728 x 90

دستور روحانی برای شروع فعالیت‌های اقتصادی و اعتراف به چشم‌انداز مرگ و میر تا یک میلیون نفر

تهران - فروردین ۹۹
تهران - فروردین ۹۹
  • دستور آخوند روحانی به نمکی: همه فعالیت‌های مراکز اقتصادی بعد از ۲۰فروردین باید آغاز شود.
  • هشدار دانشگاه علوم پزشکی البرز: کسب و کار آزاد شود یک میلیون ایرانی به‌خاطر کرونا می‌میرند.

 

در حالی‌که بنا‌ به آمار رسمی خود رژیم شمار مبتلایان و جان‌باختگان در اثر کرونا در سراسر کشور هر روز سیر صعودی طی می‌کند، آخوند روحانی به وزیر بهداشت کابینه‌اش ابلاغ کرد که همه فعالیت‌های مراکز و بنگاههای اقتصادی بعد از ۲۰فروردین آغاز می‌شود.

 

این دستور به‌دنبال نامه نمکی به روحانی در روز ۱۳فروردین در اعتراض به بازگشایی شماری از کارخانه‌ها توسط وزیر صنعت رژیم صورت گرفت که در آن نوشته بود: بدون اطلاع ستاد مبارزه با کرونا، نامه‌یی توسط قائم‌مقام وزارت صنعت به کلیه استانها ابلاغ شده که عملاً دستورالعمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار تلقی می‌شود که این شیوه با نقش، مسئولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد و کوچکترین حرکت نسنجیده آسیب‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت.

 

روحانی یک روز بعد از طریق واعظی رئیس دفتر خود در پاسخ به نامه نمکی نوشت: «نامه مورخ ۱۳فروردین جنابعالی با موضوع نکاتی درباره تدوین دستورالعملهای مرتبط با فاصله‌گذاری هوشمندانه درباره اصناف» به استحضار روحانی رسید، روحانی پی‌نوشت کرد: مراکز تولیدی همگی باید با پروتکل فعال باشند. کسب و کارها بعد از ۲۰فروردین باید با پروتکل فعال شوند. همه پروتکلها تا فردا (پنجشنبه) مشخص و ابلاغ شود چون همه فعالیت‌های اقتصادی بعد از ۲۰فروردین باید آغاز شود.

 

آغاز فعالیت‌های ادارات و کارخانجات در حالیست که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به چشم‌انداز ابتلای دو سوم از جمعیت به کرونا، اعلام کرد: اگر بخواهیم فعالیت‌های اقتصادی را کامل کنیم ممکن است با سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم و یک میلیون ایرانی به‌خاطر کرونا بمیرند. (سایت حکومتی شفقنا ۱۶فروردین ۹۹)

 

در همین حال شماری از اعضای مجلس ارتجاع در اقدامی بسیار دیرهنگام و نمایشی، با ارائه طرح سه فوریتی به مجلس ارتجاع خواهان تعطیل کامل فعالیت‌های اقتصادی شده‌اند.