728 x 90

رویترز: شلیک گاز اشک‌آور به سمت تظاهر کنندگانی که در بستر خشک شده رودخانه تجمع کرده بودند

شلیک گاز اشک‌آور به سمت مردم و کشاورزان در بستر زاینده رود
شلیک گاز اشک‌آور به سمت مردم و کشاورزان در بستر زاینده رود

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۵آذر در گزارشی از یورش نیروی سرکوبگر انتظامی و شلیک گاز اشک‌آور به تظاهرات مردم اصفهان در حمایت از کشاورزان خبر داد.

رویترز نوشت: تلویزیون دولتی نشان داد که پلیس به سمت تظاهر کنندگانی که در بستر خشک شده رودخانه تجمع کرده بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرد.

ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد معترضان در پاسخ شعار می‌دهند: "شرمت باد!" رویترز به‌طور مستقل نتوانست این کلیپ را تأیید کند.

رویترز در این گزارش نوشت: چادرهای تحصن کشاورزانی که یک تحصن مسالمت‌آمیز ۲هفته‌یی در اعتراض به کمبود آب در منطقه خشکسالی برگزار کرده بودند، به آتش کشیده شد.

پست‌های رسانه‌های اجتماعی می‌گفتند که آنها نیروهای امنیتی هستند، در حالی که رسانه‌های دولتی می‌گویند که آنها "اراذل و اوباش" هستند.

کشاورزان استان اصفهان سالهاست که نسبت به انحراف مسیر آب زاینده رود برای تأمین سایر مناطق، اعتراض کرده که مزارع آنها را خشک کرده و معیشت‌شان را تهدید کرده است.

رویترز در ادامه نوشت: در ماه ژوئیه، تظاهرات خیابانی به‌دلیل کمبود آب در جنوب غربی نفت خیز ایران آغاز شد و رئیس حقوق‌بشر سازمان ملل از تیراندازی مرگبار به معترضان انتقاد کرد. تهران این انتقاد را رد کرد.
ایران بدترین خشکسالی خود در 50سال گذشته را عامل کمبود آب می‌داند، در حالی که منتقدان به سوء‌مدیریت نیز اشاره می‌کنند.
با اقتصاد فلج شده توسط تحریم‌های ایالات متحده، ایران بدترین کشور خاورمیانه در همه‌گیری کووید19 بوده است. خشکسالی ایران را مجبور به واردات بی‌سابقه گندم کرده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات