728 x 90

روحانی: وضعیت کشور غیرعادی است، پول برای ادارۀ کشور نداریم

آخوند حسن روحانی
آخوند حسن روحانی

آخوند حسن روحانی روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ۹۸ در سخنرانی‌اش در کرمان وضعیت کشور را غیرعادی، سخت و پیچیده اعلام کرد و سخت‌ترین روزهای این رژیم را روزها و ماههای اخیر خواند و گفت که به‌دلیل تحریم‌های نفتی دولت ریال و ارز برای ادارۀ کشور ندارد.

وی افزود: تاکنون برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفتکش این‌گونه مشکل نداشتیم و برای نمونه در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق، صادرات نفت ایران تنها دو هفته در سال ١۳۶۴متوقف شد.

رئیس‌جمهور ارتجاع در ادامه گفت: وقتی کشور با مشکلات فروش نفت مواجه می‌شود چگونه باید کشور را اداره کنیم؟

وی افزود: سالانه حدود ۴۵۰هزار میلیارد تومان بودجه برای ادارۀ کشور در خزانه نیاز است و باید به همه خدمات هم پاسخ داد.

روحانی اضافه کرد: بالاترین درآمد مالیاتی کشور برای سال آینده ١۵۰هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

وی سپس این سؤال را پرسید: ٣۰۰هزار میلیارد تومان باقیمانده [برای ادارۀ کشور] را باید از کجا آورد؟

روحانی با اشاره تلویحی به تاثیر تحریم‌های نفتی گفت: با وجود درآمدهای متفرقه [از جمله حقوق گمرکی] تنها درآمدی که می‌تواند کشور را اداره کند پول نفت است.

وی به درآمد نفتی در شرایط عادی اشاره کرد و گفت که درآمد نفتی ایران سالانه ٦۰میلیارد دلار بود که درآمد ریالی معادل ٦۰۰هزار میلیارد تومان در اختیار دولت می‌گذاشت.

و سپس این سؤال را پرسید: حالا که این درآمد در نتیجه تحریم‌ها و ناتوانی حکومت برای صادرات و فروش نفت در میان نیست؛ چگونه می‌توان کشور را اداره کرد؟

 

روحانی نیاز دولتش به ارز خارجی را مطرح کرد که حکومت به ارز خارجی نیاز مبرم دارد، زیرا ارز خارجی تأمین کنندۀ منابع واردات قطعات و کالاهای اساسی است و تأمین این کالاها سالانه ٢٠میلیارد دلار هزینه روی دست دولت می‌گذارد و رقم کل واردات کشور بین ۵۰تا ۶۰میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود.

وی در ارتباط با فقر اجتماعی نیز اعتراف کرد که از حدود ۲۵میلیون خانوار ایرانی، ١٨میلیون خانوار شرایط سختی دارند.

رئیس‌جمهور ارتجاع بار دیگر با بلاهت مدعی شد که: خوشبختانه اقتصاد عمومی جامعه به‌طور نسبی خوب است.