728 x 90

دیدار مایک پمپئو با وزیر خارجه مراکش و گفتگو بر سر رژیم ایران

گفتگوی وزیر خارجه مراکش با نشریه بریت بارت

دیدار وزرای خارجه آمریکا و مراکش
دیدار وزرای خارجه آمریکا و مراکش

سایت وزارت خارجه آمریکا نوشت : وزیر مایک پمپئو با وزیرخارجه مراکش ناصر بوریطه ملاقات کرد.

 مایکل پمپئو وزیر خارجه با وزیر امورخارجه و همکاری بین المللی  مراکش ناصر بوریطه ملاقات کرد. آنها فرصت های گسترش همکاری قوی اقتصادی و امنیتی از  جمله تلا شهای مشترک برای پایان دان به حمایت ایران از تروریسم و مقابله با نفوذ شریرانه آن در این منطقه را مورد گفتگو قرار دادند.

وزرای خارجه پمپئو و بوریطه توافق کردند جلسه بعدی گفتگوهای استراتژیک میان آمریکا و مراکش را سال آینده در واشینگتن انجام دهند. آنها همچنین درمورد سایر موضوعات منطقه ای و بین المللی گفتگو کردند.   

مصاحبه ناصر بوریطه با نشریه بریت بارت

                                    مصاحبه ناصر بوریطه با نشریه بریت بارت

 

ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش در مصاحبه با نشریه «بریت بارت» در خصوص دخالت های رژیم ایران در شمال آفریقا گفتگو کرد او در مصاحبه‌یی که در بخارست، پایتخت رومانی با این نشریه داشت در مورد رژیم ایران و مسائل خاورمیانه گفت از سیاست‌های جدید دولت آمریکا و موضع شفاف و سرسختانه این دولت در برابر رژیم ایران استقبال و حمایت می‌کند. او ابراز امیدواری کرد که در همکاری با دولت ترامپ، مراکش قادر به مقابله با نفوذ ایران در شمال آفریقا باشد.

 

رژیم ایران در پی نفوذ در مراکش در پی آن بود که در این کشور نیز عوامل دست‌نشانده خود را ایجاد کند. در این راستا کارگزاران رژیم در پوش سفارت خانه یا وابستگان فرهنگی به جوانان مراکش بورسیه تحصیلی داده‌اند.

وزیر خارجه مراکش در پاسخ به این سؤال بریت بارت که چرا رباط روابط خود با ایران را قطع کرد گفت: وابسته فرهنگی ایران به جوانان مراکشی بورسیه تحصیلی قم می‌داد. این رژیم در آفریقا هتل و سوپرمارکت می‌خرد، وابسته‌ای فرهنگی از سوی ایران در رباط به بهانه برگزاری مراسم فرهنگی مانند نمایشگاه کتاب به شهرهای کوچک مراکش سفر می‌کرد و کتاب‌هایی را به جوانان مراکشی می‌داد. ما از خود پرسیدیم: چرا او در مراکش کتابهای ایرانی توزیع می‌کند؟ بعد متوجه شدیم او به جوانان مراکشی بورسیه تحصیلی ایرانی می‌دهد. ما ۱۰تا ۱۲۰جوان مراکشی را شناسایی کردیم که به آنها بورسیه تحصیلی در قم داده ‌شده است. از سال ۲۰۰۹تا ۲۰۱۶ ما روابطمان را با تهران به‌خاطر این بورسهای تحصیلی قطع کردیم.

وزیر خارجه مراکش با صراحت گفت اقدام میسیونری ایران در مراکش تبعاًت وخیمی برای اروپا دارد. او در اشاره به عضوگیری جوانان مراکشی برای فعالیتهای تروریستی گفت: ایرانی‌ها جمعیت پراکنده مراکشی‌ها در اروپا از جمله بلژیک را هدف قرار داده‌اند. او اضافه کرد که حملات تروریستی در شهرهای اروپایی، توسط افرادی انجام می‌شود که از سوی ایران به سمت اسلام افراطی شیعه، هدایت شده‌اند.

 

فعالیت حزب‌الله بسیار فراتر از اقدامات نظامی

ناصر بوریطه در ارتباط با شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان به‌عنوان شبکه تروریستی رژیم در خارج ایران گفت: آمریکا و اسراییل حزب‌الله را تنها به‌ عنوان یک تهدید نظامی تلقی می‌کنند؛ اما واقعیت این است که فعالیت‌های حزب‌الله لبنان بسیار فراتر از اقدامات نظامی است و این گروه به ‌عنوان بازوی عملیاتی ایران در غرب آفریقا فعالیت‌های گسترده‌یی دارد. حزب‌الله به‌عنوان ابزار مالی رژیم ایران فعالیت می‌کند. شما حزب‌الله را یک تهدید نظامی می‌بینید، اما ما آن را یک تهدید اقتصادی هم می‌دانیم. آقای تاج‌الدین که سال گذشته در مراکش دستگیر و به آمریکا استرداد شد، در حال پول‌شویی در غرب آفریقا بود. همه منافع مالی رژیم ایران از طریق حزب‌الله در آفریقا سرمایه‌گذاری می‌شوند. در رابطه با تاج الدین عامل دستگیر شده حزب‌الله در مراکش او پرسید چرا این دستگیری اهمیت دارد؟ به این خاطر که حلقه ارتباطی میان ایران، حزب‌الله و غرب آفریقا به‌ویژه جنوب صحراست. برای ایالات‌متحده این یک شکار بزرگ است، چرا که دستور کار مربوط به تمامی این عملیات را می‌داند.

در ارتباط با فعالیتهای نظامی رژیم ایران در مراکش که از طریق حزب‌الله لبنان صورت می‌گیرد آقای بوریطه گفت: ایران از طریق حزب‌الله به افراد جبهه پولیساریو سلاح می‌دهد و افزود: ایران موشکهای SAM-۹و SAM-۱۱که موشکهای زمین به هواست را در اختیار پولیسارو قرار داده است.

 

روابط مراکش و ایران

روابط تهران و رباط یک ‌بار در سال ۲۰۰۹قطع شد تا این‌که در سال ۲۰۱۶ مجدداً روابط دیپلماتیک میان دو کشور برقرار شد. با این‌ حال، به گزارش رویترز ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش در تاریخ ۱۲اردیبهشت ۹۷اعلام کرد به‌دلیل دخالتهای رژیم ایران در کشورش سفارت خود در تهران را تعطیل و سفیر ایران را از رباط اخراج می‌کند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات