728 x 90

رویترز: اسناد تازه از همکاری هواوی با رژیم ایران و سوریه برای دور زدن تحریمها

شرکت هواوی
شرکت هواوی

مقامهای آمریکا اعلام کردند ارتباط مدیر شرکت هواوی با دو شرکت دیگر در تهران و دمشق را ردیابی کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، بازداشت مدیر مالی شرکت چینی هواوی در کانادا نشان داده است که این شرکت با دو شرکت در تهران و دمشق به‌طور مستقیم و برای دور زدن تحریمهای رژیم ایران همکاری داشته است. شرکتی که در تهران مستقر است، در زمینه تجهیزات مخابراتی و ارتباطات فعالیت می‌کند.

رویترز افزود: پرونده‌های یافت‌شده از این شرکتها و دیگر اسناد یافت شده در ایران و سوریه نشان می‌دهند که هواوی ارتباطی بسیار نزدیکتر از آنچه پیش از این آشکار شده بود با این شرکتها داشته است.

این اسناد فاش می‌سازد که مدیر شرکت اسکای کومز Skycom’s در ایران توسط یک هیات اجرایی عالیرتبه هواوی منصوب شده بود. همچنین شرکت هواوی عملیاتی را در سوریه از طریق شرکت Canicula به پیش می‌برد.

 

رویترز نوشت: مقام‌های آمریکایی گفتند منگ وانجو، بانک‌های بین‌المللی را برای داد و ستد مالی با ایران فریب داده‌است؛ به‌این شکل که مدعی شده این دو شرکت ارتباطی با هواوی ندارند، در حالی‌که در عمل در کنترل کامل هواوی قرار داشتند. نام این دو شرکت «اسکای‌کام تک» و «کانیکولا هولدینگ» عنوان شده که این دومی یک شرکت صوری‌ست.

 

رویترز می‌گوید شرکت «کانیکولا هولدینگ» تا دو سال پیش در سوریه دفتر داشت و به‌نمایندگی از هواوی مشغول فعالیت بود. 

بنا بر گزارش رویترز یکی از مشتری‌های مخابراتی اصلی کانیکولا، ام‌تی‌ان سوریه است، که تحت کنترل ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی قرار دارد؛ ام‌تی‌ان صاحب بخشی از سهام ایرانسل است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات