728 x 90

دونالد ترامپ دعوت کیم جونگ اون برای دیدار را پذیرفت

كيم جونگ اون و دونالد ترامپ
كيم جونگ اون و دونالد ترامپ

خبرگزاری فرانسه روز جمعه 18اسفند گزارش داد: دونالد ترامپ در یک تحول فوق‌العاده چشمگیر در موضوع بن‌بست اتمی با کره شمالی با یک دیدار تاریخی با کیم جونگ اون موافقت کرد. مشاور امنیت ملی کره جنوبی بعد از ملاقات با  دونالد ترامپ در  مقابل کاخ سفید، دیدار بین رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس دولت کره شمالی را اعلام کرد.  وی گفت این ملاقات تا قبل از پایان ماه مه برگزار خواهد شد.  دونالد ترامپ در پیامی تأیید کرد که با ملاقات با کیم جونگ اون موافقت کرده و آن را به‌عنوان یک "پیشرفت بزرگ" در تلاش برای قانع کردن پیونگ یانگ برای خاتمه دادن به برنامه اتمی  خود اعلام کرد.

دونالد ترامپ گفت: ملاقات در حال برنامه‌ریزی شدن است”. "کیم جونگ اون با نمایندگان کره جنوبی نه فقط از تعلیق بلکه از خلع‌سلاح هسته‌یی صحبت کرده است، همچنین در این پریود زمانی، کره شمالی آزمایش موشکی نخواهد داشت. ترامپ اضافه کرد: پیشرفت زیادی انجام شده است ولی تحریمها تا زمان رسیدن به توافقی باقی خواهند ماند.

کاخ سفید گفت استراتژی حداکثر فشار فعلاً سر جای خود باقی خواهد ماند. کاخ سفید افزود: ما خواهان خلع‌سلاح هسته‌یی کره شمالی هستیم. در عین  حال تمامی تحریمها و حداکثر فشار باید باقی بماند....

خبرگزاری فرانسه افزود:‌ مشاور امنیت ملی کره جنوبی چانگ از پیونگ یانگ برگشته است و در آنجا شخصاً با کیم ملاقات کرده است. بنا‌ به گفته این مقام کره جنوبی کیم جونگ اون” اشتیاق خود برای ملاقات با پرزیدنت ترامپ را در اسرع وقت اظهار داشت.

 

نخست وزیر ژاپن می‌گوید او و ترامپ موافق ضرورت  حداکثر فشار بر روی کره شمالی هستند

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن روز جمعه گفت او در یک تماس تلفنی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا  تأکید کرد، ضروری است جامعه جهانی به وارد آوردن حداکثر فشار بر روی کره شمالی ادامه دهد.. وی افزود:‌ پیونگ یانگ آماده شروع مذاکرات در مورد خلع‌سلاح اتمی  است و ما از تغییر در موضع کره شمالی استقبال می‌کنیم.

رکس  تیلرسون وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکره با کره شمالی گفت: من فکر می‌کنم همان‌طور که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ گفت احتمالاً علائم مثبتی از کره شمالی می‌آید از طریق دیالوگ کره شمالی با کره جنوبی. ما ارتباط بسیار بسیار نزدیک با رئیس‌جمهور کره جنوبی را حفظ می‌کنیم. آنها به خوبی ما را از ملاقاتهایشان مطلع نگه می  دارند محتوای آن ملاقاتها و طبیعت آن ملاقاتها و ما هم به آنها اطلاعات می‌دهیم.

من فکر می‌کنم اولین گام –این است که گفتگوهایی داشته باشیم، من نمی‌دانم که آیا شرایط مناسب است تا حتی شروع به فکر کردن در رابطه با مذاکرات بکنیم.