728 x 90

خبرگزاری سپاه پاسداران: درخواست آرژانتین از روسیه برای بازداشت علی‌اکبر ولایتی

علی اکبر ولایتی مشاور خامنه ای
علی اکبر ولایتی مشاور خامنه ای

به گزارش خبرگزاری سپاه پاسدران موسوم به فارس، یکی از دادگاههای فدرال آرژانتین از دستگاه قضایی روسیه خواست، علی‌اکبر ولایتی را که به روسیه رفته است به این کشور استرداد کند.

قاضی این دادگاه فدرال با اشاره به این‌که ولایتی در انفجار تروریستی بوئنوس آیریس در آرژانتین در سال ۱۹۹۴ دست داشته است از روسیه خواست تا او را دستگیر کند.

در سال ۲۰۰۶ دادستانی آرژانتین رسماًً برخی نهادها و مقامهای رژیم ایران را به هدایت و حمایت از این عملیات تروریستی متهم کرد و حکم جلب بین‌المللی تعدادی از مقامات وقت رژیم ایران از جمله ولایتی را صادر کرد.

 

سابقه عملیات تروریستی بوئنوس‌آیرس آرژانتین

در سال ۱۹۹۴مقاومت ایران با ذکر جزییات اعلام کرد این انفجار توسط رژیم ایران صورت گرفته و بالاترین مقامات رژیم در آن دست داشته‌اند. در سال ۲۰۰۶ دادستان آرژانتین از انترپل خواست در رابطه با بمب‌گذاری آمیا برای مقامات رژیم در زمان انفجار شامل اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس‌جمهور)، علی‌اکبر ولایتی (وزیر خارجه)، علی فلاحیان (وزیر اطلاعات)، محسن رضایی (سرکرده سپاه پاسداران)، احمد وحیدی (فرمانده نیروی قدس) هادی سلیمانپور (سفیر رژیم در آرژانتین)، احمد رضا اصغری (عامل سپاه قدس در آرژانتین در پوش دیپلمات)، محسن ربانی (رایزن فرهنگی رژیم در آرژانتین) و عماد مغنیه (از سرکردگان حزب‌الله) حکم جلب بین‌المللی صادر کند.

 

قتل قاضی نیسمن به‌خاطر افشای زدوبند رژیم ایران برای پرده‌پوشی جنایت تروریستی
 

پس از قتل قاضی نیسمن در سال ۲۰۱۵، کمیسیون قضایی شورای ملی مقاومت ایران از قضات و وکیلان و حقوقدانان شریف آرژانتینی خواست اجازه ندهند که عدالت قربانی زد و بند و تبانی با رژیم آخوندی شود. در بیانیه کمیسیون قضایی آمده بود: «اکنون مردم آرژانتین، تاریخ این کشور، وجدان عدالتخواه همه جهانیان، مردم ایران و مقاومت عادلانه این مردم و مهمتر از همه خون و روح شهید عدالتخواه قاضی نیسمن در انتظار است که دستگاه قضایی آرژانتین چه‌کار خواهد کرد و سرنوشت این پرونده‌ها به کجا خواهد رسید...

به‌ لحاظ توصیف حقوقی تردیدی نیست که بمب‌گذاری آمیا و کشتاری که در سال ۱۹۹۴در بوئنوس ‌آیرس صورت گرفت مصداق بارز یک جنایت علیه بشریت است و بنابراین هیچ‌گاه مشمول مرور زمان نمی‌شود...
مقاومت ایران با استقبال از اقدام شجاعانه قاضی بنادیو، از دولت و قضات و وکیلان شریف آرژانیتن می‌خواهد پس از فاش شدن زد و بند کثیفی که قاضی شهید آلبرتو نیسمن جان خود را بر سر ممانعت از آن گذاشت، کلیه دست‌اندرکاران جنایت تروریستی آمیا و عاملان توطئه ۲۰۱۵و قاتلان قاضی شهید آلبرتو نیسمن را در برابر عدالت قرار دهند. قضاییه آرژانتین در این اقدام شجاعانه حمایت مردم و مقاومت ایران و همه شرافتمندان و آزادیخواهان در سراسر جهان را با خود دارد.
مقاومت ایران با تأکید بر این‌که مسئولان جنایت علیه بشریت در آمیا، مسئولان صدها عمل تروریستی در نقاط مختلف جهان و همان مسئولان اعدام ۱۲۰هزار زندانی سیاسی از جمله قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷هستند، از جامعه جهانی به‌ویژه شورای امنیت ملل ‌متحد خواست تصمیمات ضروری برای کنار زدن موانع و تحقق عدالت را اتخاذ کند.

مطالب مرتبط

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات