728 x 90

پیامدهای حمله ترکیه به شمال سوریه - محکومیت اتحادیه عرب

حمله ترکیه به کردهای سوریه
حمله ترکیه به کردهای سوریه

اتحادیه عرب در بیانیه پایانی اجلاس اضطراری شورای وزیران عرب خود در قاهره حملات ترکیه به خاک سوریه را به‌عنوان نقض آشکار پایه‌های میثاق ملل ‌متحد و قطعنامه‌های شورای امنیت محکوم کرد و خواستار عقب‌نشینی فوری و بدون شرط ترکیه از سوریه شد.
این بیانیه تعرض ترکیه را تهدیدی مستقیم برای امنیت عربی و امنیت و صلح بین‌المللی دانست واحمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه مکلف شد بیانیه را به شورای امنیت سازمان ملل منتقل کند.


وزرای خارجه عراق و قطر و لبنان که در جبهه حکومت ‌آخوندی و ترکیه هستند، از امضاء بیانیه اتحادیه عرب خودداری کردند. وزیر خارجه عراق مزدوری به‌نام حکیم از دست نشاندگان رژیم آخوندهاست.
رژیم آخوندی که در جبهه ترکیه و قطر قرار دارد در یک بازی نفرت‌انگیز دو‌گانه برای بهره‌برداری از آب گل‌آلود، تلاش می‌کند شعارها را از جانب خامنه‌ای و تمامیت رژیم، منحصراً به جانب ترکیه برگرداند.


بیش از ۱۰۰نفر از نمایندگان مجلس ارتجاع با صدور بیانیه‌یی ترکیه را محکوم کردند. هدف سفیدسازی رژیم ولایت‌فقیه، دور کردن خطر از رژیم و منحرف کردن امواج قیام به خارج از ایران است.
روزنامه حکومتی ستاره صبح رژیم درباره هم جبهگی رژیم با اردوغان نوشت:
اردوغان با راضی نگه‌داشتن ایران و روسیه که مدافعان بشار اسد هستند، تلاش می‌کند تا اهداف خود را پیش ببرد. رئیس‌جمهور ترکیه طی هفته‌های گذشته تأکید داشته جمهوری اسلامی را علی‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه تهران، همراهی خواهد کرد و از سوی دیگر به خریدهای نظامی خود از روسیه نیز ادامه می‌دهد.
این روزنامه حکومتی خاطرنشان کرده است: اگر به تلفات و وسعت درگیریهای چند روز اخیر هم نگاهی بیاندازیم، درخواهیم یافت که تعداد کشته‌ها نسبتاً پایین است.از سوی دیگر دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه در لندن ویدئوی یک کشتار ضدانسانی و تیرباران وحشیانه در شمال سوریه توسط یک گروه بنیادگرای تحت‌الحمایه ترکیه و قطر را منتشر کرد. در این جنایت علیه بشریت، خانم هروین خلف از حزب آینده سوریه و دست‌کم ۹غیرنظامی به‌قتل رسیده‌اند.

همزمان محکومیت‌های جهانی علیه حملات ترکیه به کردها در شمال سوریه و تظاهرات و اعتراضات کردها از جمله هموطنان کردمان در ایران و در کشورهای مختلف جهان ادامه دارد.


بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلستان درتماسی بااردوغان خواستار توقف حملات ترکیه شد.
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در گفتگو با ترامپ بر لزوم وادار کردن ترکیه به توقف فوری حملات تأکید کرد.
فرانسه، آلمان، نروژ و فنلاند اعلام کردند صادرات سلاح و تجهیزات نظامی خود را به ترکیه به‌حالت تعلیق در می‌آورند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در یک توئیت اعلام کرد:
در حال گفتگو با لیندزی گراهام و خیلی از اعضای کنگره، از جمله دموکراتها در مورد اعمال تحریم‌های سنگین علیه ترکیه هستیم. خزانه‌داری برای این کار آماده است، ممکن است لوایح افزوده‌ای نیاز باشد. اجماع بزرگی حول این موضوع وجود دارد. ترکیه خواسته که این کار انجام نشود. گوش به زنگ باشید.


سایت کردستان ۲۴وابسته به بارزانی در کردستان عراق به‌ نقل از نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کرد: در عرض این ۵روز ۳۱مبارز کرد جانشان را از دست دادند و شمار جان‌ باختگان به ۷۶نفر رسید و این حمله تاکنون ۱۲۰هزار نفر آواره و دهها نفر شهید و مجروح داشته است.

مطالب مرتبط: