728 x 90

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه رژیم ایران در دست بررسی است

اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا

یورونیوز امروز شنبه ۲۹دی گزارش داد: با رد هشدار اتحادیه اروپا در خصوص برنامه موشکی و عملیات ترور از سوی رژیم ایران، روابط دو طرف چنان پرتنش شده است که دیپلمات‌های غربی از آغاز تدوین برنامه تحریم‌های تازه اروپا علیه رژیم ایران خبر می‌دهند.

 

این منبع افزود: دپیلمات‌های اروپایی معتقدند پیوستن کشورهای مسالمت‌جوتر اروپا به فرانسه و انگلستان راه را برای اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه و اقتصادی علیه رژیم ایران هموار کرده است. به همین دلیل به‌گفته برخی دیپلماتها برنامه تحریم‌های تازه علیه رژیم ایران در دست بررسی است.

 

یورونیوز درباره با فرستادگان اروپا به ایران برای رساندن دو پیام مهم اعضا این اتحادیه نوشت: در جریان دیدار ۱۱روز پیش فرستادگان اروپا و مقامات وزارت‌خارجه ایران در تهران، طرف ایرانی برخلاف پروتکل دیپلماتیک ضمن ترک میز مذاکره درب اتاق جلسه را نیز به هنگام خروج محکم به هم کوبیده‌اند.

 

مطابق اعلام دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، نمایندگانی از کشورهای فرانسه، بریتانیا، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک حدود دو هفته پیش با سفر به تهران دو پیام مهم اعضاء این اتحادیه را به وزارت‌خارجه ایران ابلاغ کردند.

این دو پیام شامل پایان صبر اتحادیه اروپا در برابر ادامه آزمایش‌های موشکی ایران و تلاش این کشور برای انجام ترور در خاک اتحادیه اروپا بوده است.

یکی از دیپلمات‌های اعزامی در خصوص نتایج این سفر گفت که ما باید نگرانی‌هایمان را به مقامات ایرانی اعلام می‌کردیم، هر چند که خوشایند آنها نبود و اتفاق‌های زیادی رخ داد که نمودار وخامت روابط اتحادیه اروپا با ایران است.

 

در همین حال یک دیپلمات بریتانیایی گفت که کشورش به همراه فرانسه و آلمان احساس می‌کند که دور اول تلاش‌های دیپلماتیک برای همکاری با ایران ناامیدکننده بوده و نتوانسته منجر به برداشتن گام‌های سازنده از سوی ایران شود.

یک روز پس از برگزاری این نشست، اتحادیه اروپا اولین دور تحریم‌های خود علیه ایران را پس از امضاء توافق هسته‌یی سال ۲۰۱۵با این کشور، وضع کرد.

 

تحریم‌های مدنظر اروپا شامل توقیف دارایی‌های ایران در کشورهای عضو این اتحادیه و ممنوعیت سفر اعضاء مرتبط با برنامه موشکی سپاه پاسداران است. البته اعمال تحریمهای جدید علیه ایران نیازمند حصول توافق میان ۲۸کشور عضو اتحادیه است که امری زمان‌بر است.

 

در همین رابطه خبرگزاری نیروی تروریستی قدس(تسنیم) نوشت: کشورهای اروپایی آماده اعمال تحریمهای جدید علیه ایران هستند.

 

خبرگزاری رویترز به‌ نقل از چهار منبع دیپلماتیک گزارش داده کشورهای کوچک تر و معتدل‌تر اتحادیه اروپا با فرانسه و انگلستان همراه شده و از اتخاذ مواضع سخت‌گیرانه‌تر علیه تهران، از جمله بررسی اعمال تحریمهای اقتصادی جدید حمایت می‌کنند. این تحریمها می‌توانند منع سفر و توقیف داراییهای مقام رژیم دخیل در توسعه برنامه موشکی رژیم ایران را شامل شوند.

 

با شدت گرفتن بحران در رأس رژیم به‌دنبال تحریمهای تروریستی اتحادیه اروپا و ناکامی و بن‌بست رژیم در دخیل بستن به اروپا، آخوند علم الهدی، نماینده خامنه‌ای در مشهد گفت: این اروپا یک روباه است که سر ما را کلاه گذاشت و وضعیت ما در برجام به جایی رسیده که حالا یکی مارا گرفته، و دیگری ما را می‌زند.

این‌که ما چشممان به طرف اروپا و آمریکا باشد این را بدانید در قصه برجام اگر آمریکا یقین نداشت که اروپا ایران را بر سر برجام نگه می‌دارد از برجام خارج نمی‌شد.

مثل این‌که دو نفر دعوا دارند یک عده می‌آیند یکی رو می‌گیرند اون یکی دیگه هرچی دلش می‌خواهد او را بزند وضع ما در برجام به اینجا رسید این اروپا یک روباه است که سر ما را کلاه گذاشت.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7bf59913-e9c3-4aea-bb36-50f1389b8c99"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات