728 x 90

توقف پرواز‌های ماهان ‌ایر به مونیخ و دوسلدورف آلمان؛ فراخوان سفیر آمریکا در برلین

ماهان ایر
ماهان ایر

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان نیز در پیامی خواستار توقف پرواز‌های ماهان‌ایر به شهرهای مونیخ و دوسلدورف آلمان شد.

وی نوشت: «چرا ماهان‌ ایر مجاز است به مونیخ و دوسلدورف پرواز کند؟ من هم‌چنان این سؤال را هر روز مطرح خواهم کرد».

 

همچنین سفارت آمریکا در برلین نیز، تأکید کرد: «ماهان‌ایر از نیروی قدس سپاه پاسداران که توسط اتحادیه اروپا لیست‌گذاری شده است، حمایت می‌کند».

 

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره لیست‌گذاری تروریستی شرکت هواپیمایی «مای اَویشن» مستقر در تایلند به‌خاطر روابطش با شرکت ماهان‌ ایر گفت: «این شرکت،... هشدارهای مکررِ ایالات متحده را برای قطع روابط با ماهان‌ایر... نادیده گرفت. این اقدام باید به‌عنوان هشداری تلقی شود که ایالات متحده مصمم است تضمین کند صنعت هواپیمایی، ارائهٔ خدمات و سود بردن از این شرکت هواپیماییِ مرتبط با تروریسم را متوقف می‌کند».

استیون منوچین گفت: «(ماهان ایر) یک شرکت هواپیمایی تحت تحریم است که به انتقال نیروی نظامی به سوریه می‌پردازد، به اسد کمک می‌رساند و فعالیت‌های تروریستی را در سراسر منطقه دامن می‌زند».

وزیر خزانه‌داری آمریکا، افزود: «ماهان‌ایر هر هفته به پروازهای خود به سوریه ادامه می‌دهد و این در حالی است که میلیون‌ها تن از شهروندان بی‌گناه در استان ادلب در معرض تهدیدِ حمله قریب‌الوقوع رژیم قاتل اسد و... پشتیبانان آن قرار دارند... خزانه‌داری آمریکا در بیانیهٔ خود خاطرنشان کرده است که شرکت ماهان‌ایرِ رژیم از ماه سپتامبرِ ۲۰۱۷تا کنون، بیش از ۱۷۰پرواز به سوریه داشته است.

 

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز شنبه طی پیامی گفت:‌ اقدامات ماهان ایر نمونه‌یی از سرقت اموال مردم ایران برای ارسال پول و نیرو در جنگ بشار اسد است. خزانه‌داری آمریکا بدرستی با تحریم ماهان ایر هشدار داده است که صنایع هواپیمایی نباید از منابع تروریسم سود ببرند.

 

تحریمهای مربوط به آمریکا علیه رژیم ایران، دو کمپانی تایلندی و مالزیایی را هدف قرار داد

خبرگزاری رویتر، ۲۳شهریور۹۷: بنا‌ به یک اطلاعیه خزانه‌داری آمریکا، آمریکا روز جمعه ۲۳شهریور۹۷ تحریمهایی مرتبط با ایران علیه یک کمپانی هوانوردی مستقر در تایلند و تحریمهایی اصلاح شده علیه یک کمپانی مسافرت و جهانگردی مستقر در مالزی را اعمال کرد.

 

در اطلاعیه‌یی که روی وبسایت خزانه‌داری آمریکا گذاشته شده آمده است با اقداماتی تازه شرکت مای ایوییشن(My Aviation) در بانکوک و ماهان تراول و توریزم(Mahan Travel) در کوالالامپور را هدف قرار داد.

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا نام شرکت هواپیمایی تایلندی را به‌دلیل ارتباط با هواپیمایی ماهان در فهرست تحریم قرار داد. شرکت هواپیمایی ماهان هم‌اکنون در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

 

نام خطوط هواپیمایی ماهان به‌دلیل ارائه خدمات مالی و فنی به نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران، در اکتبر ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌‌های آمریکا قرار گرفت. نیروی تروریستی قدس پیش از آن در اکتبر ۲۰۰۷ تحریم شده بود.

 

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌یی گفت، این شرکت مستقر در تایلند هشدارهای متعدد ایالات متحده را، مبنی بر قطع کردن روابط خود با شرکت هواپیمایی ماهان رژیم ایران، نادیده گرفت.

وی گفت، هواپیمایی ماهان هم‌چنان هر هفته به سوریه پرواز دارد، حتی وقتی که میلیون‌ها غیرنظامی بی‌گناه در استان ادلب در معرض خطر حمله رژیم جنایتکار اسد و حامیانش در ایران و روسیه، هستند.

 

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هجدهم تیرماه نیز اعلام کرد نام یک شرکت خدمات مسافرتی در مالزی را، به‌دلیل ارائه خدمات به هواپیمایی ماهان، به فهرست تحریم‌های تروریسم اضافه کرده است.

 

آمریکا می‌گوید ماهان ایر شرکت هواپیمایی منتخب نیروی توریستی قدس سپاه پاسداران رژیم ایران است، که با ارائه خدمات به سپاه، حمایت آن نیروی نظامی از تروریسم را در خاورمیانه تسهیل می‌کند.

آمریکا اوایل خرداد ماه سال جاری هم ۹فرد و شرکت مختلف را، به‌دلیل تهیه و صادرات تجهیزات و کالاهای آمریکایی ممنوعه برای برخی شرکتهای هواپیمایی ایرانی، تحت تحریم قرار داد.

 

 

بیشتر بخوانید:

خزانه‌داری آمریکا، تحریم آژانس مسافرتی و گردشگری ماهان ایر در مالزی

خزانه‌داری آمریکا آژانس مسافرتی و گردشگری ماهان ایر رژیم در مالزی را تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز دوشنبه ۱۸تیر ۹۷اعلام کرد:‌‌ تمام اموال و منافع مربوط به آژانس مسافرتی و گردشگری ماهان ایر مستقر در مالزی که در حوزه قضایی ایالات‌متحده قرار دارد مسدود شد.

استیو منو چین وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت:‌ تحریم جدید نشان می‌دهد که دولت آمریکا کماکان به هدف قرار دادن کسانی که به تروریسم پشتیبانی می‌رسانند، متعهد هستیم.

ماهان ایر به‌خاطر نقل و انتقال نیرو و سلاح برای سپاه پاسداران در لیست تحریمهای خزانه‌داری قرار گرفته بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش از این دو تن از عوامل رژیم را به اتهام ارتباط با خطوط هوایی دنا و یک تاجر زن ترکیه‌یی و سه شرکت همکار ماهان ایر را تحریم کرده بود.

 

شرکتهای مرتبط با هواپیمایی رژیم ایران هدف تحریمهای جدید خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۳خرداد ۹۷نام ۹فرد و شرکت مرتبط با رژیم ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد. به گزارش خبرگزاری رویتر این تحریم‌ها شرکتهایی را در ترکیه و ایران که با هواپیمایی ماهان ایر و معراج در ارتباط هستند، مورد تحریم قرار می‌دهد.

استیون منو چین، وزیر خزانه‌داری آمریکا امروز ۳خرداد ۹۷در بیانیه‌یی اعلام کرد نام ۹فرد و شرکت را به‌دلیل تأمین کالاهای آمریکایی برای شرکتهای هواپیمایی تحت تحریم رژیم ایران در لیست سیاه خود قرار داده‌ایم.... افراد تحریم شده عبارتند از ایرج رونقی، تورج زنگنه و گولنهال یگانه تبعه ترکیه.

 

شرکتهای تحریم شده توسط خزانه‌داری آمریکا

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا همچنین نام مؤسسات زیر را به فهرست تحریمی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری اضافه کرد:

شرکت «لجستیک و خدماتی هاواچیلیک»، ثبت‌شده در ترکیه، به‌دلیل ارتباط با شرکت هواپیمایی ماهان ایر

شرکت هواپیمایی «بلوایر»، به‌دلیل ارتباط با شرکت هواپیمایی ماهان ایر

شرکت هواپیمایی «دنا»، به‌دلیل ارتباط با هواپیمایی معراج، ایرج رونقی و تورج زنگنه

هواپیمایی «اوتیک»، به‌دلیل ارتباط با هواپیمایی ماهان ایر

شرکت هواپیمایی‌هاواچیلیک، ثبت‌شده در ترکیه، به‌دلیل ارتباط با هواپیمایی ماهان ایر

شرکت «تریگرون»، ثبت‌شده در ترکیه به‌دلیل ارتباط با ماهان ایر و گولنهال یگانه

خزانه‌داری آمریکا همچنین ۳۱فروند هواپیمای متعلق به شرکتهای هواپیمایی ماهان، معراج، کاسپین و پویا ایر را به فهرست تحریم‌های خود وارد کرد.

 

شرکت هوایی «ماهان ایر » تأمین کننده سلاح نیرو برای جنگ بیرحمانه بشار اسد

هیل نشریه کنگره آمریکا در مطلبی به نقش مخرب رژیم ایران در جنگ سوریه و کشتار و ویرانی این کشور توسط دیکتاتور بیرحم بشار اسد پرداخته است. یکی از ابزارهای این رژیم که نقش تأمین سلاح و نیرو را برای دیکتاتور سوریه ایفا می‌کند شرکت هوایی ماهان ایر رژیم است.

پیرامون همین مسأله این نشریه به‌نقل از امانوئل اتو لنگی کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نوشت: وزارت خزانه‌داری آمریکا به درستی« بالهای ماهان ایر را می‌چیند» این جمله اشاره به تحریمها خزانه‌داری آمریکا علیه این شرکت هوایی رژیم می‌باشد.

 

انتقال سلاح و نیرو به سوریه توسط شرکت هوایی ماهان ایر

«ماهان ایر»، خط هوایی تجاری ایران، نقشی حیاتی در انتقال تسلیحات و نیروی انسانی به سوریه و دامن زدن به جنگ بی‌رحمانه دیکتاتوری بشار اسد ایفا می‌کند.

آمریکا سال ۲۰۱۱«ماهان ایر» را زیر تحریمهای تروریستی قرار داد، با این وجود این خط هوایی به پروازهایش به اروپا، خلیج‌فارس و جنوب شرقی آسیا ادامه می‌دهد.

اما وزارت دارایی آمریکا در ۹ژوییه امسال با ارسال پیامی صریح روشن کرد که مؤسسات طرف همکاری با «ماهان ایر» بهای همکاری با آن شرکت را خواهند پرداخت. دولت ترامپ «شرکت مسافرتی و توریستی ماهان» که درمالزی مستقر است و نقش نماینده فروش «ماهان ایر» را ایفا می‌کند به فهرست تحریمها اضافه کرده است.

«ماهان ایر» به هر کجا پرواز کند، به یک رشته خدمات دهنده نیاز دارد. بدون کمک آنها عملاً هیج پرواز تجاری قابل انجام نیست.

شرکتهای بزرگ خدمات فرودگاهها باید نهایتاً تصمیم بگیرند که آیا سود حاصل از مبالادت با «ماهان ایر» به خطر گرفتار شدن در تور تحریمهای آمریکا می‌ارزد یا نه. انتخاب سختی نباید باشد.

دست کم ۶۷شرکت در اتحادیه اروپا، روسیه، ترکیه، خلیج‌فارس، هند، چین و خاور دور به «ماهان ایر» خدمات ارائه داده‌اند. وزارت دارایی آمریکا اکنون به تمام این شرکتها هشدار داده است.