728 x 90

بیلان وحشتناک نقض حقوق‌بشر در سال اول ریاست‌جمهوری رئیسی

اعدام ۵۲۱ زندانی، احکام وحشتناک کور کردن چشم، قطع دست، اعدام در ملأعام و تشدید سرکوب زنان

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

بیلان وحشتناک نقض حقوق‌بشر در سال اول ریاست‌جمهوری رئیسی:

اعدام ۵۲۱زندانی، احکام وحشتناک کور کردن چشم، قطع دست، اعدام در ملأعام و تشدید سرکوب زنان

 

رئیسی جلاد۶۷ اولین سال ریاست‌جمهوری خود را با کارنامه‌ای سیاه در نقض وحشیانه و سیستماتیک حقوق‌بشر پشت سر گذاشت. او برای نجات رژیم منحوس ولایت فقیه از انفجار خشم مردم و به تأخیر انداختن سرنگونی محتوم، به اعدام و سرکوب و خفقان شتاب کم‌سابقه‌ای بخشیده است.

از ۱۲مرداد ۱۴۰۰ تا ۱۱مرداد ۱۴۰۱، اعدام دست‌کم ۵۲۱زندانی ثبت‌شده که ۲۱تن از آنها زن بودند. ۶تن از اعدام‌شدگان هنگام ارتکاب جرم کودک بودند. تنها در ۱۰روز اول مرداد ۳۳زندانی حلق‌آویز شدند، اعدام در ملأعام از سر گرفته شد. در این سال دست‌کم ۷زندانی زیر شکنجه به‌قتل رسیدند. اتهام بخش زیادی از قربانیان قاچاق مواد مخدر بوده است، در حالی‌که سرنخ تجارت کلان مواد مخدر و ترانزیت آن به خارج از ایران در دست سپاه پاسداران و حزب‌الله است.

در همین مدت یک زندانی در اثر اعتصاب غذا و تعدادی از زندانیان به‌دلیل تأخیر در معالجه جان باختند و چندین زندانی از جمله یک روحانی اهل سنت به‌صورت مشکوکی جان خود را از دست دادند. برخی از زندانیان پس از تحمل سال‌ها و بعضاً تا ۲۰سال زندان اعدام شده‌اند.

روز گذشته ۱۱مرداد، خبرگزاریهای حکومتی اعلام کردند حکم وحشیانه کور کردن چشم یک زن و دو مرد در دیوان عالی رژیم آخوندها به تأیید رسیده و هر سه پرونده برای نحوه اجرا به تهران ارسال شد. در خرداد و مرداد دژخیمان رژیم انگشتان دست دو زندانی را به اتهام دزدی قطع کردند.

روند اعدام‌های جنایت‌کارانه بی‌وقفه ادامه دارد. کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ۲۶اردیبهشت ۱۴۰۱ بر اساس اسناد سری به‌دست آمده از قضاییه رژیم، اعلام کرد که ۵۳۷۰زندانی زیر حکم اعدام به‌سر می‌برند.

خامنه‌ای در تنفیذ رئیسی در ۱۲مرداد ۱۴۰۰ انتصاب او را «حرکت کاملاً پرمعنا» نامید و گفت: «کسان جدیدی وارد میدان می‌شوند که ابتکارهای جدیدی دارند». در نوروز ۱۴۰۱ هم این انتصاب را از «شیرینی‌های» سال۱۴۰۰ برشمرد که «امیدهایی را زنده» کرد. کارنامه یک‌ساله رئیسی بار دیگر ثابت می‌کند جلاد ۶۷ آخرین تیر ترکش خامنه‌ای و مقصود او از حرکت پرمعنا و ابتکارهای جدید و شیرینی‌های ۱۴۰۰ اعدام و سرکوب و خفقان هر چه بیشتر برای حفظ نظام روبه سقوط ولایت فقیه بوده است.

 

خانم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران درباره کارنامه سیاه یک‌ساله رژیم آخوندی گفت استمرار و تشدید خون‌ریزی و جنایت علیه بشریت نه‌تنها رژیم آخوندها را از سرنگونی نجات نمی‌دهد، بلکه عزم مردم و مقاومت ایران را در مبارزه برای آزادی جزم‌تر می‌کند. وی با تأکید بر این‌که معامله و مماشات و مذاکره با رژیمی که همه اصول و استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی حقوق‌بشر را به شدیدترین وجه نقض می‌کند، هیچ مشروعیت و توجیهی ندارد، ملل متحد و عموم مراجع مدافع حقوق‌بشر و هم‌چنین اتحادیه اروپا و کشورهای عضو را به محکوم کردن جنایات این رژیم قرون‌وسطایی و اقدام فوری برای نجات جان هزاران زندانی زیر اعدام فراخواند. پرونده نقض حقوق‌بشر در ایران باید به شورای امنیت ملل متحد ارجاع شود و خامنه‌ای، رئیسی و سایر سردمداران رژیم آخوندها به‌خاطر چهار دهه جنایت علیه بشریت در برابر عدالت، قرار گیرند.

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۲مرداد ۱۴۰۱ (۳ اوت ۲۰۲۲)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f9fffd6f-49d1-4583-a3cd-21ba134ebe6b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات