728 x 90

رویترز: اعتراض‌ها به گرانی در ایران به سرعت تبدیل به اعتراض‌های سیاسی شد

اعتراض‌ها به گرانی
اعتراض‌ها به گرانی

خبرگزاری رویترز جمعه شب۳۰ اردیبهشت طی گزارشی به اعتراض‌ها در ایران پرداخت و با اشاره به راهپیمایی حامیان رژیم پس از نماز جمعه این هفته نوشت:

مقامات ایرانی می‌گویند که اعتراض‌ها بر سر افزایش قیمت مواد غذایی توسط دشمنان خارجی دامن زده شده است. تلویزیون دولتی ایران روز جمعه تظاهرات کنندگان حامی دولت را نشان داد که در شهرهای یاسوج و شهرکرد شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر داده بودند.

رویترز در این گزارش نوشته است ایرانی‌ها هفته گذشته پس از کاهش یارانه‌های غذایی که باعث شد قیمت‌ها تا ۳۰۰ درصد برای برخی از محصولات اصلی مانند آرد افزایش یابد، به خیابان‌ها آمدند. اعتراض‌ها به سرعت تبدیل به اعتراض‌هایی سیاسی شد و مردم خواستار پایان یافتن حاکمیت جمهوری اسلامی شدند. این اتفاق بازتابی از ناآرامی‌های سال ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) بود که به دلیل افزایش قیمت سوخت آغاز شد.

 رسانه‌های دولتی هفته گذشته از دستگیری «ده ها نفر از آشوبگران و تحریک کنندگان» خبر دادند.

 

در ماه‌های اخیر، معلمان در سراسر ایران دست به تظاهرات زده‌اند و خواستار بهبود دستمزد و شرایط کاری خود شده‌اند. ده‌ها نفر در طی این تجمع‌ها دستگیر شده‌اند.

کاربران رسانه‌های اجتماعی در داخل ایران می‌گویند که خدمات اینترنتی از هفته گذشته مختل شده است و این به‌عنوان تلاشی آشکار از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی برای توقف استفاده از رسانه‌های اجتماعی در راستای سازمان‌دهی تجمع‌ها و انتشار ویدئوی اعتراض‌ها تلقی می‌شود. ا

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4ac5be87-0460-4bf7-a12d-9e62452fe088"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات