728 x 90

بیانیه وزیر خارجه آمریکا همزمان با اجرایی شدن مکانیسم ماشه

وزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا

همزمان با اجرایی شدن تحریم‌ها از ساعت یک بامداد روز یکشنبه ۳۰شهریور۹۹ به وقت گرینویچ وزیر خارجه آمریکا طی بیانیه‌یی در این باره اعلام کرد:

دولت ترامپ همواره تأکید کرده است که بزرگترین تهدید صلح در خاورمیانه از سوی رژیم ایران است که تلاشهای خشونت‌آمیز آن، باعث کشته شدن هزاران نفر و نابودی زندگی میلیون‌ها انسان بیگناه شده است.

تاریخ نشان می‌دهد که مماشات، فقط این‌گونه رژیمها را جسور می‌کند. بنابراین امروز، آمریکا از بازگشت تقریباً تمامی تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه رژیم ایران اصلی‌ترین حامی تروریسم در جهان، استقبال می‌کند.

از امروز کلیه مفاد قطعنامه‌های شماره ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵ و ۱۹۲۹ شورای امنیت که توسط قطعنامه شماره ۲۲۳۱ این شورا لغو شده بودند، دوباره به اجرا گذاشته شده‌اند. در ادامه، اقدامات مندرج در بندهای ۷، ۸ و ۱۶ تا ۲۰ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت فسخ شده‌اند.

در تاریخ ۲۰ اوت، ایالات متحده عدم عملکرد رژیم ایران به تعهدات برجام را به رئیس شورای امنیت اطلاع داد.

این اعلامیه یک روند ۳۰روزه را آغاز کرد که با احیای تحریم‌های لغو شده پیشین سازمان ملل منجر شد این اقدام

در ساعت ۸شب آمریکا اجرایی شد، زیرا علاوه بر عدم اجرای تعهدات برجام توسط رژیم ایران، شورای امنیت نیز در تمدید تحریم تسلیحاتی که به مدت ۱۳سال در جریان بود، ناکام ماند.

عدم اقدام شورای امنیت می‌توانست زمینه خرید همه سلاحهای متعارف را برای رژیم ایران در تاریخ ۱۸اکتبر فراهم کند. خوشبختانه برای جهان، ایالات متحده اقدام مسئولانه‌ای را برای جلوگیری از این کار انجام داد. ما مطابق با اختیارات خود در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، فرایند مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن تقریبأ تمام تحریم‌های لغو شده پیشین سازمان ملل متحد از جمله تحریم تسلیحاتی، آغاز کردیم. در نتیجه این اقدام، دنیا مکان امن‌تری خواهد بود.

ایالات متحده انتظار دارد تا تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد از تعهدات خود مبنی بر اجرای این اقدامات کاملاً پیروی کنند. علاوه بر تحریم تسلیحاتی، این اقدام شامل محدودیت‌هایی از قبیل منع غنی‌سازی و فعالیت‌های مربوط به باز فرآوری، ممنوعیت آزمایش و توسعه موشک‌های بالستیک توسط رژیم ایران و تحریم انتقال فناوریهای مرتبط با برنامه اتمی و موشکی به ایران است. اگر کشورهای عضو سازمان ملل متحد در انجام تعهدات خود جهت اجرای این تحریم‌ها کوتاهی کنند، ایالات متحده آماده است تا از اختیارات داخلی خود برای تحمیل عواقب چنین کوتاهی‌هایی استفاده کرده و از عدم بهره‌مندی رژیم ایران از منافع فعالیت‌های منع شده توسط سازمان ملل، اطمینان حاصل کند.

امروز، بازگشت تحریم‌ها گامی به سوی صلح و امنیت بین‌المللی است. توافق هسته‌یی سال۲۰۱۵ رژیم ایران را وادار نکرد تا مطابق وعده به «جامعه ملل» بپیوندد. در عوض، ملاها ثروتهای به‌دست آورده خود را برای دامن‌زدن به مرگ و ویرانی از یمن تا عراق و از لبنان تا سوریه استفاده کردند. اگر اقدام ایالات متحده برای بازگرداندن تدابیر سازمان ملل وجود نداشت، رژیم ایران به‌زودی با آزادی بیشتری قادر به خرید و فروش اسلحه در سراسر جهان می‌شد. به‌دلیل ناکامیهای برجام، رژیم ایران تقریباً پنج سال به انقضای محدودیتهای برنامه غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت‌های مربوط به بازفرآوری نزدیکتر شده است که این رژیم را به‌طورغیرقابل قبولی به یک توانایی ناگهانی و خطرناک هسته‌یی نزدیک می‌کند.

اما، به‌خاطر احیای سریع تحریم‌های سازمان ملل، رژیم ایران اکنون موظف است فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی، باز فرآوری و آب سنگین را به‌حالت تعلیق درآورد.

ما به بزرگترین حکومت حامی تروریسم اجازه دسترسی به کشنده‌ترین سلاح جهان را نخواهیم داد.

در روزهای آینده، ایالات متحده طیف وسیعی از اقدامات بیشتر را برای تقویت اجرای تحریم‌های سازمان ملل و حسابرسی از متخلفین، اعلام خواهد کرد.

کارزار فشار حداکثری ما علیه رژیم ایران تا زمانی که با ما به یک توافق جامع برای مهار تهدید های تکثیر سلاح و جلوگیری از گسترش هرج و مرج، خشونت و خون‌ریزی نرسد، ادامه خواهد یافت (سایت وزارت‌خارجه آمریکا ۳۰شهریور۹۹).