728 x 90

تلویزیون وی آر تی بلژیک: محاکمه اسدالله اسدی در روز جمعه برای رژیم ایران بسیار ناخوشایند است

محاکمه اسدالله اسدی در دادگاه آنتورپ بلژیک
محاکمه اسدالله اسدی در دادگاه آنتورپ بلژیک

تلویزیون وی آر تی بلژیک

محاکمه اسدالله اسدی در دادگاه آنتورپ بلژیک در روز جمعه

برای رژیم ایران بسیار ناخوشایند است

اسدی بازپرسان را تهدید کرده بود که اگرمحکوم شود

گروه‌های مسلح مداخله می‌کنند

نتیجه‌گیری آژانس امنیت ملی بلژیک

عملیات بمب‌گذاری علیه اپوزیسیون ایران از ایران رهبری شده است

اسدی جاسوس وزارت اطلاعات است که در لیست تروریستی اتحادیه اروپا

قرار دارد

اسدی یک سال قبل هم به‌شناسایی ویلپنت پرداخته بود

بازپرسان در بررسی جی.پی.اس ماشین فرانسوی اجاره‌یی او

دریافتند که حتی به‌هتلی که مهمانان حضور داشتند رفته بود

۲۵ژوئن۲۰۱۸ (۴تیر۱۳۹۷) نامه‌یی از ادارهٔ امنیت ملی بلژیک به‌بخش تروریسم پلیس قضایی فدرال بروکسل: «یک حمله در حال آماده شدن است و برخی شهروندان بلژیک در آن نقش دارند»

(۴ تیر ۱۳۹۷) تراس پیتزا هات، لوکزامبورگ

امیر سعدونی و نسیمه نعامی از دانیل یک بسته، یک گوشی با سیم کارت اتریشی و ۲۲۰۰۰یورو پول نقد دریافت می‌کنند. این سه نمی‌دانند که نیروهای امنیتی مدتها آنها را تحت‌نظر داشته و از فعالیت هایشان عکس می‌گرفته‌اند.

۳۰ژوئن۲۰۱۸ (۹تیر۱۳۹۷)

سعدونی و نعامی با مرسدس CLC سورمه‌ای به سمت ویلپنت حرکت می‌کنند. آنها چندین سال وانمود می‌کردند که هوادار اپوزیسیون ایران هستند.

در وولو سنت پیر، سرویس امنیتی وارد می‌شود. رأس ساعت ۱۲: ۳۰ سعدونی و نعامی دستگیر می‌شوند.

سرویس خنثی کننده، یک بمب ۵۰۰گرم ماده انفجاری TATP را در کیف آرایش نسیمه پیدا می‌کند

طبق گزارش سرویس امنیت، بمب به‌صورت حرفه‌یی ساخته شده و دارای یک قطعه منحصر به‌فرد ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی و مکانیسم انفجار از راه دور است. بسته شامل ۲۲۰۰۰یورو هم در خودرو پیدا شد.

سه روز بعد، دانیل در سرویس امنیت آلمان بازداشت می‌شود، دانیل کسی نیست جز اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت رژیم ایران در اتریش.

یک تبعهٔ دیگر بلژیک، مهرداد عارفانی، نیز در این پرونده دستگیر می‌شود. او یک گوشی تنها با یک شماره دارد: "شماره دانیل"، اسدی. بر اساس نظر محققان، او جاسوس پشتیبان در سالن بوده است.

یک "گنجینه از شواهد"در فورد قرمز اجاره‌یی اس-مکس اسدی پیدا می‌شود. یکی از افراد در پرونده می‌گوید"این مثل غار علی باباست"از جمله مدارک، یک دفترچه دستورالعمل فارسی چگونگی استفاده از بمب است. کد مربوط به‌بمب"پلی استیشن ۴" بود.

از سوابق سفرها و اعترافات یکی از دستگیر شدگان مشخص می‌شود که این سه به‌طور مداوم و منظم در شهرهای مختلف دیدار می‌کرده‌اند، وین، میلان، ونیز و تهران.

اسدی یک سال قبل هم به‌شناسایی ویلپنت پرداخته بود. بازپرسان در بررسی جی.پی.اس ماشین فرانسوی اجاره‌یی او دریافتند که حتی به‌هتلی که مهمانان حضور داشتند رفته بود.

اسدی در ایمیلی به نسیمه نعامی با کلماتی رکیک نوشته بود که سی سال است به‌شکار اپوزیسیون ایران اشتغال دارد.

اسدی ابتدا به‌دلیل موقعیت دیپلماتیک خود از موضع بالا برخورد می‌کند. حتی بعدها در بلژیک بازپرسان را تهدید می‌کند که اگر محکوم شود گروه‌های مسلح آمادهٔ مداخله هستند.

بر اساس سرویسهای امنیتی اسدی یک جاسوس وزارت اطلاعات است که در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارد. اسدی قبل از انتصابش در وین، در سفارت رژیم در بغداد کار می‌کرد.

نتیجه‌گیری آژانس امنیت ملی بلژیک این است که این عمل از ایران رهبری شده است.

خسارات این بمب‌گذاری در صورتی‌که موفق می‌شد غیرقابل تصور است. در این گردهمایی انبوه شخصیت بین‌المللی شامل وکیل شخصی رئیس جمهور ترامپ، رودی جولیانی، کاندید پیشین ریاست‌جمهوری کلمبیا اینگرید بتانکور، نخست‌وزیر پیشین الجزایر و بسیاری دیگر حضور داشتند.

محاکمه‌ای که روز جمعه در دادگاه آنتورپ شروع می‌شود برای رژیم ایران بسیار ناخوشایند است.

(تلویزیون وی آر تی بلژیک ۳آذر۹۹)