728 x 90

رویترز: همزمان با از سرگیری مذاکرات وین دیپلماتها می‌گویند زمان برای احیای توافق هسته‌یی رو به پایان است

هتل کوبورگ، محل مذاکرات اتمی
هتل کوبورگ، محل مذاکرات اتمی

مذاکرات اتمی بر سر برجام در وین روز دوشنبه ۸آذر پس از ۶ماه وقفه شروع شد.

رویترز روز دوشنبه ۸آذر در گزارش خود گفت: مذاکرات هسته‌یی در وین در حالی از سر گرفته می‌شود که غرب سؤال می‌کند آیا رژیم ایران جدیست یا در حال ایجاد مانع است؟

رویتز افزود: با توجه به این‌که رژیم تهران به مواضع سخت‌گیرانه خود چسبیده است و قدرتهای غربی به‌طور فزاینده‌یی ناامید شده‌اند، امیدها برای دستیابی به موفقیت ضعیف به‌نظر می‌رسد.

دیپلماتها می‌گویند زمان برای احیای این پیمان رو به پایان است... دیپلمات‌های غربی می‌گویند تیم مذاکره‌کننده جدید تهران خواسته‌هایی را مطرح کرده است که دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی آن را غیرواقعی می‌دانند... شکست در دستیابی به توافق هم‌چنین می‌تواند واکنش اسراییل را به همراه داشته باشد که گفته است گزینه‌های نظامی روی میز خواهد بود. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه گفت: مذاکرات نمی‌توانند برای همیشه ادامه داشته باشند. نیاز آشکار برای تسریع روند وجود دارد.

رویترز در گزارش دیگری نوشت: نفتالی بنت نخست‌وزیر اسراییل درباره «باج‌خواهی اتمی» رژیم ایران هشدار داد و گفت به رژیمی قاتل که به مردم به‌خاطر تشنگی گلوله شلیک می‌کند نباید پاداش داد.

وی گفت: «رژیم ایران با یک هدف روشن به مذاکرات در وین وارد خواهد شد: پایان دادن به تحریم‌ها در ازای تقریباً هیچ».

بنت با اشاره به سرکوب داخلی توسط رژیم ایران گفت: این رژیم مقاصد خود را پنهان نمی‌کند... همین هفته رژیم ایران به مردم در خیابانهای اصفهان که برای آب تظاهرات کرده بودند شلیک کرد. بله به شهروندان فقط به‌خاطر آن که تشنه‌اند شلیک می‌کند. به چنین رژیم قاتلی نباید پاداش داد.

آسوشیتدپرس روز ۸آذر گزارش داد هیأتی که از سوی ابراهیم رئیسی منصوب شده، برای اولین بار به مذاکرات می‌پیوندد. رژیم ایران از آمریکا درخواست لغو انسداد ۱۰میلیارد دلار از پولهای بلوکه شده به‌عنوان یک حرکت حسن‌نیت کرده است.

علی باقری، مذاکره‌کننده رژیم ایران، اواخر روز یکشنبه به تلویزیون حکومتی ایران گفت: «ما نمی‌توانیم در حال حاضر یک چارچوب زمانی برای مدت مذاکرات را پیش‌بینی کنیم».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/cfde2d78-b08d-434b-9565-c00a1da1d4f4"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات