728 x 90

جهان نظاره‌گر انتخابات در آمریکا و در انتظار نتیجهٔ انتخابات

انتخابات آمریکا
انتخابات آمریکا

جهان نظاره‌گر انتخابات در آمریکا و در انتظار نتیجهٔ انتخابات

با شرکت بی‌سابقهٔ ۶۶درصد دارندگان حق رأی

از ۱۲۰سال پیش چنین درصد و صف‌بندی سابقه ندارد

سخنرانیهای بایدن و ترامپ در رویارویی در کارزار انتخابات

روز سه شنبه ۱۳آبان انتخابات آمریکا شامل انتخاب رئیس جمهور، ۳۳سناتور و تمامی ۴۳۵عضو مجلس نمایندگان برگزارشد.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری، برخلاف دوره‌های قبلی که معمولاً تا آخرین ساعات سه‌شنبه شب یا بامداد چهارشنبه روشن می‌شد، این‌بار نه تنها تا نخستین ساعات بامداد پنجشنبه نهایی نشده، بلکه ممکن است تا چند روز دیگر هم شمارش آرا ادامه داشته باشد.

براساس ایالتهایی که نتایج آنها نهایی شده است، تا نخستین ساعات پنجشنبه به‌وقت تهران، جو بایدن ۲۶۴ و دونالد ترامپ ۲۱۴رأی الکترال به‌دست آورده‌اند.

فضای انتخابات در آمریکا بحرانی و حاکی از یک صف‌بندی سیاسی و اجتماعی است. حدود ۱۶۰میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند که معادل ۶۶درصد دارندگان حق رأی است. این صف‌بندی و میزان شرکت از ۱۲۰سال پیش بی‌سابقه است. در برخی مناطق از قبیل نیویورک و واشنگتن فروشگاهها و بانکها و سوپرمارکتها بعضاً برای در امان ماندن از آسیب در زد و خوردهای احتمالی ورودیهای خود را تخته کوبی نموده و با حصارهای چوبی پوشانده‌اند.

سخنرانیهای بایدن و ترامپ در سه‌شنبه شب پس از بسته شدن صندوقها و حین شمارش آراء بر شدت بحران افزوده است.

جو بایدن در آخر وقت سه‌شنبه شب در یک سخنرانی در دلوور ضمن ابراز تشکر از حامیانش گفت:

«من اینجا هستم تا امشب به شما بگویم که معتقدیم که در مسیر پیروزی این انتخابات قرار داریم. ما به‌دلیل آرای داده شده بی‌سابقه قبل از روز انتخابات و آرای پستی می‌دانستیم که مدتی طول خواهد کشید ما باید صبور باشیم تا این‌که کار فشرده و سخت شمارش آرا تمام شود تا این‌که تا آخرین رأی شمارش شود. ما احساس خوبی داریم، ولی در مورد وضعیتی که در آن قرار داریم احساس خوبی داریم. یکی از شبکه‌ها اعلام کرده ما آریزونا را برده‌ایم ما در مورد آریزونا اطمینان داشتیم این یک چرخشی است هم‌چنین لحظاتی قبل پیروزی در مینی‌سوتا را اعلام کردند ولی در جورجیا موضوع - شمارش آرا- ادامه دارد. این چیزی نبود که ما انتظارش را داشتیم.

ما احساس واقعاً خوبی در مورد ویسکانسن و میشیگان داریم و در ضمن شمارش آرا زمان خواهد برد ولی ما در پنسیلوانیا پیروز خواهیم شد.

در حال صحبت با مردم فیلادلفیا و منطقه الگیتی و منطقه اسکرن بودیم آنها از بابت شرکت مردم و چیزهایی که مشاهده کردند بسیار دلگرم بودند.

نگاه کنید، ما می‌توانیم نتیجه انتخابات را فردا صبح نیز داشته باشیم ولی ممکن است مقداری بیشتر نیز طول بکشد و همان‌طوریکه من طی این مدت گفته‌ام این به‌عهده من یا به‌عهده دونالد ترامپ نیست که پیروز این انتخابات را اعلام کنیم، این بر اساس تصمیم مردم آمریکا خواهد بود ولی من در مورد نتیجه آن دلگرم هستم».

دونالد ترامپ در آخر وقت سه‌شنبه شب، در یک سخنرانی در کاخ‌ سفید اعلام کرد:

«می‌خواستم از مردم آمریکا به‌خاطر حمایت خارق‌العاده‌شان تشکر کنم. میلیوها میلیون از مردم امشب به ما رأی دادند و یک گروه ناراحت تلاش می‌کند تا که مردم را از حق رأی دادن محروم سازند که ما این را تحمل نخواهیم کرد. ما این را تحمل نخواهیم کرد.

ما در حال پیروزی بودیم که به ناگهان متوقف کردند!

شهروندان این کشور در مقیاسی بی‌سابقه بیرون آمدند که این یک رکورد بود و هرگز چنین چیزی نبوده که از جنبش ما حمایت کنند این یک رکورد است، ما در ایالتهایی برنده شدیم که انتظار آنرا نداشتیم ما در فلوریدا برنده شدیم که انتظار آنرا نداشتیم ما فقط برنده نشدیم بلکه با اختلاف بسیار برنده شدیم.

ما در ایالت بزرگ اوهایو برنده شدیم ما در تگزاس برنده شدیم، بله ما در تگزاس برنده شدیم.

شما فقط به ایالتهایی که ما امشب به‌دست آوردیم نگاه کنید و بعد به برتری که ما به‌دست آوردیم نگاه کنید و به ناگهان این طور نیست که ما ۱۲ رأی داشته باشیم و ۶۰ ٪ مانده باشد ما برنده ایالت‌ها بودیم که به ناگهان من گفتم چه بر سر انتخابات آمد که خاموش شد و ما سخنانی را شنیدیم که می‌گفتند عجب! زیرا می‌دانید چه اتفاقی افتاد؟ آنها می‌دانستند که نمی‌توانند پیروز شوند بنا بر این گفتند بگذارید به دادگاه برویم و من این را پیش‌بینی کرده بودم.

و به ناگهان همه چیز متوقف شد!

این یک دغل کاری علیه مردم آمریکاست این برای کشورمان مایه شرم است . ما آماده می‌شدیم که در این انتخابات پیروز شویم به صراحت بگویم ما در این انتخابات برنده شدیم.

لذا هدف ما اکنون این است که از صداقت در انتخابات را به‌خاطر خیرخواهی این ملت تضمین کنیم این یک لحظه بزرگ است، این یک دغلکاری بزرگ در کشورمان است ما می‌خواهیم که از قانون به شکل درست استفاده کنیم لذا ما به دادگاه عالی آمریکا خواهیم رفت».

نتایج انتخابات سنا و مجلس نمایندگان آمریکا بر اساس آرای شمارش شده تا شامگاه چهارشنبه به وقت تهران، بدین قرار است:

  • در مجلس نمایندگان (کنگره آمریکا) که ۴۳۵عضو دارد، تاکنون دموکراتها ۲۰۳کرسی و جمهوریخواهان ۱۸۸کرسی کسب کردند . تکلیف ۴۴کرسی دیگر هنوز مشخص نشده است.
  • در مجلس سنا که صد عضو دارد، تکلیف ۵کرسی هنوز نامشخص است و بر اساس نتایج قطعی شده حزب دموکرات ۴۷کرسی و حزب جمهوریخواه ۴۸سناتور به‌دست آورده‌اند