728 x 90

کن بلکول: خامنه‌ای با انتصاب رئیسی اثبات کرد هیچ چاره‌یی جز چرخش جدی به سمت سرکوب بیشتر ندارد

سفیر کن بلکول
سفیر کن بلکول

کن بلکول سفیر پیشین آمریکا در کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، طی مقاله‌یی در تاون هال، درباره انتصاب آخوند جلاد ابراهیم رئیسی به سمت ریاست قضاییه خامنه‌ای نوشت: سیاست‌های رژیم افراط‌گرای حاکم بر ایران به نتیجه نمی‌رسد.

 

کن بلکول نوشت: انتصاب آخوند ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس قوه قضاییه روز با محکومیت گسترده بین‌المللی روبه‌رو شد. بیانیه‌ها از سوی گروه‌هایی مانند عفو بین‌الملل سابقه رئیسی را به‌عنوان یکی از بیرحم‌ترین چهره‌ها در تاریخ معاصر نظام ایران برجسته کرده است که مشخصاً دارای نقش کلیدی در قتل‌ عام ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی در تابستان سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) بوده است.

بدترین عاملان نقض حقوق‌بشر در ایران اغلب به‌خاطر جنایاتشان با ارتقا به مواضع کلیدی‌تر پاداش گرفته‌اند در حالی که با عواقب جنایاتشان در صحنه جهانی مواجه نبوده‌اند.

با ارتقاء یک قاضی افراطی و کاندید ریاست‌جمهوری سابق، علی خامنه‌ای  "یکبار دیگر اثبات می‌کند که به‌عنوان رهبر یک حکومت بحران‌زده مذهبی، هیچ چاره‌یی ندارد جز این‌که چرخش جدی به سمت سرکوب بیشتر اتخاذ کند".

 

سفیر پیشین آمریکا در کمیسیون حقوق‌بشر ملل ‌متحد با اشاره گسترش اعتراضات مردم ایران افزود: خامنه‌ای برخلاف گذشته که می‌گفت مقاومت ایران در حاشیه و بدون نفوذ در جامعه است مجبور به اذعان به این موضوع شد که در پشت پرده، نیروی محرکه این تظاهرات، اساساً مجاهدین خلق ایران بوده‌اند و حسن روحانی شخصاً از امانوئل ماکرون خواست که فعالیت‌های شورای ملی مقاومت در فرانسه را محدود کند.

ارتقاء رئیسی دال بر حماقت برخی محافل است که سرسختانه به‌دنبال ساختن افسانه اصلاح‌طلبی در حکومت ایران هستند.

کن بلکول سپس با اشاره به جنگ‌افروزیهای منطقه‌یی و ماجراجویی موشکی رژیم از یک‌سو و ادامه‌دار بودن اعتراضات و اعتصابات از سوی دیگر، نوشت: انتصاب رئیسی به‌عنوان رئیس جدید قوه قضایی، به‌مثابه آخرین نمونه از تلاشهایی محسوب می‌شود که رژیم ایران برای مقابله تهدید سرنگونی توسط مردمی خشمگین و بسیار مشتاق دموکراسی انجام داده است. این رژیم هیچ انتخابی جز سرکوب برای خود متصور نمی‌بیند اما مردم ایران هم‌چنان به تلاش خود برای تغییر کامل این رژیم ادامه می‌دهند.

 

سفیر پیشین آمریکا در کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل در انتها به تظاهرات هفته گذشته در واشنگتن اشاره کرد و افزود: واکنش زنده جامعه فعال ایرانی این هفته در واشنگتن به نمایش گذاشته شد و هزاران تن در حمایت از شورای ملی مقاومت و برنامه ۱۰ماده‌یی آن برای ایرانی آزاد، دموکراتیک و غیرهسته‌یی راهپیمایی کردند.

آنها در پی رساندن پیام مردم ایران به واشنگتن بودند. در یک‌کلام، کاسه صبرشان لبریز شده است. آنها مردمی قوی، توانا و مصمم برای سرنگونی این رژیم شیطانی و غیرقانونی هستند. آنها شایسته حمایت اخلاقی و سیاسی از سوی کشوهای دموکراتیک در سراسر جهان هستند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات