامی قدرتمند است گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا در اوایل سال جاری، رژیم ایران میزان پرداخت ماهانه خود را به هر چهار گروه برتر شبه‌نظامی در عراق بین ۲میلیون و ۳میلیون دلار، از ۴.۵ میلیون دلار و ۵میلیون دلار کاهش داده است. فرماندهان گفتند، کمبود بودجه بر فعالیت‌های گروه‌های شبه‌نظامی تأثیر گذاشته و آنها را مجبور کرده است که به‌دنبال منابع جایگزین بودجه برای عملیات نظامی و سلاح از منافع تجاری خود باشند».

...

رویترز نوشت: «ارتباط رژیم ایران با نیروهای نیابتی شبه‌نظامی خود در محور قدرت شیعی در عراق و از طریق سوریه تا مدیترانه، با توجه به این‌که تحت فشار تحریم‌ها قرار گرفته است، برای استراتژی مقابله با نفوذ ایالات متحده بسیار مهم است».

علاوه بر وقفه در تأمین بودجه از ایران، سه فرمانده شبه‌نظامی گفتند که بستن مرزها و پاندمی باعث کاهش سایر حمایتها از جمله مهمات و آموزش جنگجویان عراقی اعزام شده به سوریه برای حمایت از بشار اسد در یک جنگ چند طرفه شده است.