728 x 90

جوزف بورل: مذاکرات اتمی وین، پشت هر موضوع فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی نهفته است

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزف بورل رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات اتمی با رژیم ایران در وین که امروز متوقف شد نوشت: پشت هر موضوع فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی نهفته است که باید در پایتخت‌ها گرفته شود.

وی در توئیتی نوشت: [طی] این روزها مذاکره‌کنندگان از گفتگوها و گفتگوهای نزدیک بین ایالات متحده و ایران برای تنظیم دقیق و پرداختن با تعدیل‌های فنی به تعداد انگشت‌شماری از موضوعات باقی مانده در متنی که من در تاریخ ۲۱ژوئیه گذشته به‌عنوان هماهنگ‌کننده توافق برجام هسته‌یی بر روی میز گذاشتم استفاده کردند.

آنچه قابل مذاکره است مورد مذاکره قرار گرفته است و اکنون در متن نهایی گنجانده شده است. با این حال، پشت هر موضوع فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی نهفته است که باید در پایتخت ها گرفته شود.

اگر این پاسخها مثبت باشد، ما می‌توانیم این قرارداد را امضا کنیم.

 

 

 

 لورنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال در اروپا در توئیتی نوشت: متن ارائه شده ماکزیمم انعطاف پذیری است، اکنون زمان تصمیم گیری نهایی است.

مقام ارشد سه کشور اروپایی(E3): «متن ارائه شده توسط هماهنگ کننده، همه ما را تا تمامی مرزهای انعطاف‌پذیری برده است. این پایان تقریباً یک سال و نیم مذاکره است. اکنون زمان تصمیم گیری نهایی است.»

 لارنس نورمن در توئیتی دیگر نوشت: تنها ۴ الی ۵پاراگراف در متن احیای برجام در چند روز گذشته اصلاح شده است.

یک مقام رسمی گفت پایتخت‌ها و تهران باید «در چند هفته، و واقعاً چند هفته» تصمیم‌گیری کنند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا: موضوع پادمان «چیزی خارجی است که ربطی به توافق هسته‌ای ندارد.»

به گفته یک مقام ارشد اتحادیه اروپا، تنها ۴ الی ۵پاراگراف در متن احیای برجام در چند روز گذشته اصلاح شده است.

 

لوموند در همین روز در مطلبی نوشت: برنامه هسته‌یی ایران: اروپا نیاز فوری به طرح B دارد

به گفته نیکولا بیر، عضو پارلمان اروپا و پیتر نویمان، متخصص مسائل امنیتی، احیای توافقنامه ۲۰۱۵ غیرممکن به‌نظر می‌رسد در حالی که رژیم ایران در حال تسریع برنامه هسته‌یی خود است.
در حالی که جنگ در اوکراین هم‌چنان بر سرفصل‌های خبرها ادامه دارد، درگیری دیگری به نقطه بحرانی رسیده است. پس از ده ماه مذاکره، تلاش برای احیای توافق وین در مورد برنامه هسته‌یی ایران که به برنامه جامع اقدام مشترک نیز معروف است متوقف شد. ممکن است به یک شکست بزرگ ختم شود. حتی رابرت مالی، فرستاده ویژه پرزیدنت بایدن، آخرین تلاش برای مذاکره در قطر را "اتلاف وقت" توصیف کرد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bc0cf0bb-295a-412e-937f-f861e5f3beb0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات