728 x 90

رویترز: حزب‌الله و متحدان، اکثریت پارلمان لبنان را از دست می‌دهند

انتخابات لبنان
انتخابات لبنان

به گزارش خبرگزاری رویترز (۲۷اردیبهشت)، نتایج نهایی نشان می‌دهد که حزب‌الله و متحدان اکثریت پارلمان لبنان را از دست می‌دهند.

رویترز نوشت: شمارش نتایج نهایی رویترز در روز سه‌شنبه نشان داد که حزب‌الله مورد حمایت ایران و متحدانش اکثریت خود را در پارلمان لبنان در انتخابات عمومی از دست داده‌اند، این ضربه بزرگی به این گروه به‌شدت مسلح است که نشان‌دهنده خشم از نخبگان حاکم لبنان است.

جنبش مسلمان (وابسته به رژیم ایران) و جناح‌هایی که از در اختیار داشتن سلاح حمایت می‌کنند، در انتخابات روز یکشنبه حدود ۶۲کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان را به دست آوردند که نتیجه معکوس نتایج سال۲۰۱۸ بود که اکثریت ۷۱ کرسی را به دست آورده بودند.

در اولین انتخابات پس از فروپاشی اقتصادی ویرانگر لبنان و انفجار بندر بیروت در سال۲۰۲۰، تازه واردان سیاسی اصلاح‌طلب و مستقل ۱۲کرسی به دست آوردند که یک پیشرفت غیرمنتظره قوی  در سیستمی است که مدتها تحت سلطه همان گروهها بود.

مخالفان حزب‌الله از جمله نیروهای لبنانی وابسته به عربستان سعودی که یک جناح مسیحی است مدعی شد که به‌عنوان بزرگترین حزب مسیحی لبنان بر جنبش میهنی آزاد (FPM) متحد حزب‌الله، پیشی گرفته است... .

در حالی که انتخابات ۲۰۱۸ لبنان را به مدار رژیم ایران ... نزدیک کرد، این نتیجه می‌تواند راه را برای عربستان سعودی باز کند تا نفوذ خود را در کشوری که مدت‌هاست عرصه رقابت منطقه‌ای آن با تهران بوده، باز کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b6525ebb-bf6b-4f2d-9f92-c495d67c5176"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات