728 x 90

درگذشت یوری آونری فعال صلح در سن ۹۴ سالگی

یوری آونری و یاسر عرفات رهبر جنبش فلسطین
یوری آونری و یاسر عرفات رهبر جنبش فلسطین

۷۰سال مبارزه به‌خاطر مواضعش... او به‌صورت علنی با عرفات کار کرد و دوبار در معرض ترور قرار گرفت

روز دوشنبه ۲۹مرداد ۹۷ یوری آونری نویسنده و روزنامه‌نگار و سیاستمدار کارکشته (اسرائیلی) در نود و چهارسالگی در تل آویو درگذشت.

او در ابتدا در یکی از افراطی‌ترین تشکلهای راست جنگید و سپس خیلی زود چشمش به فجایع جنگ باز شد و همین امر تحولی جدی و شجاعانه در مسیر حرکتش به سوی اردوگاه صلح ایجاد نمود. او در این مسیر ۷۰سال مبارزه کرد و آخرین فعالیتش نیز شرکت در تظاهرات صد هزار نفری بود که در تل آویو علیه قانون قوم گرایی در چهارم همین ماه برگزار شد. او یک روز بعد از این تظاهرات سکته مغزی کرد و دو هفته بعد درگذشت.

تعداد زیادی از شخصیتهای سیاسی در اسراییل و فلسطین و سراسر جهان درگذشت آونری را تسلیت گفتند و شخصیت برجسته و شجاعش که متأثر از افکار انسانی او بود و همچنین مبارزه او به‌خاطر مطبوعات آزاد، ارزشهای عالی انسانی و آزادی بیان و صلح و مبارزه با اشغالگری و تبعیض و اجبارات مذهبی را ستودند.

 

دوران کودکی

یوری در آلمان در یک خانواده ثروتمند بدنیا آمد. او بعد از به قدرت رسیدن نازیسم به رهبری ادولف هیتلر در سال ۱۹۳۳به فلسطین آمد. پدرش اموال خود را در این کشور از دست داد و او مجبور شد به‌جای رفتن به مدرسه کار کند. او فعالیت های  سیاسی اش را در جبهه راست آغاز کرد. در سال ۱۹۳۸در ۱۵سالگی از طرف سازمان مخفی «الاتسل» عضوگیری شد و علیه انگلیسی ها جنگید و سپس به جنگ با فلسطینی ها و اعراب روی آورد.

 

اهمیت برپایی کشور فلسطین

تئوری او که تا روز آخر زندگی نیز به آن پایبند ماند اهمیت برپایی کشور فلسطین در کنار کشور اسراییل بود.

او در زندگینامه‌اش نوشته است: «در طول جنگ به این اقناع رسیدم که مردم فلسطین وجود دارند و باید ابتدا با آنها صلح را ساخت و به همین دلیل باید کشور فلسطین برپا شود.

او شعار «دو کشور برای دو ملت» را سرداد و خواستار برپایی کشور فلسطین در کنار اسراییل شد. او با سیاست تبعیض نژادی علیه اعراب به مقابله برخاست. مجله او تحقیقاتی در مورد کشتار فلسطینیان منتشر کرد از جمله:

جزئیات تکان‌دهنده قتل‌عام کفر قاسم که اسراییل در آن تلاش نمود از جنگ تجاوزگرانه علیه مصر در سال ۱۹۵۶سوء‌استفاده کند، همچنین تحقیقات حول کشتن ۴۹شهروند که از مزارع خود باز می‌گشتند را  ارائه داد و خاطرنشان نمود که اینکار برای ترساندن فلسطینیانی که در خاک میهن باقی مانده بودند انجام شده است.

 

همکاری با سازمان آزادیبخش فلسطین

در سال ۱۹۷۴وقتی که دولت اسراییل به‌دنبال مسئولان داخلی فلسطینی می‌گشت تا برای حل مسأله فلسطین در چارچوب خودمختاری با آنها کار کند آونری اعلام کرد با سازمان آزادیبخش فلسطین در ارتباط است زیرا این سازمان نماینده مشروع مردم فلسطین می‌باشد. او گفتگوهای اولیه را با نماینده یاسر عرفات یعنی عصام السرطاوی انجام داد و تعدادی از ژنرالهای بلندپایه سابق ارتش اسراییل را به ضرورت کار برای صلح با فلسطین قانع نمود. در صدر این ژنرالها ماتی بیلد قرار داشت که متعاقباً به همراه آونری  «شورای اسراییل برای صلح اسراییل ـ فلسطین» را ایجاد کردند و کار علنی با عرفات و سازمان آزادیبخش را برگزیدند.

مشاور ارشد عرفات

در سال ۱۹۸۲در اوج جنگ اول لبنان که هدفش از بین بردن سازمان آزادیبخش و نابود کردن آن بود، آونری به بیروت تحت محاصره و خانه دوستش عماد شقور رفت و متعاقباً مشاور ارشد عرفات شد. در آنجا آونری با یاسر عرفات ملاقات کرد و متن مصاحبه طولانی خود در اثناء محاصره‌اش را منتشر کرد.

وی در سخنرانی خود که در کنار عرفات ایراد نمود گفت:‌« واقعیت این است که ما با هم در اینجا در اوج یک جنگ نفرت‌انگیز می‌نشینیم. این نشان می‌دهد دو ملت فلسطین و اسراییل راه‌حل مشترکی را در آینده خواهند یافت. ایمان دارم کشور فلسطین در کنار کشور اسراییل برپا خواهد شد و دو ملت در دو کشور که به مرور دو همسایه خواهند شد روابط خوبی با یکدیگر برقرار می‌کنند و در صلح با یکدیگر زندگی خواهند کرد.

اوری و عرفات بعد از آن در تونس و در نقاط دیگر جهان دهها بار با یکدیگر ملاقات کردند. وی همچنین با رئیس حکومت فلسطین محمود عباس نیز چندین بار ملاقات کرد. اما این ملاقاتها جایگزین شرکت فعالش در صحنه و در مبارزات مسالمت‌آمیز نمی‌شد. او و همسرش در تظاهرات هفتگی در بلعین واقع در کرانه غربی اشغالی تا پنج سال پیش که همسر او فوت نمود شرکت می‌کردند و بارها توسط گاز اشکاور که سربازان اسراییلی پرتاب می‌کردند مجروح شدند.

شرکت یوری آونری در تظاهرات یافا شهر قدیمی بیت المقدس. ۱۰سپتامبر ۲۰۰۹.png

شرکت یوری آونری در تظاهرات  «معبر یافا»شهر قدیمی بیت المقدس. ۱۰سپتامبر ۲۰۰۹

 

 

جمعیت صلح

آونری در ۱۹۹۳جمعیت صلح‌دوست "گوش شالوم" (جبهه صلح) را در اسراییل پایه‌گذاری کرد و به‌خاطر آن برنده جایزه نوبل آلترناتیو شد. محمد برکه رئیس کمیته عالی خلقهای عرب گفت: آونری طی دهه‌ها صدایی رسا علیه اشغالگری بود و به برپایی دولت فلسطین فرامی‌خواند. او جنبش «جبهه صلح» را بنیان گذاشت. این تشکل پیشتاز حرکت علیه شهرک‌سازیها توسط اسراییل بود. یوری آونری شهروندی افتخاری فلسطین را دریافت کرده بود و بارها با تحسین و ستایش فعالان و مبارزان فلسطینی روبه‌رو شده بود. او در سال‌های اخیر برای روزنامه هاآرتص گزارش و تفسیر سیاسی می‌نوشت.

 

محمود عباس: آونری سمبل صلح واقعی در منطقه بود

یوری آونری سحرگاه دوشنبه (۲۰اوت / ۲۹مرداد) در سن ۹۴سالگی در بیمارستانی در تل‌آویو درگذشت.

یوری در وصیتنامه‌اش خواسته است که جسدش سوزانده شود و کلیه دارائیها و اموالش برای فعالیت در مسیر صلح تقدیم شود.

گفتنی است روز دوشنبه ۲۹مرداد ۹۷محمود عباس رئیس دولت فلسطین با عنات سراگوستی روزنامه‌نگار چپ اسراییلی که به یوری آونری بسیار نزدیک بود تماس تلفنی گرفت و به او تسلیت گفت و تأکید کرد که آونری سمبل صلح واقعی و دائمی در منطقه بوده و خواهد بود. رئیس دولت فلسطین همچنین خاطرنشان کرد که او از اولین کسانی بود که با قاطعیت برپایی کشور مستقل فلسطین را تأیید نمود و خواستار پایان دادن به اشغالگری اسراییل در تمام سرزمینهای عربی بود که سال ۱۹۶۷به اشغال در آمده است. همچنین محمود عباس با لطیف دوری یک فعال صلح و دوست آن مرحوم و هم‌سنگر او تماس تلفنی گرفت و فقدان این مرد صلح را به وی تسلیت گفت.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/2c042b80-f386-4da3-b1f5-78f0b5c65e22"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات