728 x 90

حداقل دستمزد کارگران و ترفندهای شیادانه حکومت آخوندی در اعلام حداقل دستمزدها

اعتراض کارگران - عکس از آرشیو
اعتراض کارگران - عکس از آرشیو

رژیم ضدکارگری آخوندی میزان حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸ را یک میلیون ۵۱۶هزار تومان اعلام کرد. حق اولاد نیز به ازای هر فرزند زیر ۱۸سال ۱۵۱هزار تومان، حق مسکن ۱۰۰هزار تومان و حق بن کارگری ۱۵۰هزار تومان در نظر گرفته شده است. این در حالیست که کارگران می‌گویند برای تأمین هزینه‌های حداقلی زندگی، رقم واقعی حداقل دستمزد ۷میلیون تومان در ماه است.

 

حکومت آخوندی به‌طور غیرمعمولی میزان حداقل دستمزدها را در ساعت یک بامداد سه‌شنبه اعلام کرد تا با واکنش‌های کارگران مواجه نشود، اما سه ساعت بعد با فریبکاری تحت عنوان دستمزد ترکیبی با دستکاری در رقمها وانمود کرد که در این فاصله دستمزدها افزایش پیدا کرده است.

 

خبرگزاری حکومتی ایلنا بدون اشاره به این‌که بین ساعت ۱ تا ۴ بامداد چه اتفاقی افتاده که تعویض ظاهری رقمها صورت گرفته نوشت: بر اساس تصمیم شورای عالی کار، «سایر سطوح» به‌صورت ترکیبی، به میزان ۲۶۱۱۴۸تومان افزایش یافت. این خبرگزاری حکومتی افزود: سه ساعت پیش از این، در ساعت یک بامداد، حداقل دستمزد کارگران، ۱میلیون و ۵۱۶هزار تومان تعیین شد. به این ترتیب، حداقل‌بگیران بدون فرزند حدود ۱میلیون و ۷۸۰هزار تومان و کارگران متأهل با یک فرزند حدود ۲میلیون تومان دریافتی خواهند داشت.(خبرگزاری حکومتی ایلنا ۲۸اسفند ۹۷)

 

این رقم در شرایطی اعلام شده است که ارگان حکومتی موسوم به کمیته دستمزد شورای عالی کار در ۲۴بهمن‌ماه، رقم ۳میلیون و ۷۵۹هزار و ۲۰۰تومان را به‌عنوان سبد معیشت خانوار کارگری با میانگین ۳.۳نفر محاسبه کرد. (خبرگزاری حکومتی ایلنا ۲۴اسفند ۹۷)

 

روز ۲۶اسفند قبل اعلام رسمی حداقل دستمزد کارگران و مزدبگیران، توسط رژیم، آخوند روحانی با کوچک کردن نرخ تورم، از ۲۰درصد افزایش حقوقها خبر داد و ناتوانی نظام آخوندی در افزایش دستمزد کارگران و حقوق بگیران متناسب با نرخ تورم را به نمایش گذاشت.

 

تلویزیون رژیم – ۲۶اسفند ۹۷- آخوند روحانی:

برای آنهایی که درآمد ثابت دارند برای همه کارمندان چه آنهایی که مشغول کارند چه بازنشستگان که مجموع کارمندان ما و بازنشستگان ما حدود ۵میلیون و پانصد هزار نفر هست و برای همه کارگران که آنها هم یک جمعیت حدود ۱۴میلیون نفر هستند تلاش کردیم که بتوانیم حقوق و مستمری آنها را در کارمندان حدود ۲۰درصد و برای کارگران بیش از ۲۰درصد بتوانیم برای سال آینده افزایش قائل باشیم، ما تورم امسال ما بیش از ۲۰درصد بوده‌ اما توان ما برای افزایش حقوق و دستمزد بیش از این نبوده.

 

به اعتراف اعضای مجلس ارتجاع نیز، دستمزد فعلی کارگران کفاف ۱۰روز زندگیشان را نمی‌دهد. به‌گفته یک عضو مجلس رژیم، در حال حاضر ۹۳هزار کارگر در ۹۰۰واحد تولیدی متوسط و برزگ، دو ماه تا یک سال است که حقوق‌نگرفتند. این رقم شامل میلیونها کارگری که در کارگاههای کوچک زیر ده نفر مشغول کار هستند نمی‌شود.

 

یک عضو دیگر مجلس رژیم در روز ۲۰اسفند، میزان تورم سال ۹۷را "۴۹درصد" اعلام کرد و گفت که تورم در سال آینده به ۶۰درصد خواهد رسید. (جماران نیوز- ۲۰اسفند ۹۷)

 

یک کارشناس اقتصادی رژیم نیز در یک اذعان تکان‌دهنده به پایین آمدن سطح زندگی کارگران گفت: با سقوط ارز حداقل دستمزد و مزایای قانونی نیروی کار از ۴۰۰دلار در ماه در سال ۱۳۸۹به کمتر از ۱۰۰دلار در اواخر سال ۱۳۹۴سقوط کرده است. (بازار نیوز ۱۸اسفند ۹۷)

 

از سوی دیگر، کارگران نیز در ارزیابیهایی که در برخی رسانه‌ها منتشر شده، می‌گویند، حداقل دستمزد برای سال ۹۸بایستی دست کم ۷میلیون تومان برآورد شود.

 

به همین دلیل است که حکومت آخوندی، برای اعلام حداقل دستمزد به ترفند اعلام شبانه و انتشار ارقام متفاوت یک روز مانده به سال جدید و در آستانه تعطیلات نوروزی اقدام کرده تا این سیاست ضدکارگری خود را با قیمت کمتری به کارگران به جان آمده میهنمان تحمیل کند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات