728 x 90

تزریق دز یادآور واکسن جانسون‌اند جانسون ایمنی بدن را تقویت می‌کند

جانسون اند جانسون
جانسون اند جانسون

شرکت جانسون‌ اند جانسون اعلام کرد، دریافت دز یادآور واکسن کرونای تک‌دزی این شرکت چند ماه پس از تزریق اولین دز، موجب قوی شدن دستگاه ایمنی بدن در مقابل ویروس کرونا می‌شود.
آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه ۳۰شهریور نوشت: جانسون‌ اند جانسون در بیانیه‌یی اعلام کرده است که، یک دز اضافی بعد از دو تا شش ماه پس از اولین تزریق واکسن مصونیت را بالا می‌برد. ولی نتایج این پژوهش هنوز منتشر نشده و مورد ارزیابی سایر دانشمندان قرار نگرفته است.


واکسن جانسون‌اند جانسون به‌عنوان ابزاری مهم برای مبارزه با همه‌گیری کرونا مورد توجه قرار گرفت، چون تنها تزریق یک دز از آن کافی است. اما با وجود شروع عرضه واکسن جانسون‌ اند جانسون در آمریکا و سایر نقاط جهان، این شرکت به مطالعات جهانی خود ادامه داد تا مؤثر بودن دز دوم را در صورتی که دز دوم ۵۶روز پس از دز اول تزریق شود را آزمایش کند.
بر اساس اعلام این شرکت، یک آزمایش دیگر نشان داد وقتی دز دوم واکسن دو ماه پس از اولین دز تزریق شد میزان پادتن در بدن افراد چهار تا شش برابر بیشتر شده است، در حالی که تزریق دز یادآور شش ماه بعد از دز اول، میزان پادتن در بدن را دوازده برابر افزایش داد.

دکتر پل اشتوفلز، کارشناس ارشد علمی جانسون‌ اند جانسون، در بیانیه‌یی اعلام کرد، در حالی که واکسن تک دزی هم‌چنان بسیار مؤثر است، تزریق واکسن یادآور مصونیت در مقابل کووید۱۹ را بسیار بیشتر می‌کند و انتظار می‌رود که طول مدت این مصونیت را نیز به‌طور قابل توجهی بالا ببرد.
جانسون‌ اند جانسون هم‌چنین اعلام کرد این داده‌ها را در اختیار نهادهای تنظیم‌کننده مقررات بهداشتی، از جمله سازمان غذا و داروی آمریکا، آژانس دارویی اروپا، و دیگر نهادها قرار داده است تا تصمیمات لازم در مورد ارائه دز یادآور این واکسن گرفته شود.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات