728 x 90

تلویزیون کانال ۱ آلمان علاوه بر اسدی، رژیم ایران هم باید بر صندلی اتهام بنشیند

اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم
اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم

تلویزیون کانال ۱ آلمان

رپرتاژ مجله تلویزیونی ریپورت مونشن

دیپلمات رژیم ایران مظنون به تروریسم

ردپا در آلمان

علاوه بر اسدی، رژیم ایران هم باید بر صندلی اتهام بنشیند

-ناظران در سراسر اروپا با کنجکاوی بسیار روند محاکمه اسدی را دنبال می‌کنند او مواد منفجره را در چمدان خود در هواپیمای مسافری اتریش از تهران به وین حمل می‌کرد

-پاتسلت، عضو مجلس فدرال آلمان: من در این مراسم درست پشت رئیس‌جمهور [مقاومت ایران]نشسته بودم

اگر او هدف این حمله قرار می‌گرفت، من هم دیگر به خانه نمی‌رسیدم.

-گیدو اشتاینبرگ متخصص در امور خاورمیانه: حاکمان ایران منافع سیاست خارجی خود را با بکارگیری دو نهاد

که دست به‌عملیات تروریستی در خارج از کشور می‌زنند به پیش می‌برند این دو نهاد وزارت اطلاعات و نیروی قدس سپاه پاسداران هستند.

تلویزیون کانال یک آلمان ۱۹ژانویه ۲۰۲۱: رپرتاژ مجله تلویزیونی ریپورت مونشن:

یک دیپلمات رژیم ایران در بلژیک تحت محاکمه قرار دارد. وی توسط دادستانی به عضویت در یک گروه تروریستی متهم است. بازرسان در سراسر اروپا با کنجکاوی بسیار روند این محاکمه را دنبال می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در یک گردهمایی بزرگ مخالفان ایرانی در خارج از کشور نمی‌توانند تصور کنند که ظاهراً از یک حمله بمب‌گذاری نجات یافته‌اند.

در میان میهمانان افتخاری این برنامه مارتین پاتسلت، عضو مجلس فدرال آلمان می‌گوید «من در این مراسم درست پشت رئیس‌جمهور نشسته بودم. اگر او هدف این حمله قرار می‌گرفت، من هم دیگر به خانه نمی‌رسیدم».

-دادگاه آلمان

اسدالله اسدی دیپلمات رژیم ایران به‌سرعت در مرکز توجه تحقیقات بسیار حساس قرار گرفت. رد پای او در سراسر اروپا دنبال می‌شود.

نقطه شروع تحقیق فرودگاه بین‌المللی وین است. گزارشهای داخلی سرویس مخفی بلژیک نشان می‌دهد که یک کارمند سفارت رژیم ایران در وین یکی از مسافران هواپیما متعلق به خطوط هوایی اتریش در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ از تهران بود. این دیپلمات رژیم ایران یک بمب در چمدان خود حمل می‌کرد.

به گفته مقامات اروپایی، وی از سال۲۰۱۷ در حال آماده‌سازی این حمله در اروپا بوده است.

اسدی رئیس سرویس مخفی ایران در وین بود، جایی که وی اروپای غربی و دیگر کشورها را زیر نظر داشت. اسدی عملیات حمله به کنفرانس مخالفان در پاریس را هدایت کرده بود».

گیدو اشتاینبرگ، متخصص در امور خاورمیانه، می‌گوید: «رژیم ایران در اینجا دست به اقدامات تروریستی می‌زند. آنها در تلاشند تا منافع سیاست خارجی خود را با بکارگیری دو نهاد که در داخل کشور وجود دارند و دست به‌عملیات تروریستی در خارج از کشور می‌زنند، پیش ببرند. این دو نهاد وزارت اطلاعات و مهمتر از همه تیپ های نیروی قدس سپاه پاسداران هستند»

اشتاینبرگ می‌گوید اسدی یک شبکه کامل جاسوسی را در اروپا هدایت می‌کند، از جمله یک زوج بلژیکی-ایرانی که او می‌خواهد با آنها برای تحویل مواد منفجره ملاقات کند. مدارک داخلی از پرونده ادارات بلژیکی و یک بیانیه مطبوعاتی از دادستانی فدرال آلمان کارلسروهه حاکی از این اطلاعات است.

-دادگاه آلمان

اسدالله اسدی در دفترچه یادداشت این رمز را ذکر کرده است: «... باز کردن دروازه...». که بنا به حدس تحقیق گران به‌معنای فعال کردن چاشنی ماده انفجاری بوده است.

-دادگاه آلمان

همزمان با آن مخالفان ایرانی جلسه خود را برگزار می‌کند. مارتین پاتسلت در گزارش اختصاصی به ریپورت مونشن می‌گوید: وقتی به این فکر می‌کند که این حمله منجر به مرگ چه تعداد انسان می‌توانست بشود، خشمگین می‌شود.

«من انتظار دارم یک حکم عادلانه و روشن در مورد کسانی که اقدام به‌قتل دیگران کرده‌اند صادر شود. و این بدون شک شامل اسدی نیز می‌شود و اگر او این کار را از طرف یک دولت انجام داده باشد که به باور من این‌گونه است، آن دولت نیز بایستی که بر صندلی اتهام بنشیند».

طبق پروتکل بازجویی، اسدالله اسدی تهدید می‌کند، در صورت محکومیتش گروه‌های مسلح "تروریستی" عمل می‌کنند. این را چگونه باید دید؟

"باید کاملاً جدی گرفته شود. وی به‌عنوان یکی از اعضای سرویس اطلاعات جمهوری اسلامی شناخته شده است و این بدان معناست که مقامات رژیم ایران حداکثر ظرف ماهها و سالهای آینده تلاش خواهد کرد تا وی را آزاد کند."