728 x 90

روحانی:‌ ما در شرایط سختی هستیم، سال‌ها بحث کردیم به نتیجه نرسیدیم برویم همه‌پرسی

آخوند روحانی در دانشگاه تهران - ۲۴مهر۹۸
آخوند روحانی در دانشگاه تهران - ۲۴مهر۹۸

آخوند روحانی در سخنرانی برای جمعی از سرکردگان و عوامل حکومت آخوندی در دانشگاه تهران، با اشاره به بحران و جنگ‌وجدال درونی رژیم در آستانه نمایش انتخابات مجلس آخوندی گفت: «ما در شرایط سختی هستیم، در شرایط اقتصادی سختی هستیم همه باید همدیگر را یاری کنیم».

 

وی در رابطه با بن‌بست حکومت آخوندی برای برون‌رفت از بحران، بار دیگر موضوع رفراندوم را پیش کشید و گفت: «در مسائل استراتژیک سال‌ها ما بحث کردیم به نتیجه نرسیدیم، اگر نرسیدیم باید برویم همه‌پرسی از مردم بپرسیم راهش این است».

 

روحانی گفت:‌ «تنها را برای آینده کشور ما انتخابات است و ما باید خودمان را آماده کنیم دانشگاه ما خودش را آماده کند هر که از افراط بیشتر فاصله داره هر که دانش لازم را دارد فکر لازم را دارد مرد یا زن برویم آنها را برگزینیم انتخاب کنیم.

پیشرفت کشور، آینده کشور در سایه تعامل با دنیا هست یا تقابل؟ ممکن است شما بگویید این‌که جوابش آسان است که. خوب تا هر جای بتوانیم تعامل می‌کنیم اگه نشد هیچی، جایی ضروری بود تقابل می‌کنیم، نه. این مسأله راهبردی اساسی هست. ۴۱سال است ما هنوز به جواب روشن قاطع توی این کشور نرسیدیم. یه عده‌یی می‌گویند تعامل سازنده حتماً، یه عده هم می‌گویند تقابل مستمر و دائم. یه عده می‌گویند مشکلات با جهان راه ندارد جز قدرت‌نمایی، باید طرف را بشکنید والا آدم نمی‌شود اینجا دوئله باید بزنیم بکشیم یا کشته بشویم. یه عده هم می‌گویند نه، می‌شود مشکلات را با دنیا حل کرد، بسیاریش. حتی اگر توی این مسائل استراتژیک سال‌ها ما بحث کردیم به نتیجه نرسیدیم اگر نرسیدیم باید برویم همه‌پرسی از مردم بپرسیم راهش این است ما راه دیگری نداریم ما که نمی‌توانیم همش دعوا کنیم با هم که تا چند سال چهل سال است داریم با هم بحث می‌کنیم راه را باید انتخاب کنیم این راه هر کدام هست این است یا آن است به این صورت است و آن صورت است ما در شرایط سختی هستیم در شرایط اقتصادی سختی هستیم همه باید همدیگر را یاری کنیم».

 

آخوند روحانی در رابطه با جنگ و جدال درونی حاکمیت بر سر شکست برجام و بحران اقتصادی رژیم گفت: دعوا سر برجام اصلاً نیست، برجام که دعوا ندارد. دعوای چیز بزرگتر است. در حالیکه بانکها قفل باشد، صادرات قفل باشد، واردات قفل باشد، شما توسعه پیدا نمی‌کنید.

 

روحانی گفت: «ببینید تمام دعواهای سیاسی کلان ما داریم سر چه هست یکی می‌گوید نمی‌دانم برجام خیلی خوب بود یکی می‌گوید نه برجام هیچی خوب نبود. دعوا سر برجام اصلاً نیست،برجام که دعوا ندارد. دعوای چیز بزرگتر هست. دعوا مسأله بالاتری هست. یک عده می‌گویند آقا وقت تلف می‌کنید شما با خارجی‌ها حرف می‌زنید. عمر شریف را تلف می‌کنید، ما باید قوی بشویم ما باید خارج را تهدید بکنیم، خارج در برابر ما روزی تواضع می‌کند به زانو در می‌آید، دست ما را هم می‌بوسم و تمام می‌شود. یک عده می‌گویند نه راه این نیست با این جنگ مداوم ما به نتیجه نمی‌رسیم وقتی پهپادش میاد تو فضای ما بهش اخطار می‌دهیم و گوش نمی‌کند، ناچاریم موشکمان را شلیک کنیم. راه نداریم، آنجا دیگه تعامل سازنده همان موشک است آن وقت. استثنا را من کار ندارم اما در کل و در کلیت ما باید چه راهی را برگزینیم و انتخاب کنیم رشد و توسعه بدون رابطه با دنیا بدون تعامل با دنیا بانکها قفل باشد صادرات قفل باشد واردات قفل باشد شما بگویید من توسعه پیدا می‌کنم توسعه پیدا نمی‌کنید».