728 x 90

تاون هال: عاملان قتل‌عام۶۷، مانند رئیسی را محاکمه و افشا و بی‌آبرو کنید

رئیسی جلاد۶۷
رئیسی جلاد۶۷

سایت تاون هال ۵آذر، با درج مطلبی از بروس مک‌کولم پیرامون قتل‌عام۶۷ نوشت: برای اولین بار قساوتهای وحشتناک در رابطه با حقوق‌بشر در دومین نیمه قرن بیستم روشن شده است. در سال۱۹۸۸ بیش از ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی به‌شکلی بی‌معنی و احمقانه توسط مقامات ایران قتل‌عام شدند.

در این مطلب با اشاره به محاکمه دژخیم حمید نوری که در سوئد در جریان است آمده است: بیش از ۳۰سال بعد «حمید نوری» کسی که در قتل‌عام دست داشته است در سوئد محاکمه می‌شود. محاکمه نوری می‌بایست جرقه‌ای برای تحقیقات مطبوعاتی و عمومی بیشتر در رابطه با قتل‌عام ۱۹۸۸ باشد که در نهایت تحقیقاتی بین‌المللی را، که دیر هم شده است، آغاز کند.

«حمید نوری» از نوامبر ۲۰۱۹ زمانی که برای دلایل شخصی به کشور سوئد سفر کرد در زندان به‌سر می‌برد. در ۲۷ژوئیه ۲۰۲۱ و بعد از ۲۱ماه تحقیقات دادستانها در دادگاه ناحیه‌ای استکهلم کیفرخواست علیه حمید نوری را صادر نمودند. محاکمه او در ۱۰اوت آغاز شد و انتظار می‌رود که در آوریل ۲۰۲۲ پایان پذیرد.
در این مدت، رژیم ایران نهایت تلاش خود را هم به‌لحاظ دیپلماتیک و هم از جهات دیگر کرده است که توجهات را منحرف کند و از طریق اجرای یک کمپین اطلاعات غلط آب را گل‌آلود نماید. هدف اصلی این کمپین اپوزیسیون اصلی، مجاهدین خلق (ام ای کی) است که اعضای آن قربانیان اصلی قتل‌عام ۱۹۸۸ بوده‌اند.
بر طبق کیفرخواست صادره توسط دادستانهای ارشد سوئد «بین ۸مرداد ۱۳۶۸ و ۲۵مرداد ۱۳۶۷، «حمید نوری» به‌عنوان دستیار دادستان و یا مواضع مشابه دیگر در همکاری و تبانی با سایر عاملان زندان گوهردشت در کرج در ایران، گروه زیادی از زندانیان را که از اعضا و یا هواداران مجاهدین (ام ای کی) بوده‌اند، اعدام کرده است.
به‌عنوان تأکید بر روی اهمیت این محاکمه این واقعیت است که (آخوند رئیسی رئیس‌جمهور رژیم ایران) یکی از چهار عضو «هیئت مرگ» در تهران در سال۱۹۸۸ بوده است. اسم «رئیسی» مستمر در این محاکمه شنیده می‌شود زیرا که هزاران زندانی سیاسی را به چوبه‌های دار سپرده است. در اولین کنفرانس مطبوعاتی‌اش بعد از رسیدن به ریاست جمهوری، رئیسی به‌طور علنی از نقشی که در این قتل‌عام داشت ابراز غرور کرد.

در ادامه مقاله تاون هال آمده است: در سال۱۹۸۸، رئیسی و نوری فرمانی صادره از (خمینی) را برای از میان برداشتن هواداران (ام ای کی) در زندانهای سراسر کشور، اجرا می‌کردند. در سال۱۹۸۸ خمینی فتوایی صادر نمود که بر پایه آن تمامی زندانیان سیاسی که از «ام ای کی» حمایت می‌کردند و هنوز به این سازمان وفادار بودند، به‌دار آویخته شدند. چیزی حدود ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی در طی چند ماه اعدام شدند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/daf157e8-0999-4718-b8c0-f3507a64e603"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات