728 x 90

جاوید رحمان: سرکوب معترضان در رژیم ایران در سطح جرایم بین المللی به‌ویژه جنایت علیه حقوق‌بشر قرار می‌گیرد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد

در جدید‌ترین گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران، به شورای حقوق‌بشر سازمان ملل، با مستند کردن دستگیریهای خودسرانه، اعدام‌ها، دادگاههای نمایشی، شکنجه و رفتار نامناسب با معترضان در ایران، از رژیم ایران خواسته است تمامی این رفتارها را متوقف کنند.

جاوید رحمان در این گزارش ۲۰صفحه‌یی که متشکل از چهار بخش مقدمه و مروری بر فعالیت‌ها، اتفاقات قبل و بعد از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، فوری‌ترین نگرانی‌های حقوق بشری، و نتیجه‌گیری و توصیه‌ها است، به وضعیت حقوق‌بشر در ایران تا پایان سال۲۰۲۲ می‌پردازد.

جاوید رحمان برای این گزارش، دیدارهای آنلاینی و حضوری با قربانیان نقض حقوق‌بشر و خانواده‌ها و وکلای آنها، سازمانهای فعال حقوق بشری، مقامات حکومتی، و رسانه‌ها داشته است.

هم‌چنین جاوید رحمان با اشاره به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی سه روز پس از دستگیری‌اش توسط گشت موسوم به ارشاد می‌گوید موجی از اعتراضات ۱۶۰شهر در ۳۱استان ایران را فراگرفت.

وی در گزارش خود می‌گوید مقامات حکومتی به جای انجام تحقیقاتی مستقل و شفاف درباره علت کشته‌شدن مهسا (ژینا)، هر گونه اشتباه از سوی خود را رد کردند و مدعی شدند مهسا (ژینا) به‌دلیل عارضه قلبی جان خود را از دست داده است.

به گفته او، معترضان از گروه‌های سنی و جنسی/جنسیتی گوناگون و با پیشینه‌های مختلف قومی، زبانی، مذهبی، و اجتماعی-اقتصادی یکصدا علیه تبعیض و خشونت حکومتی ایستادند و خواهان پایان نظام دیکتاتوری دین‌سالار در ایران شدند.

جاوید رحمان در گزارش خود نسبت به خشونت فزاینده علیه زنان و دختران از جمله کشتن و آزار جنسی و فیزیکی و هم‌چنین سرکوب اقلیت‌های قومی و مذهبی به‌ویژه بلوچ‌ها و کردها ابراز نگرانی کرده است.

درباره نیروهای بسیج و سپاه پاسداران گفت با استفاده از ابزارهای سرکوب مرگبار، معترضان را هدف قرار داده‌اند و دامنه رفتارهای خشونت‌بار و غیرانسانی، در زندانها و بازداشتگاهها هم ادامه دارد.

جاوید رحمان در بخش دیگری به سرکوب خشونت‌بار در جریان مراسم خاکسپاری یا یادبود کشته‌شدگان، دادگاههای نمایشی و فاقد دادرسی عادلانه در مورد معترضان، و ممانعت از دستیابی زخمی شدگان به مراقبت‌های پزشکی لازم می‌پردازد.

وی در جمع‌بندی و نتیجه‌گیری گزارش خود نوشت سطح سرکوب‌ها، آزارها و نقض حقوق انسانی از جمله کشتار، زندانی، ناپدید شدن اجباری، شکنجه، تجاوز، آزار جنسی و تعقیب و آزار به حدی است که ممکن است در سطح جرایم بین‌المللی، به‌ویژه جنایت علیه حقوق‌بشر قرار گیرد.

او در پایان گزارش از رژیم آخوندی می‌خواهد مسئولیت کشته‌شدن مهسا (ژینا) در بازداشت گشت موسوم به ارشاد را به عهده بگیرد، حق معترضان برای برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز را به‌رسمیت بشناسد، فوراً به تمام اشکال خشونت و شکنجه و بدرفتاری پایان دهد، فوراً مجازات اعدام را لغو کند، قوانین مربوط به پوشش زنان را اصلاح کند، و حقوق اقلیت‌های قومی، مذهبی، و جنسی/جنسیتی را محترم بشمارد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e03c8c59-d2ec-4e79-8e77-bf83c3cdae48"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات