728 x 90

تهدید فیروزآبادی به فیلتر شبکه‌های اجتماعی

فیلترینگ شبکه های اجتماعی
فیلترینگ شبکه های اجتماعی

ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی در ایران روز یکشنبه ۱۶شهریور، تهدید کرد و گفت: «در صورتی که پلتفرم‌ها از قوانین ایران تبعیت نکنند و مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی ایجاد کنند»، شبکه‌های اجتماعی فیلتر می‌شوند.

وی که در برنامه تلویزیونی رژیم شرکت کرده بود چین را به‌عنوان «الگویی» موفق در سانسور و فیلتر کردن اینترنت دانست که به‌گفته او این کار را با مشابه‌سازی اپلیکیشن‌ها و ابزارها انجام داد.

لازم به یادآوری است که برخی از نمایندگان مجلس آخوندی روز دوشنبه ۳شهریور طرحی را با عنوان «ساماندهی پیام‌رسانهای اجتماعی» را به مجلس دادند که در آن بر جایگزینی پیام‌رسانهای «تولید داخلی» با پیام‌رسانهای اجتماعی خارجی تأکید کردند.

در این طرح سرکوبگرانه که ۴۰نماینده مجلس آخوندی آنرا امضا کرده‌اند، حاوی احکام مجازات نقدی و حبس علیه کسانی است که بدون مجوز اقدام به ارائه پیام‌رسان اجتماعی می‌کنند یا به تکثیر و توزیع وی ‌پی ‌ان و فیلترشکن مبادرت می‌ورزند.

گفتنی است که اسفند ماه گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز سازمان گزارشگران بدون مرز گزارشی به‌مناسبت «روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری» منتشر کرد که در آن نام شورای عالی فضای مجازی در ایران جزو ۲۰ نهاد دولتی و غیردولتی مطرح شد که بدترین کارنامه را در سرکوب سایبری دارند.

هم‌چنین میزان هزینه‌ای که رژیم برای کنترل شبکه‌های اجتماعی می‌کند حاکی از آن است که وحشت این رژیم از اطلاع‌رسانی و اعتراضات ناشی از آن چقدر برایش حیاتی است به‌طوری‌که مرکز پژوهش‌های مجلس آخوندی اردیبهشت ماه امسال برآورد کرد که تا سال گذشته مجموعاً حدود ۱۹هزار میلیارد تومان صرف ایجاد اینترنت ملی شده است.

ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی، شاخص فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی را همان اعتراضات عمومی که او با عنوان «اثرات امنیتی مخرب» از آن یاد کرد دانست و در سخنانش تأکید کرد که «قرار نیست شبکه ملی اطلاعات در ابتدای امر، فیلتر کند» اما افزود که پلتفرم‌های خارجی اگر به‌گفته او، «اثرات امنیتی مخرب وسیعی داشته باشند» فیلتر خواهند شد.