728 x 90

تبریکات پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا / ادامه کارزار حقوقی دونالد ترامپ

انتخابات آمریکا
انتخابات آمریکا

تبریکات پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا

از سوی عربستان، کره جنوبی. اوکراین، ژاپن

دانمارک، نروژ، یونان و هلند

بیانیه‌های جرج بوش رئیس‌جمهور پیشین

و سناتور میت رامنی در حمایت از بایدن

ادامه کارزار حقوقی دونالد ترامپ

موضع‌گیری و مصاحبه‌های سناتور تد کروز، گینگریچ، جولیانی

و مک کارتی رهبر جمهوریخواهان در کنگره آمریکا

ارسال پیامهای تبریک از سوی سران و مقامات کشورهای مختلف جهان به‌دنبال اعلام جو بایدن به‌عنوان برنده انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ادامه دارد.

نخست وزیران ژاپن، دانمارک، نروژ، یونان، هلند و ایتالیا پیروزی بایدن را تبریک گفتند.

نخست وزیر ایتالیا گفت ما آماده همکاری با رئیس‌جمهور منتخب بایدن برای تقویت روابط دو سوی آتلانتیک هستیم.

رئیس‌جمهور کره جنوبی پیروزی بایدن را تبریک گفت و خاطرنشان کرد کره جنوبی کسب اطمینان خواهد کرد که حفره‌یی در اتحادش با آمریکا وجود نداشته باشد.

رئیس‌جمهور اوکراین در پیام توئیتری به بایدن تبریک گفت و نوشت دوستی ما قویتر خواهد شد.

دالای لاما رهبر معنوی تبت در پیام خود پیروزی بایدن را «صمیمانه تبریک» گفت.

رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در تبریک خود گفت در انتظار کار مشترک و همکاری با شما هستیم.

رویترز نوشت: عربستان سعودی نهایتاً به بایدن به‌خاطر پیروزی‌اش تبریک گفت. آژانس خبری عربستان سعودی روز یکشنبه گزارش کرد ملک سلمان و ولیعهد عربستان پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را به او تبریک گفتند.

نشنال پست به‌نقل از رویترز یادآوری کرده است که بایدن در کارزار انتخاباتی خود عهد کرد که روابط با عربستان را دوباره مورد بررسی قرار دهد و به حمایت آمریکا از جنگ یمن خاتمه دهد.

درباره موضع‌گیری روسیه رویترز روز دوشنبه گزارش داد: کرملین روز دوشنبه گفت قبل از اظهارنظر در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا منتظر نتیجه باقی خواهد ماند.

سخنگوی کرملین گفت به‌نظر ما مناسبتر است تا منتظر شمارش رسمی آرا باقی بمانیم او اضافه کرد اقدامات حقوقی مشخصی از جانب رئیس‌جمهور فعلی آمریکا اعلام شده است به این دلیل ما فکر می‌کنیم مناسبتر است منتظر اعلام رسمی باقی بمانیم.

درباره موضع‌گیری چین نیز سی. ان. ان گزارش کرد سخنگوی وزارت‌خارجه چین در جواب این سؤال که کی به بایدن تبریک خواهند گفت؟ از دادن جواب صریح خودداری کرد و گفت: «موضع ما بر اساس رویه‌های بین‌المللی» خواهد بود.

جرج بوش، رئیس‌جمهور سابق آمریکا ضمن تبریک پیروزی بایدن، در بیانیه خود اعلام کرد:

من به‌تازگی با رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، جو بایدن صحبت کردم. من تبریکات گرم خود را به او اعلام کردم و از او برای پیام میهن‌پرستانه‌یی که شب گذشته ارائه داد، تشکر کردم. من هم‌چنین با کاملا هریس تماس گرفتم تا انتخاب تاریخی او را به‌عنوان معاون ریاست‌جمهوری تبریک بگویم. ما اگر چه اختلافات سیاسی داریم، ولی می‌دانم که جو بایدن مرد خوبی است که فرصت خود را برای هدایت و اتحاد کشورمان به‌دست آورده است. رئیس‌جمهور منتخب بار دیگر تأکید کرد در حالی که وی به‌عنوان یک دموکرات کاندیدا شده است، اما برای همه آمریکاییها حکومت خواهد کرد.

بوش در بیانیه‌اش اضافه کرد: من می‌خواهم به پرزیدنت ترامپ و حامیانش در خلال یک مبارزه‌یی سخت تبریک بگویم. او آرای بیش از ۷۰میلیون آمریکایی را به دست‌آورد - که یک موفقیت سیاسی فوق‌العاده است. آنها صدای خود را رسانده‌اند و صدای آنها از طریق جمهوریخواهان منتخب در هر سطحی از دولت شنیده خواهد شد.

رئیس جمهور ترامپ حق تقاضای بازشماری و پیگیری چالشهای حقوقی را دارد و این‌که هر گونه مسأله حل نشده به درستی مورد قضاوت قرار خواهد گرفت. مردم آمریکا می‌توانند اطمینان داشته باشند که این انتخابات اساساً عادلانه بوده، از یکپارچگی آن حمایت خواهد شد و نتیجه آن روشن است.

سناتور میت رامنی نیز که به‌عنوان یک سناتور جمهوریخواه به بایدن تبریک گفته است، به تلویزیون ان.بی.سی آمریکا گفت: «من معتقدم اکثریت بسیار زیادی از مردم که به پرزیدنت ترامپ رأی دادند، می‌خواهند مطمئن شوند که اصول و سیاست‌های او دنبال شود. او به هیچ‌وجه ناپدید نمی‌شود. وقتی صحبت از حزب جمهوریخواه می‌شود، ترامپ وزنه اصلی و بسیار سنگینی در حزب به‌شمار می‌رود. (‌تلویزیون ای بی‌سی: ۱۸آبان)

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس ۱۹آبان خبر داد: یک گروه دو حزبی از مقام‌های سه کابینه قبلی در کاخ سفید، دولت ترامپ را ترغیب می‌کنند تا برای «شروع فوری روند انتقال بعد از انتخابات» پا پیش بگذارد.

این فراخوان که از سوی «مرکز نهاد مشاوره برای انتقال ریاست جمهوری» در حالی صادر می‌شود که بخش «مدیریت خدمات عمومی» هنوز به‌طور رسمی جو بایدن را به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب به‌رسمیت نشناخته است. این اقدام برای آزاد کردن بودجه برای کارهای انتقال و شروع روند تحویل‌گیری ریاست‌جمهوری توسط بایدن ضروری است. (‌خبرگزاری آسوشیتدپرس: ۱۸آبان)

از سوی دیگر تیم ترامپ و سناتورها و نمایندگان جمهوریخواه کنگره به کارزار سیاسی و چالش حقوقی با شدت ادامه می‌دهند.

جنا الیس عضو تیم حقوقی دونالد ترامپ روز ۱۸آبان گفت: در جریان انتخابات سال۲۰۰۰ دادگاه عالی برای حل چالش حقوقی جرج بوش علیه الگور تنها در یک ایالت ۳۶روز طول کشید.ما فقط در پنجمین روز شکایتها حداقل در ۵ ایالت هستیم.کمربندها را سفت کنید.

سایت برایت بارت ۱۸ابان خبر داد: بازرسان به‌دنبال دریافت گزارش پیدا شدن برگه‌های رأی مشکوک در ناحیه فولتون در جورجیا، به این محل اعزام شدند. اختلاف حدود ۷۲۰۰رای بایدن و ترامپ در جورجیا باعث شد روز جمعه اعلام شود جورجیا به سمت بازشماری آرا می‌رود

آلن درشوویتز استاد حقوق بین‌الملل در هاروارد گفت: دونالد ترامپ مشغول آماده شدن برای شکایت در چند ایالت است. ۹قاضی در دادگاه عالی هستند که ممکن است محدودیتهای ایجاد شده در برخی ایالتها را به نفع ترامپ بچرخانند با این‌حال بستگی به یک طوفان کامل دارد که برگه رأیها در پنسیلوانیا که مورد چالش قرار گرفته برای سرنوشت انتخابات تعیین‌کننده بشوند. شمارش میلیونها رأی ممکن است به‌زودی تمام شود اما بعد ممکن است ما منتظر رأی تنها ۵نفر باشیم: قضاتی که می‌توانند یا باید اگر بخت با دونالد ترامپ باشد سرنوشت این انتخابات را رقم بزنند همان‌گونه که ۲۰سال پیش اینکار را کردند. (‌سایت نیوزمکس ۱۷آبان)

فاکس نیوز ۱۸آبان از سناتور لیندزی گراهام پرسید: یک کارمند اداره پست یک استشهاد به قید سوگند داده است که ناظران انتخابات تاریخ آرا را به عقب بر می‌گردانده‌اند در این مورد چه می‌توانید به ما بگویید؟

لیندزی گراهام پاسخ داد: اف.بی.آی به همراه بازرس اداره پست این موضوع را تحقیق می‌کنند. . . من می‌دانم و سند از ۶نفر در پنسیلوانیا داریم که بعد از فوتشان ثبت نام کرده‌اند و بعد از فوتشان رأی داده‌اند و ما کل سیستم را هنوز بازرسی نکرده‌ایم. (تلویزیون فاکس نیوز ۱۸آبان)

سناتور تد کروز کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری به فاکس نیوز گفت:

در این نقطه ما نمی‌دانیم که چه کسی در انتخابات پیروز شده است رسانه‌ها با نومیدی تلاش می‌کنند همه را قانع کنند که جو بایدن را به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی تاج گذاری کنند ولی این کارآیی ندارد. این رسانه‌ها نیستند که رئیس‌جمهور بعدی ما را انتخاب می‌کنند مردم آمریکا هستند که رئیس‌جمهور بعدی ما را انتخاب می‌کنند. در این نقطه ما ایالتهای متعددی داریم که به‌شدت به رقابت کشیده شده‌اند از پنسیلوانیا گرفته تا جورجیا تا آریزونا تا مکزیک تا میشیگان تا ویسکانسین. در تمامی این ایالت ها منازعات جدی در مورد آمار آرا وجود دارد و یک روند قانونی برای حل این منازعات وجود دارد. ما باید اجازه دهیم که حکومت قانون عمل کند ما باید اجازه دهیم روند قانونی پیش برود و زمانی که این روند تکمیل شد که خواهد شد و موضوع به چند هفته باز می‌گردد ما خواهیم دید که چه کسی در انتخابات پیروز خواهد شد. اتاق های بزرگ خبر در شهر نیویورک که خواستار بازنده شدن دونالد ترامپ هستند این تصمیم را نمی‌توانند بگیرند و این برعهده رأی دهندگان است. (تلویزیون فاکس نیوز: ۱۸آبان)

کوین مک کارتی رهبر جمهوریخواهان کنگره آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت:

آنچه که ما از انتخابات ریاست‌جمهوری انتظار داریم این است که تمام آرای مشروع به حساب بیاید، هر بازشماری کامل شود. و هر چالش حقوقی شنیده شود. در این شرایط و فقط در این شرایط است که می‌توان گفت چه کسی پیروز شد. . . این بزرگترین رقابت ریاست‌جمهوری در تاریخ جدید ما بوده است. به همین خاطر است که تمام آرا باید شمرده شوند و به حساب بیایند و بازشماری شود و به پیش برود و هر مناقشه‌ای شنیده شود. (تلویزیون فاکس نیوز: ۱۸آبان)

رودی جولیانی در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: در ۱۰ ایالت آرای مرده داشته‌ایم . . . .

اولین شکایت قانونی در روز انتخابات انجام شد اولین شکایت در پنسیلوانیا در روز انتخابات مطرح شد . تا پایان هفته ما ۴الی ۵شکایت خواهیم داشت. ما حدود ۸۰۰۰نفر داریم که از ۸صبح شروع به تنظیم شکایت نامه کرده‌اند و تیم حقوقی در اینجا دست به اقدام زده است. جمع‌آوری ۲۰۰۰ استشهاد کار سختی است. تاکنون ما ۱۰۰۰ استشهاد جمع کرده‌ایم. شواهدی قوی وجود دارد که این انتخاباتی بوده که در ۳یا ۴ ایالت و احتمالاً ۱۰ ایالت آنرا به سرقت برده‌اند و به‌عبارت دیگر مبتنی بر آرای تقلبی بوده است . ال گور ۳ماه فرصت داشت که آنرا به چالش بکشد و فکر می‌کنم دست کم باید به این رئیس‌جمهور ۲ماه فرصت داد.

انتظار این است که این موضوع به دادگاه عالی برود ولی کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند. (تلویزیون فاکس نیوز: ۱۸آبان)

نیوت گینگریج رئیس پیشین کنگره نیز به با فاکس نیوز گفت:

من می‌توانم مورد به مورد را به شما نشان دهم که در شب انتخابات به‌طور اسرار آمیز ایالتهای کلیدی شمارش آرا را متوقف کردند تقریباً همه باهم گویا هماهنگ کرده بودند و بعد از چند ساعت حدود ساعت ۴صبح یک آرای عظیم برای بایدن وارد می‌شود. . . ما یک روند قانونی داریم ما آرا را بازشماری می‌کنیم ما باید موضوعات را تأیید کنیم ما باید به دادگاه برویم، هیچ‌کدام از این کارها تا زمانی که انجام نشوند تمام شده نیست. (تلویزیون فاکس نیوز: ۱۸آبان)

کریستی نوئم فرماندار داکوتای جنوبی آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی‌سی گفت:

این موضوعی ناتمام است زیرا ما هنوز شمارش آرا را تمام نکرده‌ایم هنوز ایالتهایی هستند که اعلام اتمام کار نکرده‌اند. در سال۲۰۰۰ به ال گور فرصت دفاع در دادگاه داده شد ما هم باید به پرزیدنت ترامپ فرصت بردن موضوع به دادگاه را بدهیم و این روند طی شود. مردم شکایات قانونی پر کرده‌اند و می‌گویند شاهد اقدامات غیرقانونی بوده‌اند. در میشیگان خطاهای کامپیوتری داشته‌اند که آرای جمهوریخواهان را به آرای دموکرات تغییر داده است، ما به ال گور ۳۷روز فرصت دادیم تا پروسه را طی کند تا ما تصمیم بگیریم چه کسی قرار است رئیس‌جمهور باشد، چرا نمی‌توانیم تحمل کنیم که هفتاد میلیون و ۶۰۰هزار نفر مردم که به پرزیدنت ترامپ رأی دادند از این فرصت برخوردار شوند!؟ (تلویزیون ای بی‌سی ۱۸آبان)

به‌رغم شکایتها از جانب کارزار انتخاباتی ترامپ، متخصصان حقوقی در کارزار بایدن می‌گویند حالا دیگر شانس تأثیرگذاری شکایتها در نتایج انتخابات بسیار کمرنگ‌تر شده است.زیرا بسیاری از شکایاتی که هفته گذشته ثبت شدند توسط قضات رد شده‌اند.

در نوادا دو شکایت در مورد توقف استفاده از ماشینهای اتوماتیک راستی‌آزمایی امضای رأی دهندگان، و در مورد نزدیک شدن بیشتر ناظران به حوزه‌های شمارش آرا در منطقه کلارک رد شد زیرا مدعیان ادله کافی نداشتند.

در میشیگان دو شکایت در مورد توقف شمارش آرا غیابی و در مورد عدم تأیید رسمی آرا رد شده است

اما در جورجیا که تیم ترامپ خواهان بازشماری آرا شده، قرار است بازشماری انجام شود.

تیم ترامپ قصد دارد در ویسکانسین هم خواهان بازشمارش آرا شود و این کار نیاز به شکایت در دادگاه ندارد. (تلویزیون فاکس نیوز: ۱۸آبان)