728 x 90

خبرگزاری فرانسه: مشکلات اقتصادی رژیم ایران فراتر از تحریمها هستند

۲۰۱۸-۱۲-۲۶_۱۶-۳۶-۳۵
۲۰۱۸-۱۲-۲۶_۱۶-۳۶-۳۵

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: رژیم ایران با چالشهای اقتصادی حادی مواجه است. همه مشکلات، ناشی از تحریمهای آمریکا نبوده‌اند...ریال به‌دنبال خروج دونالد ترامپ از برجام نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است...این وضعیت قیمتها را بالا برده و عمده سرمایه‌گذاری خارجی که حسن روحانی توقع داشت جذب شوند را بلوکه کرده است و صندوق بین‌المللی پول حالا پیش‌بینی می‌کند اقتصاد ایران تا سال آینده ۳.۶درصد تحلیل رفته و افت می‌کند.

بنا‌ به گزارش بانک مرکزی؛ قیمتها در نتیجه این وضعیت بالا رفته و قیمت غذا و نوشیدنی در سال جاری تا ماه نوامبر ۶۰درصد بالا رفته‌اند.

 

بیشتر بخوانید

عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عملکرد خامنه‌ای است

کارشناسان امور ایران معتقد هستند که مسئولیت مستقیم وضعیت کنونی در ایران با خامنه‌ای است.

تفاوتی بین میانه‌روها و تندروها وجود ندارد

مایکل پریجنت، تحلیلگر مسائل ایران در مؤسسه هادسون در واشنگتن، می‌گوید خامنه‌ای حتی در زمان برجام منافع مالی حاصل از این توافق را برای طرح های توسعه‌طلبانه خود در منطقه هزینه کرد.

وی می‌گوید: «اهمیت ندارد چه کسی رئیس‌جمهوری کشور باشد، خامنه‌ای مسئول وضعیت کنونی اقتصاد کشور است. منافع مالی برجام به‌خاطر ماجراجوییهای رژیم که توسط وی مدیریت می‌شود، بر باد رفت…

البته باید بگویم که تفاوتی بین میانه‌روها مانند روحانی و تندروها مانند رئیسی وجود ندارد. تصمیم نهایی در کشور توسط رهبر جمهوری اسلامی اتخاذ می‌شود. این افراد صرفاً به‌عنوان چهره میانه‌رو برای تعامل با غرب بر سر کار هستند. نمی‌توان خود را میانه‌رو بنامی و اوامر رهبری را اجرا کنی.»

همه می‌دانند که این خامنه‌ای و سپاه پاسداران هستند که همه امور را در کنترل دارند

همچنین میتو برادسکی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده مطالعات امنیتی می‌گوید نقش سپاه که به‌طور مستقیم تحت‌امر خامنه‌ای است، از مسببین وضعیت اسفناک اقتصادی کنونی در کشور است.

برادسکی می‌افزاید: «رژیم اقتصادش را طی سالیان دراز بد اداره کرده است. پولی را که در چارچوب برجام از بلوکه بودن خارج شد، برای ماجراجویی خارجی‌اش پمپاژ کرد. مردم ایران این مسأله را دیده‌اند. و به همین دلیل در خیابان اعتراض می‌کنند، اقتصاد کشور را بد مدیریت کرده‌اند و هم‌چنان ثروت مردم را صرفاً با هدف صدور انقلابشان در جاهایی مانند سوریه و یمن هزینه می‌کنند. حالا اگر روحانی و یا فردی از کابینه‌اش اخراج شود، برای مردم به امری غیرمرتبط در آمده است. همه می‌دانند که این خامنه‌ای و سپاه پاسداران هستند که همه امور را در کنترل دارند. اقتصاد کشور در دستان این افراد است و ممکن است فردی را هم که به او اختیاراتی جزیی داده‌اند، اخراج کنند.»

 

عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عملکرد خود رژیم است

جیمز فلیپس، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در اندیشکده بنیاد هریتج نیز وضعیت کنونی را ناشی از سوء مدیریت مقامات رژیم ایران می‌داند.

فلیپس می‌گوید: «عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عملکرد خود رژیم است که همان سوءمدیریت اقتصادی و فساد فراگیر است.»

 

آسوشیتدپرس:‌ رژیم ایران محصور مشکلات اقتصادی

آسوشیتدپرس روز شنبه ۱۹اسفند۹۶در گزارشی از وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه ایران نوشت:‌ در ماههای اخیر، ایران محصور مشکلات اقتصادی بوده است. حتی خامنه‌ای هم به عمق مشکلات در پیش رو اذعان کرده است... یک اعتصاب عمده که صنایع فولاد اهواز دچارش شده صدها کارگر را شامل می‌شود که می‌گویند سه ماه است حقوق به آنها پرداخت نشده است. باقر نوبخت سخنگوی دولت روحانی گفته است بیش از سه میلیون و ۲۰۰هزار نفر بیکارند. بانکها دچار میلیاردها دلار قرض هستند. ورشکستگی مؤسسه کاسپین نشان داد که بسیاری از مردم ایران با استیصال اقتصادی مواجهند. در اینحال عمده اقتصاد در چنگ سرویسهای امنیتی رژیم ایران قرار دارد. سپاه پاسداران تنها به خامنه‌ای پاسخگو است. سپاه پاسداران برنامه موشک بالستیک را اداره می‌کند و بین ۱۵تا ۳۰درصد اقتصاد ایران را به‌گفته تحلیلگران کنترل می‌کند. در اعتراضات دیماه در حالیکه مردم ابتدائا روی مشکلات اقتصادی متمرکز بودند اما این حرکت به سرعت به اعتراضاتی ضدحکومتی تبدیل شد که طی آن حداقل ۲۵نفر در درگیرها در تظاهرات کشته و حدود ۵۰۰۰نفر هم دستگیر شدند.

مشکلات اقتصاد ایران تا ۱۰۰سال دیگه هم حل نمیشه! دونالد ترامپ: اقتصاد ایران در حال فروپاشی است

برایان هوک: رژیم ایران مسئول مشکلات اقتصادی مردم است و در مورد تحریمها به مردم اطلاعات غلط میدهد

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات