728 x 90

تحولات برجام، پاسخ رژیم ایران و آمریکا به متن نهایی اتحادیه اروپا

مذاکرات وین
مذاکرات وین

به گزارش پولیتیکو مقامات رژیم ایران و غرب روز دوشنبه گفتند که رژیم ایران هم‌چنان نسبت به پیش‌نویس توافق برای احیای توافق هسته‌یی سال۲۰۱۵ که با قدرتهای جهانی منعقد کرده بود، ملاحظاتی دارد. این آخرین علامتی بود که نشان می‌دهد مذاکرات برای بازگرداندن توافق ممکن است از آنچه که برخی پیش‌تر به‌عنوان ضرب‌الاجل روز دوشنبه توصیف کرده بودند، باز هم فراتر برود... .

پولیتیکو افزود: به‌گفته یک مقام ارشد غربی، پاسخ ایران عصر دوشنبه به وقت بروکسل توسط اتحادیه اروپا دریافت شد. پاسخ بیشتر بر سؤالات باقیمانده مرتبط با تحریم‌ها و تضمین‌ها پیرامون تعامل اقتصادی متمرکز است. طی چند ماه گذشته، ایران به‌طور مستمر خواستار اطمینان از این‌که می‌تواند از مزایای اقتصادی یک توافق بازسازی‌شده بهره ببرد، شده است.

به گفته همین مقام، پاسخ ایران حاوی هیچ درخواست دیگری در رابطه با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشأ آثار متعدد مواد هسته‌یی که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایت‌های مختلف ایران در چند سال گذشته پیدا کرده‌اند، نیست. تهران با این تحقیقات مخالفت کرده و اصرار دارد که توافق هسته‌یی تنها در صورتی امکانپذیر است که این تحقیقات توسط آژانس یک بار برای همیشه بسته شود.

اتحادیه اروپا پیش‌نویسی را تهیه کرده است که در صورتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران پاسخ‌های معتبری را در مورد منشأ آثار اورانیوم قبل از به‌اصطلاح روز اجرای مجدد (روز اجرایی شدن توافق هسته‌ای) ارائه کرده، امکانپذیر است. اما این پیشنهاد هم‌چنین ایران را قادر می‌سازد که در صورت تعیین‌تکلیف نشدن تحقیقات، روز اجرای مجدد را مسدود کند (پولیتیکو ۲۴مرداد).

 

یک مقام اتحادیه اروپا گفت رژیم ایران روز دوشنبه به متن پیش‌نویس «نهایی» اتحادیه اروپا برای احیای برجام پاسخ داده است.

خبرگزاری رویترز به‌نقل از این مقام که نامی از وی نیاورده است ارائه پاسخ ایران را تأیید اما جزییاتی از آن را منتشر نکرده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز گذشته گفت: آمریکا نظرات خود را در مورد پیش‌نویس نهایی اتحادیه اروپا برای نجات برجام به‌طور خصوصی و مستقیم در اختیار نماینده عالی اتحادیه اروپا قرار خواهد داد. تنها راه دستیابی به بازگشت متقابل به برجام این است که تهران از خواستهای خارج از برجام صرفنظر کند.

مرندی، مشاور تیم گفتگو‌کنندهٔ اتمی رژیم گفت: تهران پاسخ خود را به اروپایی‌ها درباره پیشنهاد بازگشت به توافق هسته‌یی ارسال کرده. فاصله زیادی با توافق احتمالی برای بازگشت به توافق هسته‌یی نداریم. نمی‌توانم بگویم که توافقی خواهد بود، ولی ما بیش از قبل به توافق نزدیک هستیم.

استفانی لیختن اشتاین خبرنگار پولیتیکو نوشت: پاسخ ایران توسط اتحادیه اروپا دریافت شد یک منبع می‌گوید هیچ چیز هیجان‌انگیزی در آن نیست و بر تحریم‌ها و تضمین‌ها متمرکز است.

وال استریت آنلاین نوشت: در حالی‌که مهلت توافق اتمی نزدیک می‌شود، رژیم ایران می‌گوید هنوز برخی مسائل باقیست.

 

خبرگزاری رسمی رژیم ایرنا نوشت: «ایران در پاسخ به آخرین نسخه از پیش‌نویس توافق وین که از سوی اتحادیه اروپا ارائه شده است، نظرات خود را منتقل کرده است. آنطور که از لابلای مواضع تیم ایران پیداست، اختلافات بر سر سه موضوع است که ایالات متحده در دو مورد انعطاف شفاهی خود را بیان کرده اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم هم به تضمین تداوم اجرای برجام برمی‌گردد، که به واقع‌بینی آمریکا برای تأمین نظر ایران بستگی دارد».

 

امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه رژیم پیش‌تر روز دوشنبه گفته بود که سه موضوع وجود دارد که اگر برطرف شود می‌توان در روزهای آینده به توافق رسید.

طبق گزارشها مسائل پادمانی و پیشینه برنامه هسته‌یی ایران، یکی از اصلی‌ترین محور اختلاف طرفین بر سر رسیدن به توافق احیای برجام بوده است. تهران انتظار دارد همراه با پذیرش متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام تکلیف پرونده تحقیقات و پرسش‌های آژانس نیز بسته شود تا ایران از روند اجرایی شدن برجام اطمینان حاصل کند.

این در حالیست که اروپا و آمریکا تأکید دارند تا زمانی که تهران به پرسش‌های آژانس به‌صورت شفاف پاسخ ندهد و نگرانی‌های این نهاد بین‌المللی رفع نشود، نمی‌توان تضمینی در خصوص مختومه کردن این پرونده به ایران ارائه کرد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/14bf73a6-0525-4c44-b8c2-7d93243b371e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات