728 x 90

بوریس جانسون:‌ رژیم ایران مسئول حملات به تأسیسات نفتی عربستان است

بوریس جانسون
بوریس جانسون

خبرگزاری آسوشیتدپرس – ۱مهر ۹۸گزارش نوشت: بوریس جانسون روز یکشنبه گفت انگلستان به این نتیجه رسیده که رژیم ایران مسئول حملات به تأسیسات نفتی عربستان است.

نخست وزیر انگلستان گفت:‌ ما شرکت در تلاشهای نظامی به رهبری آمریکا برای تقویت دفاعی عربستان را مد نظر داریم.

وی گفت ما با دوستان آمریکا و اروپایی‌مان برای ایجاد یک پاسخ برای کاهش تنشها در منطقه خلیج‌فارس تلاش می‌کنیم.

 

روز ۲۸ شهریور۹۸ تلویزیون سی.بی.اس به نقل از یک مقام آمریکا گفت: حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی توسط خامنه‌ای تأیید شد، اما فقط به این شرط که امکان انکار آن وجود داشته باشد.

سی.بی.اس با اشاره به کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی ائتلاف عربی و افشای نقش رژیم ایران در شلیک موشک افزود: مقام‌های آمریکا گفتند قاطع‌ترین شواهد هنوز منتشر نشده است و آن عکسهای ماهواره‌یی است که نشان می‌دهد نیروهای سپاه پاسداران در حال آماده‌سازی برای حمله از پایگاه هوایی اهواز هستند.

به گزارش سی.بی.اس از آنجا سلاحها از طریق حریم هوایی کویت حدود ۴۰۰مایل به سمت عربستان سعودی شلیک شدند. عکسهای ماهواره‌ای برای متوقف کردن حمله فایده‌ای نداشتند زیرا اهمیت آنها تا بعد از عمل مشخص نشد.

 

شامگاه چهارشنبه ۲۷شهریور در یک کنفرانس مطبوعاتی بزرگ با شرکت سخنگوی وزیر دفاع عربستان و سخنگوی ائتلاف عربی و کارشناسان نظامی عربستان، اعلام شد که حمله به تأسیسات نفتی عربستان با موشکهای کروز و پهپاد و از سمت شمال یعنی از سمت ایران، و با سلاحهای ساخت رژیم آخوندی صورت گرفته است.

در این کنفرانس، قطعات عمل نکرده و بقایای موشکها و پهپادهای اصابت‌ کرده به تأسیسات نفتی به نمایش گذاشته شد که تاریخ ساخت ِ آنها و این‌که ساخت ِ رژیم آخوندی و سپاه پاسداران است را نشان می‌داد.

سخنگوی وزارت دفاع عربستان گفت تأسیسات نفتی با موشک کروز هدف قرار گرفته است

وی با نشان‌ دادن قطعات و تصاویر گفت: قطعات ساخت سپاه پاسداران است و تمامی شواهد و تصاویر و قطعات نشان می‌دهد که حمله‌ها توسط پهپادها و موشک‌های ساخت ایران صورت گرفته و برخلاف گفته رژیم ایران و عواملش در یمن، این حملات از یمن صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد برخی از موشکهای کروز به هدف نرسیده و عمل نکرده و در مسیر افتاده است، یکی از آنها به‌دلیل این‌که هم‌چنان مواد منفجره دارد تحت بررسی است.

 

آسوشیتدپرس گزارش داد عربستان سعودی با نمایش باقیمانده‌های موشکها و پهپادهای استفاده‌ شده در حمله رژیم ایران به تأسیسات نفتی این کشور گفت، حمله‌ها از سمت شمال انجام شده و این تسلیحات متعلق به رژیم ایران بوده است.

سخنگوی ائتلاف عربی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: این موشکها از شمال وارد خاک عربستان شده‌اند و نمی‌تواند از یمن شلیک شده باشند.

 

روز سه‌شنبه نیز سی.بی.اس به‌ نقل از مقامات آمریکایی خبر داد: محل دقیق حملات به تأسیسات نفتی عربستان در نقطه‌یی در جنوب ایران بوده است.

این منبع نوشت: مقامات آمریکا گفته‌اند: ایالات متحده منشأ حملات به‌ تأسیسات نفتی سعودی را شناسایی کرده است.

آنها اضافه کردند که تعدادی از موشکها و پهپادهایی که به اهداف شرکت آرامکو در عربستان شلیک شده است، از داخل خاک ایران و از جنوب این کشور تأسیسات نفتی عربستان را هدف قرار داده‌ است.

مقامات آمریکا به شبکه خبری "سی.بی.اس" گفته‌اند این حملات از نقطه‌ای در شمال خلیج‌فارس صورت گرفته است.

همزمان با اعلام این خبرها گفته شد که سیستم دفاعی عربستان رو به جنوب که سمت حمله از جانب حوثیها در یمن است تنظیم شده بود و رژیم آخوندی فرصت را مغتنم شمرده و از شکاف شمالی برای شلیک موشک و پهپاد به تأسیسات نفتی استفاده کرده است.

در اثر این تحول بزرگ در منطقه، فصل جدیدی آغاز می‌شود و رژیم باید پاسخگوی تجاوزاتش باشد.